Kimya dərslərində şagirdlərin
yaradıcılıq
qabiliyyətlərinin inkişaf etdirilməsi
Müasir məktəbdə kimya fənni üzrə kurikulumun tətbiqi təlimin fəal interaktiv metodlarının sistemli şəkildə tətbiq olunmasını, şagirdlərdə yaradıcılıq qabiliyyətlərinin, müstəqillik, fəallığın inkişaf etdirilməsini, onlara təşəbbüskarlığın aşılanmasını mühüm vəzifə kimi qarşıya qoyur. Müasir mərhələdə şagirdlərə həyati bacarıqlar aşılanması zəruri tələb kimi irəli sürülür. Fənnyönümlü, elmyönümlü təlimdən fərqli olaraq müasir təlim prosesi şəxsiyyətyönümlü, şagirdyönümlü olmalıdır. Bu baxımdan kurikulumda şagirdlərə kimyanın tədrisi prosesində tədqiqatçılıq, analiz və sintez, təsnifetmə, sistemləşdirmə, qruplaşdırma, ümumiləşdirmə və konkretləşdirmə, mühakiməyürütmə, məntiqi düşünmə, müqayisə bacarıqlarının aşılanması diqqət mərkəzində saxlanılır.
Kurikulum təlimin praktik
istiqamətinin gücləndirilməsini nəzərdə tutur. Məktəblilər kimya üzrə təcrübələr yerinə
yetirməli, modelləşdirmə, hesablama
əməliyyatları aparmalıdır ki,
bu da nəticə
etibarilə onlarda mühüm
psixi keyfiyyətlər-çətinliklərin
öhdəsindən gəlmək, iradə, əqli fəallıq,
tədqiqatçılıq, müstəqillik, təşəbbüskarlıq
keyfiyyətləri formalaşdırır.
Kurikulumun qarşıya qoyduğu
məqsəd və vəzifələr
hər bir şagirdin kimya fənni üzrə əldə etdiyi bilik və
bacarıqları başqa fənlər
üzrə bilik və bacarıqlarla əlaqələndirməsini
nəzərdə tutur. Burada belə bir cəhət də nəzərə
alınıb ki, kimyadan
minimum səviyyədə bilik
və bacarıqları olmayan müasir insanın təhsilini daha
yüksək pillədə inkişaf etdirib onu mühəndis, texnik, psixoloq,
iqtisadçı, fizik, biznesmen,
kimyaçı və s. ixtisas
sahibi kimi
formalaşdırmaq çətindir.
Fəal interaktiv metodlar şagirdlərdə
özünüinkişaf
bacarığının aşılanması baxımından çox əhəmiyyətlidir. Şagirdin inkişafının təməlində
tədqiqatçılıq, yaradıcılıq qabiliyyətləri
əsas rol oynayır. Erkən dövrlərdən
başlayaraq şagirdlərin tədqiqatçılıq,
axtarış qabiliyyətlərinin öyrənilməsi və
inkişaf etdirilməsi müasir məktəbin
başlıca hədəflərindəndir. Elmi-tədqiqatçılıq
fəaliyyəti, öz növbəsində,
şagirdlərin yaradıcılıq qabiliyyətlərinin
formalaşmasına kömək
edir.
Şagirdlərin
elmi-tədqiqatçılıq
fəaliyyətinə cəlb edilməsi üçün
layihələşdirilmiş fəaliyyət sistemi
lazımdır. Layihələşdirilmiş fəaliyyət sistemi şagirdlərin
yaradıcılıq qabiliyyətlərinin aşkar
edilməsi, onların intellekt səviyyəsinin
inkişafı üçün münbit zəmin, şərait
formalaşdırır.
Mən 17 ildir ki, kimya
müəllimi kimi fəaliyyət göstərirəm.
Bu illər ərzində şagirdlərin
kimya elminə həvəsləndirilməsi və kimyanın insan
həyatında əhəmiyyətini
dərk etmələrinə nail olmaq üçün
iş planı tərtib etmişəm. Bu planın tərtibində əsas məqsədim
diaqnostik üsulla tədqiqata
həvəs göstərən, elmi
araşdırmalarda iştirak etmək istəyən şagirdləri seçmək olub.
