Kimyanın tədrisində
inteqrasiya və ondan istifadənin səmərəli yolları
Bugünkü təhsil təcrübəsi göstərir
ki, təlim prosesində müxtəlif
inteqrasiya metodlarından
istifadə etmədən
hər hansı bir
fənnin, o cümlədən
kimyanın tədrisində
uğur əldə etmək çətindir. Təlim prosesində motivasiyanın yaradılması,
sinifdə fəallığın
artırılması, məzmunun
hərtərəfli aşılanması
və şagirdlərdə
müasir dünyagörüşün
formalaşdırılmasında inteqrasiyanın rolu danılmazdır.
İnteqrasiya həm də
məktəbdaxili və
məktəbdənkənar təlimlərin tətbiqi
arasındakı fərqlərin
aradan qaldırılmasında
mühüm rol oynayır.
İnteqrasiya - müəyyən
təhsil sistemi çərçivəsində şagirdlərin təfəkküründə
dünyanın bütöv
və bölünməz
obrazını formalaşdırmaq,
onları inkişafa və özünüinkişafa
istiqamətləndirmək məqsədi
ilə təlimin bütün məzmun komponentləri arasında struktur əlaqələri
qurmaq və onları sistemləşdirməkdir.
Müasir dövrdə bu
məsələyə düzgün
yanaşan təhsil işçiləri kurikulumların
inteqrasiyasını XXI əsrdə
təhsilin keyfiyyətinin
yüksəldilməsi istiqamətində
daha düzgün yol hesab edirlər.
Müasir dünya təcrübəsində
inteqrasiyanın fəndaxili
və fənlərarası
modelləri mövcuddur. Xüsusilə Qərb ölkələrində bu
modellərdən fənlərin
məzmununun şagirdlərə
çatdırılması, öyrənmə prosesinə
maraq yaradılması,
şagird dünyagörüşünün
inkişaf etdirilməsi
və onların dərsdə daha fəal olması məqsədi ilə istifadə olunur
İnteqrativ dərslərin
tədrisi metodikasına
aşağıdakı tələblər
verilir:
1. İnteqrativ dərsin mövzusu tədris kurslarının ümumiləşdiricisi
roluna malik olmalıdır.
2. İnteqrasiyanın əsas prinsipi dərsin tədris tərbiyəvi tapşırığına əsasən
formalaşdırılmasıdır.
3. İnteqrativ dərsin quruluşu fənlər arasında əlaqələndirici
tapşırığa malik
olmasıdır və
aşağıdakı mərhələləri
əks etdirməsidir.
Müəllim:
a) Dərs mövzusunda fənlərarası
əlaqənin mövcudluğunu
dərk etməlidir.
b) Bilik və
bacarıqların ümumi
fənlərə aid olduğunu
bilməlidir.
c) Müəyyən bilik və bacarıqdan
digərinə keçidi
qeyri-ənənəvi yollarla
təmin etməlidir.
d) İnteqrasiya nəticəsində bilik və bacarıqları ümumiləşdirməyi bacarmalıdır.
e) Yeni inteqrativ
bilikləri möhkəmləndirməlidir
(yeni tapşırıqların
həllinə əsasən).
4. İnteqrativ dərslərdə
yeni fəal təlim metodlarını tətbiq etmək, bilikləri sistemləşdirmək
və ümumiləşdirmək
məqsədi ilə şagirdlərdə yaradıcılıq
fəaliyyətini inkişaf
etdirmək tələb
olunur.
5. İnteqrativ dərslər
bir neçə tədris fənni üzrə didaktik vəsaitlərdən kompleks istifadə
etməyin metodikasını
təmin etməlidir.
6. İnteqrativ dərsləri
qeyri-ənənəvi metodlarla
tədris etmək məqsədəuyğundur. Məsələn, kompleks ekskursiya dərsi, konfrans, seminar, səyahət dərsi və s.
7. İnteqrativ dərslərin
aparılması üçün
fənn müəllimləri
əməkdaşlıq etməlidir.
8. İnteqrativ dərslərin
nəticələrini yoxlamaq
üçün xüsusi
diaqnostik vasitələrin
(mətn, yoxlama yazı işi, çalışma və
s.) köməyindən istifadə
olunmalıdır.
