Kurikulum üzrə dərs nümunəsi
VI SİNİF
FİZİKA FƏNNİ
Kurikulum üzrə təlim əzbərçiliyə deyil,
həyati bacarıqlara,
başlıca nəticəyə
aparan yoldur. Bu yolda müəllim və şagirdlərin fəaliyyət mexanizmi dəyişir. Müəllim də, şagird də axtarır, tədqiq edir. Müəllim şagirdləri müstəqil,
yaradıcı fəaliyyətə
istiqamətləndirməklə onun öz fəaliyyətinin
nəticələrini qiymətləndirməyi
bacaran şəxsiyyət
kimi formalaşmasına
bələdçilik edir.
O, "Öyrənməyi öyrətmək"lə
biliyi müstəqil əldə etmə bacarığı formalaşdırır.
Kurikulum üzrə təlim prosesində müəllim
dərsin mövzusunu elan etmir, motivasiyanı
elə qurur ki, dərsin mövzusu şagirdlərdən
alınsın.
Kurikulum
üzrə təlim prosesində təfəkkürün
fəallaşdırılması nəticəsində biliklər
daha müstəqil, sərbəst qavranılır
və mənimsənilir;
məntiqi, tənqidi və yaradıcı təfəkkür, habelə
problemlərin həlli
və qərar qəbul edilməsi üzrə vərdişlər,
elmi-tədqiqat aparmaq bacarığı formalaşdırılır;
qarşılıqlı hörmət
hissi və əməkdaşlıq vərdişləri
aşılanır; təlimin
səmərəliliyi xeyli
artır.
Buradan görünür ki, kurikulum üzrə dərslərin quruluşu
taksonomiyanın mərhələləri
üzrə aşağıdakı
kimi təşkil olunmalıdır: motivasiyanın
yaradılması və
problemin qoyuluşu; tədqiqatın aparılması;
informasiya mübadiləsi;
informasiya müzakirəsi
və təşkili; müqayisə, ümumiləşdirmə
və nəticə; yaradıcı tətbiqetmə;
qiymətləndirmə və
refleksiya; evə tapşırıq.
Mövzu:
"Ölçü cihazları".
Standart:
3.1.5, 3.1.2, 3.2.1.
Dərsin
məqsədləri: Həyatda
müxtəlif fiziki kəmiyyətləri ölçmək
üçün:
* Ölçü cihazları
ilə tanış
olmaq;
* bu cihazların
ölçü həddini,
bir bölgüsünün
qiymətini müəyyən
etmək;
* alınan ərzağın
kütləsini, avtomobilin
sürətini, yolun uzunluğu, sinfin uzunluğu və enini, keçən vaxtı
təyin etmək;
* temperatur, təzyiq
və suyun həcmini ölçmək.
Resurslar:
ruletka, tərəzi, kurvimetr, odometr, menzurka, ştangenpərgar,
təzyiqölçən, termometr, xətkeş, saniyəölçən, elektron
tərəzisi, saat, su, kurə və
daşlar, sap, karandaş,
işçi vərəqləri.
Təlim
formaları: Əməkdaşlıq,
kiçik qruplarla iş, cütlərlə
iş.
Təlim
üsulu: Əqli hücum, müsahibə, nümayiş, tədqiqat,
yaradıcı tətbiqetmə,
BİBÖ.
Dərsin gedişi. 1.Sinfin təşkili - 2 dəq.
Müəllim sinfə daxil olub, salamlaşdıqdan sonra davamiyyəti yoxlayıb, dərsdə iştirak etməyənləri
qeyd edir, lazım gələrsə
qısa tərbiyəvi
söhbət aparır. Sinfi 4 qrupa bölür, işçi vərəqləri,
fizika dərsliyi, elektron və mexaniki tərəzi, çəki daşı dəsti, kütləsi təyin ediləcək cisimlər, içərisində
su olan qab,
menzurka, ruletka, xətkeş, termometr, saat, təzyiqölçən,
kurvimetr, ştangenpərgar,
odometr, saniyəölçən,
bölgülü qabı
kiçik qruplara paylayır.
Motivasiya və problemin qoyuluşu - 5 dəq.
Bu məqsədlə sinfə
aşağıdakı suallarla
müraciət olunur:
- Həyatda fiziki kəmiyyətləri ölçmək
üçün nə
etməliyik?
- Hansı ölçü cihazlarından istifadə etməliyik?
Bu suallara cavab vermək üçün
lövhədə bir tablo asılır. Tabloda göstərilmiş
böyük sual işarəsinin altında
bir anlayış gizlənib. Bu anlayışı
müəyyən etməkdən
ötrü əvvəl
bir neçə kiçik suala cavab verməliyik
Şükür ƏLİZADƏ,
Azərbaycan Dövlət Pedaqoji
Universitetinin professoru
Azərbaycan müəllimi.- 2015.- 30
may.- S.12.