Təcrübə
göstərir ki, şagirdlərin bir qismi elmi
tədqiqata həvəs göstərmirlər.
Onlarda kimya elminə maraq yaratmaq üçün ardıcıl, sistemli iş aparmaq, şagirdlərlə ünsiyyət qurmaq, hər birinin bacarıq və qabiliyyətlərini aşkar etmək
lazımdır. Bunun üçün
elə ilk kimya dərslərindən
şagirdləri elmi-kütləvi ədəbiyyatla tanış etmək,
onlara müstəqil mütaliə üçün tövsiyələr vermək
məqsədəuyğundur. Bu elmin nə qədər vacib olduğunu, müasir dövrdə
əhəmiyyətini şagirdlərə
çatdırmalıyıq. Bu məqsədlə M.V.Lomonosovun kimya
haqqında mülahizəsini şagirdlərə
çatdırırıq: "Kimyanın əlləri çox geniş şəkildə insanın işlərinə
müdaxilə edir". Beləcə dərs
prosesində
addım-addım
faktların toplanmasından
ümumiləşdirməyə
doğru
gedərək kimyəvi anlayışlar və qanunlar mənimsənilir.
Elmi-tədqiqat
işinə qoşulan şagirdlərdə tədricən kimya elmi üzrə
axtarışa, eksperimentə maraq oyanır. Müəllim tərəfindən düzgün istiqamətləndirilmiş iş
şagirdlərdə elementar bilikləri sərbəst
şəkildə araşdırma bacarığı aşılayır. Şəxsi təcrübəm əsasında deyə bilərəm ki, araşdırma layihələri şagirdlərə
axtarış və
tapıntı sevinci
gətirir, onlarda
özünə inam yaradır, elm
dünyasını öz gözləri ilə görməyə kömək
edir. Bu yolla şagirdlər kimya fənnini sevməyə başlayır.
Əgər insan davranışına nəzər yetirsək görərik ki, onun hər sahədə yaradıcılığı iki davranış növünə
ayrılır.
Davranış növlərindən birini müşahidələr əsasında ərsəyə gətirmək olar, bu növ fəaliyyət açıq şəkildə bizim yaddaşımızla
bağlıdır. Onun həqiqiliyi odur ki, insanın daha öncə
istifadə etdiyi və gördüyünü
xatırlayaraq etdiyi davranışdır. Bu fəaliyyətdən
başqa insan davranışında yaradıcı fəaliyyət də var ki, o da insanın
yaddaşından, təcrübəsindən deyil, əqli
yaradıcılığından irəli gəlir və bunun əsasında
da yaradıcılıq qabiliyyəti durur. Yaradıcılıq qabiliyyəti insana xas olan elə
bir keyfiyyətdir ki, bu keyfiyyət insan müvəffəqiyyətinin fərqli yaradıcılıq fəaliyyətində aşkara çıxır.
Yaradıcılıq
qabiliyyəti yalnız rəssam
yaradıcılığında deyil, elmi
yaradıcılıq qabiliyyətində və texniki yaradıcılıq fəaliyyətində, o cümlədən kimya sahəsində olan fəaliyyətdə də
mühüm rol
oynayır. Şagirdlərin hər bir fənn
üzrə yaradıcılıq qabiliyyətinə pedaqoqlar və psixoloqlar tərəfindən
nəzər yetirilməlidir. Mən bir kimya müəllimi kimi
çalışıram ki,
şagirdlərdə kimya fənninə dərin
maraq
oyadım, onların
yaradıcılıq qabiliyyətini inkişaf
etdirim. Şagirdlərin kimyanın qanunlarını mənimsəməsi, həmin qanunlardan düzgün nəticə çıxarması və
kimya elminin başqa elmlərlə inteqrasiyasını dərk etməsi
bu
baxımdan mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Könül MƏMMƏDOVA,
Kürdəmir şəhər M.Rəsulzadə
adına
2
nömrəli məktəb-liseyin kimya müəllimi
Azərbaycan
müəllimi.- 2013.- 13 dekabr.- S.11.