Fənlərarası əlaqə klassik
pedaqoqların yaradıcılığında
geniş yer tutmuşdur. Təsadüfi deyildir ki, bu
problemin prinsipləri,
növləri və fənlərin tədrisindəki
əhəmiyyətindən çox danışılmış
və çoxlu sayda tədqiqat əsərləri yazılmışdır.
Respublikamızın alimləri də
fənlərarası əlaqə
haqqında elmi-metodik fikir və mülahizələr
söyləmiş, bu
sahədə xeyli faydalı işlər görmüşlər.
Kimya və
fizika fənn kurikulumlarındakı məzmun
standartları və mövcud fənn proqramlarına əsaslanaraq
kimyanın fizika və biologiya ilə
əlaqəli tədrisi
haqqında elmi-metodik mülahizələrimizi bir
neçə dərs nümunəsində veririk.
Mövzu: Dövri sistemdə metalların mövqeyi. Atomlarının quruluşu. Kristal qəfəslərin quruluşu.
Metal rabitəsi.
Məqsəd:
1. Dövri sistemdə metalların mövqeyini şərh edir.
2. Metalların atom quruluşlarını fərqləndirə
bilir.
3. Metalların kristal quruluşu ilə metal rabitəsini əlaqələndirə bilir.
İş forması: qruplarla iş.
İş üsulu: müsahibəli şərh,
fənlərarası və
fəndaxili əlaqə,
müstəqil iş,
fəal təlim üsulları.
Resurslar: dövri sistem cədvəli, atomun quruluş sxemi, metal kristal
qəfəsi.
Dərsin gedişi: əvvəlcədən verilmiş
tapşırıqlara əsaslanaraq şagirdlərə
aşağıdakı suallarla
müraciət olunur:
1. Dövri sistemdə element və bəsit maddələri fiziki-kimyəvi
xassələrinə görə
xarakterizə edin.
2. Dövrlərdə və qruplarda elementlərin atomunun quruluşu necə dəyişir?
3. Kimyəvi rabitələri
adlandırın və
xarakterizə edin.
4. Kristal qəfəsin tiplərini xarakterizə edin.
Suallar şagirdlərə paylanır
və hər cütün bir suala cavab verməsi
bildirilir. Sonra
müəllim sinfə
müraciət etməklə
ardıcıl olaraq sualların cavablandırılmasına
nail olur.
Motivasiya: Şagirdlərin
diqqətini yeni mövzuya yönəltmək
məqsədilə müəllim
sinfə müraciət
edir: "Elementlərin
dövri sistemi, dövri qanun. Atomun quruluşu" haqqında
məlumatlarınıza əsaslanaraq
metalların dövri sistemdəki mövqeyini, onların atom quruluşunu,
metallara xas olan kristal quruluşu
və metal rabitənin
təbiətini öyrənmək
hər biriniz üçün maraqlı
olar".
Müəllim aşağıdakı suallardan ibarət olan iş vərəqlərini
şagirdlərə paylayır
və qeyd edir ki, hər
bir cüt iki suala cavab
verməlidir.
1. Dövri sistem cədvəlində metallar
hansı qrup və dövrlərdə yerləşmişdir?
2. Dövrlərdə və qruplarda metalların fəallığı necə
dəyişir?
3. Ancaq metallara xas olan xassələr
hansıdır?
4. Metal rabitəsinin ion və kovalent rabitədən fərqi nədir?
5. Metalın kristal qəfəsinin quruluşu
necədir?
6. Dövrlərdə metalların
fəallığının azalmasını atomun quruluşuna əsasən izah edin.
Cavablar hazır olduqdan
sonra müəllim ardıcıllıqla sualların
cavablarının müzakirəsinə
başlayır. Bəzi sualların
cavabları ilə razılaşmayan müəllim
əlavə məlumat
verir.
Mövzu: Elektroliz hadisəsi.
Məqsəd:
1. Şagird elektroliz prosesinin getməsini izah edə bilir.
2. Elektrodlarda gedən oksidləşmə-reduksiya reaksiyalarının
tənliklərini tərtib
edir.
3. Elektroliz hadisəsini elektroliz qanunu ilə əlaqələndirir.
Resurslar: U-şəkilli şüşə boru, kömür elektrodlar, batareya, elektrik lampasından ibarət dövrə, mis (ıı) xlorid duzu, distillə olunmuş su, natrium qələvisi, dəmir mıx, metalların kimyəvi aktivlik sırası, elektrolizə aid tablo.
