Azərbaycan gəncliyinin yolu ataların qəhrəmanlıq yoludur...
Vətənpərvərlik öz ölkəsinə emosional bağlılıq və sədaqətdir, fərdləri onun tərəqqisinə və rifahına töhfə verməyə ruhlandırır. Mədəni mübadilələrin və texnoloji tərəqqilərin milli sərhədləri aşdığı müasir qloballaşan dünyada gənc nəslə vətənpərvərlik dəyərlərini aşılamaq həmişəkindən daha vacib hala gəlib.
Köklü vətənpərvərlik hissi gəncləri məsuliyyətli vətəndaş olmaq, milli bütövlüyü qorumaq və ölkələrinin inkişafına mühüm töhfə vermək üçün olduqc vacibdir.
Gənc nəslin vətənpərvər ruhda tərbiyəsi daim dövlətin diqqət mərkəzindədir
Vətənpərvərlik tərbiyəsinin ən təsirli yollarından biri uşaqları öz ölkələrinin tarixi, mübarizələri və nailiyyətləri haqqında maarifləndirməkdir. Məktəblər müstəqillik hərəkatı, mühüm nailiyyətlər və milli qəhrəmanların töhfələri kimi əsas məqamları vurğulayan maraqlı tarix dərslərinin tədrisinə xüsusi diqqət etməlidir. Qeyd edək ki, Azərbaycanda dövlət gənclər siyasətinin ən mühüm istiqamətlərindən biri kimi ölkəmizdə gənc nəslin vətənpərvər ruhda tərbiyəsi daim diqqət mərkəzindədir.
O da mühüm nüansdır ki, məhz vətənpərvər gənc nəsil İkinci Qarabağ müharibəsində tarixi qələbənin əldə olunasında həlledici rol oynayıb. Müharibə bir daha göstərdi ki, Azərbaycan gəncliyi öz atalarının qəhrəmanlıq, mərdlik, vətənpərvərlik yolunu davam etdirməyə daim hazırdır. Bu, həm də Azərbaycanın varlığının qorunması üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyev daim qeyd edirdi ki, vətənpərvərlik tariximizin, keçmişimizin, dilimizin, milli dəyərlərimizin qorunmasında müstəsna önəmə malikdir: “Hər bir gənc vətənpərvər olmalıdır. Vətənpərvərik böyük bir məfhumdur. Bu, sadəcə orduda xidmət etmək deyil, Vətənə sadiq olmaq, Vətəni sevmək, torpağa bağlı olmaqbudur vətənpərvərlik. Hər bir gənc Azərbaycanın müstəqiil gələcəyini təmin etmək üçün Vətəni sevməlidir, ölkəsıni sevməlidir, xalqımzı sevməlidir, miləltimizi sevməlidir, dilimizi sevməlidir, dinimizi sevməlidir, milli ənənələrimizi sevməlidir. Bunları sevə bilməyən adam, onları özü üçün mənəvi əsas edə bilməyən gənc həyatda özünə yer tapa bilməyəcəkdir və şübhəssiz ki, bizim ictimai-siyasi prosesdə, müstəqil Azərbaycanın inkişafında lazımi qədər iştirak edə bilməyəcəkdir”. Buradan görünür ki, vətənpərvərlik vətənə məhəbbətdən kənara çıxır - bu, cəmiyyətə fəal töhfə verməkdən ibarətdir. Gəncləri ətraf mühitin təmizlənməsi, imkansızlara kömək etmək və sosial proqramlarda könüllü olmaq kimi ictimai xidmət təşəbbüslərində iştirak etməyə həvəsləndirmək onlarda öz millətlərinə qarşı məsuliyyət hissini inkişaf etdirməyə kömək edir. Bu hərəkətlər empatiya, birlik və həmvətənlərin rifahına sadiqlik yaradır. Əsl vətənpərvər öz ölkəsindəki mədəni müxtəlifliyi qiymətləndirir və ona hörmət edir. Uşaqlara müxtəlif etniklər, dillər, adət-ənənələr və dinlər haqqında öyrətmək inklüzivliyibirliyi gücləndirir. Mədəni mübadilələri təşviq edən fəaliyyətlərin həyata keçirilməsi, müxtəlif festivalların qeyd edilməsi, tolerantlıq və qarşılıqlı hörmət dəyərlərinin öyrədilməsi harmonik cəmiyyətə töhfə verir. Gənc şüurlar vətənpərvərlik nümunəsi olan nümunələrdən ilham alır. İncəsənət, ədəbiyyat və musiqi milli kimliyin ifadəsində mühüm rol oynayır.
