texnologiyaları Azərbaycanda inkişafın aparıcı
İnformasiya texnologiyaları insanların yaşayış, iş və ünsiyyət tərzini formalaşdıran müasir cəmiyyətin mühüm təməl daşı hesab olunur. Bir neçə onilliklər ərzində bu texnologiyalar gündəlik həyatın demək olar ki, hər tərəfini dəyişdirən sürətli irəliləyişlərlə müşahidə olunub.
İlkin hesablama cihazlarının yaranmasından internetin və süni intellektin yaradılmasına qədər informasiya texnologiyalarının inkişafı innovasiya, əməkdaşlıq və tərəqqi üçün əsas olub.
Azərbaycanda internet infrastrukturunun müasirləşdirilməsi xüsusi diqqət mərkəzindədir
İnformasiya texnologiyalarının tarixi kompüterlərin ən ibtidai formada yarandığı XX əsrin əvvəllərinə təsadüf edir. Ən erkən mexaniki kompüterlər 1930-1940-cı illərdə yaradılıb. İlkin hesablamaların qabaqcıllarından biri 1837-ci ildə gələcək kompüterlərin inkişafı üçün əsas qoyan maşının dizaynını hazırlayan ingilis riyaziyyatçısı Çarlz Babbic idi. Ancaq ilk müasir kompüterlər yalnız XX əsrin ortalarında meydana çıxıb.
1940-cı illərdə elektron rəqəmsal kompüterlərin inkişafı sürət qazandı. 1945-ci ildə tamamlanan ENIAC layihəsi ilk ümumi təyinatlı kompüterlərdən biri hesab olunur. Bu böyük, otaq ölçüsündə maşın əvvəllər əl ilə edilən mürəkkəb hesablamaları yerinə yetirməyə qadir idi, mühəndislik və elmi tədqiqatlar kimi yüksək sürətli hesablamalara əsaslanan sənayelərdə inqilab etdi. 1970-1980-ci illərdə informasiya texnologiyalarına çıxışın demokratikləşdirilməsində mühüm rol oynayacaq fərdi kompüterlərin inkişafında intibah baş verdi. “Apple”, IBM və “Microsoft” kimi şirkətlər kompüter sənayesinin formalaşmasında mühüm rol oynadılar. 1977-ci ildə “Apple” istifadəçilərə maşınla daha asan qarşılıqlı əlaqə yaratmağa imkan verən monitor və klaviaturadan ibarət ilk uğurlu fərdi kompüterlərdən biri olan “Apple II”ni buraxdı. Bu arada, IBM 1981-ci ildə ilk fərdi kompüterini təqdim etdi və fərdi kompüteri məişət əşyası kimi istifadə edilməyə başlandı. “Microsoft”un 1985-ci ildə “Windows” sisteminin ardınca IBM fərdi kompüterlər üçün əməliyyat sistemi olan MS-DOS-u yaratması kompüterin fərdlərin və müəssisələrin gündəlik həyatındakı rolunu daha da möhkəmləndirdi. Qrafik istifadəçi interfeyslərinin inkişafı kompüterləri daha çox istifadəçi dostu etdi və daha geniş insanların hesablamaları mənimsəməsi üçün qapı açdı. Fərdi kompüterlər hər yerdə genişləndikcə, onlar arasında ünsiyyətə ehtiyac artdı. Bu ehtiyac 20-ci əsrin sonlarında internetin inkişafına səbəb oldu. İnternetin ilkin kökləri 1960-cı illərin sonlarında ABŞ Müdafiə Nazirliyi tərəfindən maliyyələşdirilən ARPANET layihəsinə gedib çıxır. ARPANET tədqiqatçılar və universitetlər arasında ünsiyyəti asanlaşdırmaq üçün nəzərdə tutulmuş bir şəbəkə idi, lakin sonda qlobal internetə çevriləcəkdi. 1990-cı illərin əvvəllərində Tim Berners-Li tərəfindən yaradılmış Ümumdünya Şəbəkəsinin (WWW) yaranması internetin əlçatanlığını kəskin şəkildə dəyişdi. İnternet məlumatların asanlıqla paylaşıla biləcəyi və bütün dünyada istifadəçilər tərəfindən əldə edilə biləcəyi bir platforma təmin etdi. Qeyd edək ki, son illərdə Azərbaycanda internet infrastrukturunun müasirləşdirilməsi, xidmət keyfiyyətinin artırılması və bu sahədə sağlam rəqabət mühitinin yaradılması istiqamətində əhəmiyyətli layihələr həyata keçirilib. Dövlət proqramları və strategiyalarda qarşıya qoyulan hədəflərə uyğun olaraq, genişzolaqlı internet infrastrukturunun yenidən qurulması məqsədilə müxtəlif irihəcmli layihələr icra olunub. Azərbaycanda internet provayderlərinin xidmətlərinin qiymətləndirilməsi, vətəndaş məmnunluğunun, sektorda sağlam rəqabətin təmin olunması, sabit və mobil şəbəkənin əhatə dairəsinin genişləndirilməsi yönündə xeyli iş görülüb. İnternet infrastrukturu, ölkənin hər bir nöqtəsinə qədər olan istiqamətdə bütün vətəndaşlar, müəssisələr, idarə və təşkilatlar internetlə təchiz olunub. Hətta bu gün Azərbaycanın ən ucqar nöqtəsində belə internet xətti var. Ölkə əhalinin 85 faizindən çoxu internetlə əhatə olunub.
İnformasiya texnologiyalarının inkişafı inqilabi xarakter daşıyır
Məlumdur ki, internetin inkişafı ilə birlikdə mobil texnologiya da sürətlə inkişaf etməyə başladı. 1980-ci illərdə təqdim edilən ilk mobil telefonlar həcmli və bahalı idi, əsasən səsli rabitə üçün istifadə olunurdu. Bununla belə, texnologiya inkişaf etdikcə, mobil qurğular mətn mesajları, elektron poçt və nəhayət, internetə baxış da daxil olmaqla daha çox funksiyaları birləşdirməyə başladı.