Bakıda universitet yaradılması barədə qızğın parlament müzakirələri isə həmin ilin avqustunda başlanmışdı...
Amma qəribədir ki, hələ bundan il yarım əvvəl Bakının yazıb oxumağı belə bacarmayan bir milyonçusu da universitet sevdasını dilə gətirmişdi...
H.Z.Tağıyev universitet arzulayır...  oğlunun dəfn günündə
Parlamentdə universitetlə bağlı müzakirələr zamanı S.M.Qənizadə hələ 1918-ci ilin martında H.Z.Tağıyevin oğlu Məhəmmədin əlində tüfəng açılması nəticəsində Lənkəranda həlak olmasını yada salaraq demişdi: "...Onun cənazəsi bura gətirilib dəfn edildikdə, neçə min adam müşayiət edirdi. O vaxt Hacı cənabları adamların hüzurunda uca səslə dedi: Həzarat! Mən hazırlaşırdım ki, oğluma toy edim. Lakin qəza belə gətirdi ki, oğlum əlimdən getdi. Ona görə mən oğlumun yadigarı olaraq, millətin xeyri üçün, gələcəkdə cavanlar xoşbəxt olsunlar deyə istəyirəm ki, burada bir darülfünun təsis olunsun. Onun təsisindən ötəri də öz passajımı darülfünuna bəxş edirəm".
Hacı sonradan öz passajını - indi hamının "köhnə univermaq" kimi tanıdığı binanı uinversitetə niyə verməyib?
Bu, başqa məsələdir. Amma hətta təhsili olmayan bir adamın "millətin xeyri üçün" darülfünun arzulaması bu millətin təhsil yanğısından xəbər verirdi.
1919-cu ilin avqustunda parlamentdə gedən qızğın müzakirələr də bu yanğının təzahürü idi: universitet olsun, yoxsa olmasın?
Onda M.Ə.Rəsulzadə millətin istəyini qısaca belə ifadə etmişdi: "Madam ki, biz hamımız bir nöqteyi-nəzərdəyik ki, ülum (elmlər - M.H.), fünun (fənlər - M.H.)  bizə lazımdır. Etiraf etməliyik ki, darülfünun da bizə lazımdır".
O dövrün leksikonunda işlənən "darül" ev demək idi, "fünun" isə fənlər...
Deməli, bizə darülfünun - "fənlər evi", "elmlər evi" lazım idi.
Amma hələ millətin belə bir təhsil ocağı yaratmağa hazır olmadığını əsaslandıranlar, bunun təhlükəli olduğunu düşünənlər də var idi. Hətta  Yusif Əhmədov adlı parlament üzvü demişdi ki, "darülfünunun Bakıda olması münasib deyildir, çünkü məncə bilirsiniz ki, darülfünun olan yerlərdə həmişə böyük inqilablara bais olmuşdur".
Maraqlıdır ki, bu gün ifrat solçu mövqeyinə görə bəzən hətta nifrətlə yad etdiyimiz Ə.H.Qarayev də həmin müzakirələrdə universitet əleyhidarlarına sərt cavab vermişdi: "...Bir mədəniyyət ki, füqərayi-kasibə üçün gəlir, siz barmağınız ilə onu tutmayın, qoyun o işıq Azərbaycan füqərayi-kasibəsi üzərinə düşsün".
Niyə məhz universitet?
Müzakirələr zamanı universitet yox, sadəcə müəllim hazırlayan ali məktəb təşkli barədə də fikirlər səslənmişdi.
M.Ə.Rəsulzadə dərhal izah etmişdi ki,  "...darülfünun yalnız tələbələr hazır etməyir. Bununla bərabər, elm və fənnə aşina adamların və ərbab ixtisasın bir məcmui olacaq ki, bir tərəfdən təlim etməklə digər tərəfdən məmləkəti öyrənir, onun əhval və xüsusiyyatını təhlil və tədqiq edir".