Rəqəmsal əsrdə vətənpərvərliyi aşılamaq üçün texnologiyasosial media platformalarından istifadə zəruridir
Bu gün prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən dövlət gənclər siyasəti müasir çağırışlara və milli maraqlara tam adekvat olması ilə fərqlənir. Bu siyasətin ən mühüm istiqamətləri gənclərin cəmiyyətin müxtəlif sahələrində yüksək fəallığının təmin olunması və onların milli-mənəvi dəyərlər əasında tərbiyə edilməsidir. Təbii ki, gənclərin dövlətimizin müstəqil siyasətinə sadiq və vətənpərvər ruhda yetişmələri, sözün əsl mənasında, strateji zərurət kimi çıxış edir.
Rəqəmsal əsrdə vətənpərvərliyi aşılamaq üçün texnologiyasosial media platformalarından istifadə etmək olar. Maarifləndirici videolar, onlayn müzakirələr və vətənpərvərlik filmləri ölkənin tarixi və dəyərləri haqqında öyrənməyi daha cəlbedici edə bilər. Milli nailiyyətləri, tarixi məqamları və vətənpərvərlik aktlarını təbliğ edən sosial media kampaniyaları gənc şüurlara müsbət təsir göstərə bilər. Uşaqlar ən yaxşı müşahidə yolu ilə öyrənirlər. Valideynlər, müəllimlər, tərbiyəçilər öz əməlləri ilə vətənpərvərlik nümayiş etdirməlidirlər. Qanuna hörmətlə yanaşmaq, məsuliyyətlə səs vermək, sosial məsuliyyətli olmaq gənc nəslə güclü nümunələr qoyub. Belə davranışların şahidi olduqda, oxşar dəyərləri mənimsəmə ehtimalı daha yüksəkdir. Gənc nəsildə vətənpərvərlik hisslərinin aşılanması firavanvahid dövlət quruculuğu yolunda mühüm addımdır. Onları tarixlə bağlı maarifləndirməklə, milli bayramlara cəlb etməklə, vətəndaşlıq məsuliyyətlərini təbliğ etməklə, örnək nümunələri ilə ruhlandırmaqla biz onların qəlbinə dərin qürur və məsuliyyət hissi aşılaya bilərik. Vətənpərvərlik sadəcə hiss kimi deyil, ölkənin böyüməsinə və inkişafına töhfə vermək üçün fəal öhdəlik kimi tərbiyə edilməlidir. Gənclər öz milli kimliyini ruh yüksəkliyi ilə qəbul etdikdə, tərəqqi məşəlinə çevrilir, millətinin daha parlaq gələcəyini təmin edir. Azərbaycan gəncləri vətənpərvər, yüksək intellektli, milli-mənəvi dəyərlərinə, tarixi köklərinə, dövlətə və Vətənə sadiq olmaqla yanaşı, əsl vətəndaşlıq mövqeyindən çıxış edərək yüksək təşəbbüskarlıq göstərirlər. Onlara göstərilən inam və etimadı dəyərləndirmək üçün fəallıq nümayiş etdirir, ölkəmizin inkişafına öz töhfələrini verirlər. Bu gün Azərbaycan gəncləri yalnız ölkə səviyyəsində deyil, regional və beynəlxalq arenada da mühüm layihələr həyata keçirir. Azərbaycan həqiqətlərini dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında, beynəlxalq miqyasda ölkəmizi uğurla təmsil edilmsində, eyni zamanda ölkənin ictimai-siyasiiqtisadi həyatında gənclərimizin rolu təqdirəlayiqdir. Bu proses getdikcə daha da dərinləşir və Azərbaycana yeni uğurlar qazandırır.
Ramil QULİYEV
Bakı Xəbər  2025.- 20 fevral (№31).- S.8.