hesab olunur.
COP29 Azərbaycan üçün təkcə ekoloji tədbir deyil, həm də strateji hadisədir
2024-cü ildə Bakıda keçirilən BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının 29-cu Tərəflər Konfransı (COP29) Azərbaycanın suverenliyi dövründə ən mühüm beynəlxalq tədbirlərindən biri oldu. Bu konfrans təkcə ekoloji problemlərin həllinə deyil, həm də ölkənin beynəlxalq nüfuzunun artmasına xidmət etdi. Konfransda 2030-cu ilə qədər Azərbaycanın enerji istehsalının 30 faizinin bərpa olunan mənbələrdən əldə edilməsi hədəfləndi. Qarabağ və Şərqi Zəngəzur bölgələrində “yaşıl enerji zonası” konsepsiyası təqdim edildi. Günəş, külək və hidroenerji layihələri ilə bağlı beynəlxalq investorlarla əməkdaşlıq memorandumları imzalandı. COP29 Azərbaycan üçün təkcə ekoloji tədbir deyil, həm də suverenliyini möhkəmləndirən, iqtisadiyyatı şaxələndirən və qlobal proseslərdə aktiv rol oynamağa imkan yaradan strateji bir hadisə oldu.
Konstitusiyamızın 30 illik tarixi ölkənin hüquqi dövlət kimi inkişaf etdiyini, insan hüquqlarının qorunmasını və demokratik idarəçiliyin möhkəmləndiyini göstərdi. Bu ildönümü Azərbaycan xalqı üçün hüquqi dövlət quruculuğunun davamlığını və inkişafını simvolizə edən əlamətdar hadisə oldu.
Son 30 ildə bütün sahələrdə olduğu kimi, ədliyyə sistemində də vətəndaşların hüquqlarının qorunması, məhkəmə-hüquq sisteminin şəffaf və effektiv fəaliyyəti üçün ciddi islahatlar aparılıb. Elektron xidmətlərin tətbiqi, alternativ cəza tədbirlərinin genişləndirilməsi və beynəlxalq əməkdaşlığın artırılması ölkədə hüququn aliliyini təmin etməyə xidmət edir. Bu islahatlar Azərbaycanda hüquqi dövlət quruculuğunun gücləndirilməsinə və vətəndaş məmnuniyyətinin artırılmasına mühüm töhfə verir. Azərbaycan dövləti həm hüquqi islahatlarla Konstitusiya əsaslarını möhkəmləndirib, həm də siyasi, iqtisadi və hərbi tədbirlərlə suverenliyini qoruyub. Qarabağın tam nəzarətə götürülməsi, beynəlxalq arenada müstəqil siyasətin aparılması və hüquqi çərçivənin modernləşdirilməsi bu istiqamətdə atılan əsas addımlardandır.
Regionda formalaşan yeni geosiyasi reallıqlar
Azərbaycan 2020-ci ildə qazandığı tarixi qələbədən sonra regionda yeni geosiyasi reallıqlar formalaşıb. Bu reallıqlardan biri də Zəngəzur dəhlizi adlanan strateji nəqliyyat marşrutun açılmasıdır. Bu dəhliz Naxçıvanla birbaşa quru bağlantını təmin etməklə yanaşı, beynəlxalq ticarət yolları üçün də əhəmiyyətli bir layihədir. Zəngəzur dəhlizi və Azərbaycanın həyata keçirdiyi nəqliyyat layihələri Cənubi Qafqazda balanslaşdırılmış idarəetmə siyasəti, sülh prosesinin aktivləşdirilməsi, iqtisadi diversifikasiya, rəqəmsal inkişaf və geosiyasi tərəfdaşlıqların gücləndirilməsi üzərində qurulub. Bu layihə təkcə iqtisadi dividentlər qazandırmır, Azərbaycanın beynəlxalq siyasətdəki mövqeyini gücləndirir. Zəngəzur dəhlizi açıldıqdan sonra Naxçıvanla birbaşa bağlantı yaranacaq, eyni zamanda Türkiyə, Mərkəzi Asiya və Avropa arasında mühüm nəqliyyat arteriyası rolunu oynayacaq.
Konstitusiya və suverenliyin otuz ilində Azərbaycanın nailiyyətləri
Ulu Öndər Heydər Əliyevin qurduğu hüquqi dövlətçilik təməli və müstəqil siyasət xətti cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildi, Azərbaycanın Konstitusiyası və hüquqi islahatlar dövlətin güclü idarəçilik sistemini formalaşdırırdı, Ərazi bütövlüyü bərpa edildi və suveren dövlət olaraq beynəlxalq arenada gücləndi, iqtisadi, hərbi və diplomatik sahələrdə müstəqil siyasət aparılaraq Azərbaycanın qlobal mövqeyi möhkəmləndirildi.