Yəni açılacaq ali təhsil ocağı sadəcə müəllim hazırlamaq məqsədi güdmürdü. Yeni təhsil ocağı sadə bir ali məktəb deyil, elmi biliklərin əsasını təşkil edən bir neçə fənn üzrə mütəxəssislər hazırlayan və fundamental elmləri araşdıran tədris ocağı olmalı idi.
Həm də Cümhuriyyət qurucuları Bakıda Avropa tipli universitet yaratmaq istəyirdilər. Maarif naziri R.Kaplanov Avropada gedən inkişafdan söhbət açaraq deyirdi ki, "onlarda ruhi-gövhər, bizdə isə buna müqabil qalın bir pərdə vardır. İştə o pərdəni yırtacaq və ruhu yüksəldəcək bir elm ocağı lazımdır ki, o da darülfünundan başqa bir şey deyildir".
Həmin müzakirələrdə hətta sosialist təmayüllü Səmədağa Ağamalı oğlu da demişdi ki, "indi darülfünundan qalmaq ilə Avropadan məhrum olacağıq və vəziyyətdən də xəbərimiz olmayacaqdır".
Sonra da əlavə etmişdi: "Burada söylədilər ki, universitet 18 milyon pul aparır. Ona görə o ağır xərci cəmaətin üstünə yükləmək olmaz. Mən bilmirəm, bu yazıq cəmaət necə olur ki, qeyri-şeylərdə yaddan çıxır, elm, şkol ki, cəmaətin gözünü açır, onda cəmaət yada düşür".
Parlamentin bu "solçu" üzvü hesab edirdi ki, "...universitet açmaq bir işə sərmayə qoymaqdır. ...Mən öylə bilirəm ki, universitet öylə bir şey deyil ki, istədiyin vaxt onu asanlıqla tikə biləsən. Bunu hər kəs bilir. Bu universitet bir palıd ağacına oxşar ki, basdırarsan, iyirmi ildən sonra çıxacaq".
Müzakirələr universitet açılmasının vacibliyini sübut edir.
Bu dəfə universitetin hansı dildə açılacağı mübahisə doğurur.
Rusdilli universitetdən qorxanlar və...
O vaxt Bakıda kifayət qədər "üləma" - alimlər yox idi. Ona görə Cümhuriyyət qurucuları bu işin təşkilini o dövrün tatınmış rus alimi V.Razumovskiyə həvalə etmişdilər.
Təbii ki, universitetdə təhsil rus dilində olmalı idi, türk dilinin məcburi tədrisi ilə...
Amma bu fikir də mübahisə doğururdu. Məsələn, Abdulla bəy Əfəndiyev deyirdi ki, "...indiki darülfünunu yetişdirən müəllimlər, gərək türk dilinə aşina olsunlar. Ona görə də lazımdır ki, darülfünuna öylə müəllimlər dəvət edək ki, türk dilini yaxşı bilsin".
Belə müəllimlər isə yox idi!
Onda M.Ə.Rəsulzadə yenə söz alır: "...bizə elmi və fənni Çində belə olsa öyrənməyi tövsiyə etmişlər. Binaən-ileyh Çində öyrənilməsi lazım gələn bir elmi Azərbaycan paytaxtında bir çinli ağzından öyrənməkdən bizim üçün heç bir fərq və xətər yoxdur. Biz rusluq mərkəzində, rus darülfünunlarında təhsil edənlərdən zərər görmədik".
R.Kaplanov isə əlavə edir: "Əvət bu ocağın meydana gəlməsi üçün bunun milli olmasını icab (zəruri - M.H.) edir. Təbii milli dediyimiz zamanda milli bir elm xatirə gəlməsin. Çünkü bir elm milli olamaz. Elm nə türklərə, nə fransızlara aiddir".
Beləcə Azərbaycan parlamenti gərgin müzakirələrdən sonra - 1919-cu il  sentyabrın 1-də "Bakı şəhərində dövlət universitetinin təsis edilməsi haqqında" qanun qəbul edir.