Dərslik yazmaq ənənəmiz
Tələblər sürətlə yenilənsə də,
müqayisədə keçmişə qayıtmaq istəyirik
Məsələn, uzun müddət məktəblərdə Sədinin “Gülüstan”ından dərslik kimi istifadə edilib. Əxlaqi söhbətlər, poetik nümunələr, süjetli hadisələrlə zəngin, tərbiyəvi əhəmiyyəti olan bu kitabdan məktəbdə istifadə etmək faydalı hesab olunub.
Ə.Abbasovun sözlərinə görə, XIX əsr Azərbaycan mədəniyyətində və tarixində mühüm dövr sayılır: “İlk ana dilli məktəbinin açılmasıyla dərslik zərurəti ortaya çıxıb. Həmin dövrdən başlayan dərslik ənənələrimiz var və onu Mirzə Fətəli Axundovun adı ilə bağlayırlar. Çap olunmasa da, ilk “Əlifba” dərsliyini məhz onun yaratdığı deyilir”.
Cənubi Qafqazda yaşayan xalqların nümayəndələrinin ilk tədris ilində öz ana dilində dərs almalı olduğuna dair Qafqaz canişininin təsdiq etdiyi təlimatdan sonra dərslik yaradılması prosesi xüsusilə sürətlənib. 1882-ci ildə A.O.Çernyayevskinin topladığı material əsasında “Vətən dili” adlanan dərsliyin birinci hissəsi (Vətən dili, I hissə) işıq üzü görüb. İkinci-üçüncü sinif şagirdləri üçün nəzərdə tutulan “Vətən dili” dərsliyinin II hissəsini (Vətən dili, II hissə) 1888-ci ildə A.O.Çernyayevski və Səfərəli bəy Vəlibəyov tərtib edib.
40 ilə yaxın müddət ərzində Cənubi Qafqazda azərbaycanlı uşaqlar və müəllimlər üçün mükəmməl dərs vəsaiti olan “Vətən dili”ndən Üzeyir bəy Hacıbəyov, Müslüm Maqomayev, Mahmud bəy Mahmudbəyov, Nəriman Nərimanov, Süleyman Sani Axundov və başqa yüzlərlə Azərbaycan ziyalısı istifadə edib.
Məqsədi məzmununda əks olunan
dərsliklər
Dilimizdə əsas dərsliklər ölkəmizin Sovetlər Birliyinin tərkibində olduğu dövrə təsadüf edib. Sovet məktəbində təlimin məzmunu çox vacib sayılıb. Odur ki, SSRİ hökumətinin qərarı ilə məktəblərdə təhsilin məzmunu təkmilləşdirilib, proqramlar yaradılıb.
Azərbaycanda da sovet dərsliklərinin
prinsiplərinə istinad
edilib. Hətta müəllifi azərbaycanlı
olan dərsliklər də Rusiyada hazırlanan sovet dərsliklərinə əsaslanıb.
Vahid prinsiplər əsasında
fərqli faktlarla, nümunələrlə dərsliklər
hazırlanıb.
Sovet məktəbində xüsusi
önəm daşıyan,
bilikyönümlü dərsliklər
əvvəlcədən müəyyənləşdirilmiş
məzmuna əsaslanıb. Hətta 30-40-cı illərdə hazırlanan
dərsliklər elmi yenilikləri, hadisələri
“sabitləşdirib”. Dərslikdə əksini tapan yenilik elmi təsdiqini
tapmış sayılıb.
Yeganə informasiya mənbəyi,
bilik mənbəyi rolunu uzun müddət
yerinə yetirən dərsliklərin məlumatları
inanılmış olub.
Ə.Abbasovun sözlərinə görə,
dəqiq elmlər - “Riyaziyyat”, “Fizika” kimi fənlər, təbiət elmləri - tərcümə olunub. Qədim dünya
tarixi əvvəllər
rus müəlliflərdən
tərcümə olunsa
da, sonradan azərbaycanlı müəlliflər
tərəfindən hazırlanıb.
Ancaq mətnlər ümumi sovet dərsliklərinə əsaslanıb:
“Ümumi düşüncə
var idi. Az qala Azərbaycan dili proqramı da “Russkiy yazık” proqramından tərcümə
səviyyəsində tərtib
edilirdi. Sovet dövründə elə konseptual sənədlər olmayıb.
50-60-cı illərə qədər dərsliklər
tamamilə informasiya yönümlü olub.
Sonradan praktik tapşırıqların
sayı artırılıb”.
Ə.Abbasov istisna məqamları da qeyd edib. Məsələn,
Azərbaycan dilinin elmi qrammatikasına dair kitabların olmadığı bir vaxtda Məmmədağa Şirəliyev, Muxtar Hüseynzadə kimi dərslik müəllifləri
50 ilə qədər
ömrü olan “Azərbaycan dili” dərsliyini hazırlayıblar:
“Bu dərslik dilçiliklə
bağlı mövcud
olan dağınıq
fikirləri elmi şəkildə formalaşdırdı.