İş forması: qruplarda iş.
İş üsulu: problemli şərh, fəndaxili və fənlərarası
əlaqə, müstəqil
iş.
Dərsin gedişi: sinfin təşkilindən
sonra şagirdlər üç qrupa bölünürlər:
I qrup - S.Arrenius, II qrup - M.Faradey, III qrup - N.Beketov.
Şagirdlərin bilik və bacarıqlarını
araşdırmaq üçün
hər bir qrupa sorğu vərəqləri verilir.
Sualların bir çoxu
şagirdlərin fizikadan
öyrəndiyi məlumatlara
əsaslanmışdır. Nümunə olaraq II qrupun tapşırığını nəzərdən keçirək.
II qrup - M.Faradey
1. Elektrod nədir?
2. NaCl və K2SO4 duzlarının dissosiasiyasının tənliklərini
yazın.
3. Dəmir(II)sulfatın elektrolizi zamanı elektrodlarda gedən oksidləşmə-reduksiya
reaksiyalarının tənliklərini
yazın.
4. Elektroliz hadisəsinin elektroliz qanunundan asılı olduğunu izah edin.
5. Qələvi metalları elektrolizlə almaq olarmı? Ərintidə və məhlulda
gedən proseslərin
fərqini izah edin.
Suallar qruplara paylanır. Qısa cavab hazırlamaları üçün 15 dəqiqə vaxt müəyyən edilir. Bu müddətdə müəllim qruplar arasında gəzişir, lazım gəldikdə şagirdlərə istiqamət
verir. Elektroliz zamanı elektrodlarda gedən oksidləşmə-reduksiya
prosesi haqqında da məlumat verir.
Mövzu: Aminturşuları
Məqsəd: Aminturşularının
quruluşu, xassələri,
tətbiqi haqqında şagirdlərin bilik və bacarıqlara yiyələnməsinə nail olmaq.
Strategiya: Müsahibəli
şərh, fənlərarası
əlaqə, müstəqil
işlər, qruplarda iş.
Resurslar: Aminturşularından
nümunə, maqnezium
tozu, natrium hidroksid, natrium karbonat, etil spirti, xlorid turşusu.
Dərsin gedişi:
Sinfin təşkilindən
sonra keçən dərsin sorğusunu aparmaq məqsədi ilə müəllim əvvəlcə şagirdlərlə
frontal sorğu aparır,
sorğu vərəqlərində
göstərilən suallara
cavab hazırlamaq üçün şagirdlərə
məsləhətlərini verir. Sonra şagirdləri qruplara
bölür və suallara yazılı cavab hazırlamalarını
bildirir.10-12 dəqiqədən sonra cavablar toplanılır və yeni mövzu ilə bağlı qruplara işçi vərəqləri paylanılır.
Bir qrupun suallarını nəzərdən keçirək.
Qrup-Zülallar:
1. RNT molekulunun tərkibi DNT-dən nə ilə fərqlənir?
2. RNT-nin hansı növləri vardır?
3. Bioloji proses zamanı aminturşularının
alınmasını necə
izah edə bilərsiniz?
4. Bir neçə aminturşunun quruluşunu
göstərməklə onları
adlandırın.
5. Aminturşuların turşu
xassəsini göstərən
reaksiya tənliklərini
yazın.
Qruplarda şagirdlərin tapşırıqlar
ətrafında hazırlığı
istənilən səviyyədə
olmadığı özünü
göstərmişdir. Ona görə ki, aminturşuların yaxşı
başa düşülməsi
üçün biologiya
ilə əlaqəli məsələləri başa
düşməklə yanaşı
fəndaxili əlaqəni
də düşünmək
və bilmək lazımdır.
Müəllim hər bir qrupda hansı suala cavab verməkdə
şagirdlərin çətinlik
çəkə biləcəklərini
bildiyindən həmin
suallar üzərində
bir qədər izahat aparmalı olur.
Müəllim dərsi yekunlaşdırır
və şagirdlərin
əldə etdikləri
bilik və bacarıqları möhkəmləndirmək
məqsədi ilə onlara test sualları olan vərəqləri paylayır. Cavablar qiymətləndirilir.
Mürşüd FƏRƏCOV
Azərbaycan müəllimi.- 2011.- 18 fevral.- S.20.