Sonradan Azərbaycan dilçiliyinə aid ayrı-ayrı
tədqiqatlar aparıldı,
kitablar çap olundu”.
Dərslik dərsin
xəritəsidir
“Dərslik,
əslində tərtibatdır. Burada təzə
elmi fikir yaradılmır, elmdə olan yeniliklər öz əksini tapır. Biliklər daim yeniləndiyindən, təkmilləşdiyindən, dərsliklər
müəyyən dövr
üçün aktual
olur və 4-5 ildən bir yenilənir”, - deyən Ə.Abbasovun sözlərinə
görə, dərslikdə
hər zaman məzmun ifadə olunub: “Əbdül Əlizadə deyirdi ki, dərslik dərsin xəritəsidir.
Uzun zaman proqrama uyğun dərslik, dərsliyə uyğun dərs olub. Ona görə də dərslik vacib komponent sayılıb”.
Müasir Azərbaycan
dərsliyi
Müasir Azərbaycan dərslikləri
isə bir çoxlarının təlqin
etməyə çalışdığı
kimi, heç də təhsilin “üz qarası” deyil. Müəyyən parametlərə görə hətta yaxşı dərsliklər
sayıla bilər.
Ə.Abbasov da bu fikirdədir ki, mübahisə və tənqidlərə baxmayaraq,
bu sahədə təkmilləşmə gedib.
Dərsliklərlə bağlı çoxlu
araşdırma aparılıb.
İllər keçdikcə mükəmməlləşən
bir ənənə formalaşıb. Lakin müasir
dərsdə dərsliyin
statusu, rolu dəyişib. Ona görə də bu gün dərslikdən
nə gözlədiyimizi
düzgün müəyyənləşdirməliyik:
“Dərslik ənənəsi
olsa da, yanaşma dəyişib. Dərslik daha yeganə bilik mənbəyi deyil. Hətta belə fikirlər səslənir ki, 2020-ci ildə dərslik, 100 il sonra
isə müəllim olmayacaq. Müəllimləri robot müəllimlər əvəz edəcək”.
Bəs dərsliyi nə əvəz edəcək?
Ə.Abbasov deyir ki, artıq
müasir məktəbdə
müəllimin qarşısında
qoyulan tələblər
dəyişib. İndi onlardan, ilk növbədə,
dərsliyə yaradıcı
yanaşma tələb
olunur. Müəllim tədqiqatçı olmalı, uşaqların səviyyəsinə uyğun
hərəkət planı
seçməlidir. Hətta təlim
materiallarını da
özü hazırlamalıdır.
Odur ki, müasir dərsdə müəllim daha böyük amildir: “Artıq dərsliklə bağlı yanaşmalar dəyişir. Dərs daha müasir
səviyyədə qurulur.
Çoxlu internet resursu, zəngin
mənbə varsa, dünyada elektron dərsliklərdən istifadə
edilirsə, Azərbaycanda
dərslik niyə bu qədər böyük əhəmiyyət
daşıyır ki?!
Finlandiyada bir sinfin 5-6
variativ dərsliyi var.
Bunu müəllimlər,
icmalar seçir.
Mənbələr doludur. Kanadada ibtidai
siniflər üçün
dərslik yoxdur.
Resurs çoxdur, müəllimlər
və şagirdlər
istənilən mənbədən
istifadə edir. Azərbaycan məktəblərinin hamısında
internet şəbəkəsi var. Sadəcə, onlardan istifadə etməyi öyrənmək lazımdır”.
Dərslik tarixdəki rolunu başa vurub
Beləliklə, rus tərtibçilərinin
hazırladığı dərsliklərdən tərcümə
edilən dərs vəsaitlərinin xiffətini çəkmək
yersizdir. Məzmununu müstəqil Azərbaycan
hökumətinin, tədris planını Təhsil Nazirliyinin təsdiq etdiyi,
azərbaycanlı müəlliflərin
hazırladığı dərsliklərin orfoqrafik
və yaxud texniki səhvlərini
gözümüzdə çox
böyütməyək. Nəzərə alın ki, artıq dərslik məktəbdə əvvəlki
qədər həlledici deyil. Dərsliklər tarixdəki rolunu
başa vurub. İndi onlar, sadəcə,
istiqamətverici rol oynaya
bilər, vəssalam. Övladınızın hansı dərslikdən
oxuyacağına deyil, ona
kimin dərs deyəcəyinə fikir verin. Çünki
müasir məktəb bir
sovet məktəbindən çox
fərqlənir. Burada bilikyönümlü sovet
dərsliyi deyil, şagirdlərin
bacarıqlarını inkişaf etdirən
müəllim əsas amildir.
Ruhiyyə DAŞSALAHLI
Azərbaycan
müəllimi.- 2018.- 26 yanvar.- S.1-2.