Türkdilli dövlətlərin media platformasının əsas
işi ortaq medianın yaradılmasıdır
Sözügedən məsələyə aydınlıq gətirən media eksperti Yadigar Məmmədlinin fikrincə, türkdilli dövlətlərin media platformasının əsas işi ortaq medianın yaradılmasıdır: “Yəni bu istiqamətdə müəyyən işlər görülür. Bir müddət Azərbaycan və Türkiyə mediasının ortaq layihələri var idi. Onlardan ən uğurlusu TRT AVAZ-la həyata keçirilən birgə media layihələri idi. İndi bu tipli birgə layihələr olmasa da, daha çevik və funksional layihələrə önəm verilir. Elektron rəqəmsal media, sosial şəbəkələr üzərindən platforma yaradılmalıdır. Ayrı-ayrı media layihələrindənsə, belə platforma hesab edirəm ki, daha səmərəli, təsiredici ola bilər. Təəssüf ki, hələlik bu, mövcud deyil. Düzdür, müəyyən işlər gedir, amma hələlik tam nəticə yoxdur. Söhbət ondan gedir ki, bizim xəbərlərimizə dünya mediası o qədər də istinad etmir. Hesab edirəm elə etməliyik ki, bu sahədə müasir sistem yaradaq. Düzdür, Türkiyə mediası dünya qlobal mediası tərəfindən informasiya mənbəyi kimi tanınır. Ona görə də hesab edirəm ki, türkdilli dövlətlərin media platforması müasir dünyanın tələblərinə uyğun olaraq qurulmalıdır. Fikrimcə, rəqəmsal media olmalıdır. Ona görə ki, digər media vasitələri bir az köhnəlib. Söhbət məsələnin texniki tərəflərindən gedir. Regionda hər hansı hadisə baş verərsə, həmin məlumatları o platformadan əldə etmək mümkün olsun. Məsələn, Avropa İttifaqına daxil olan ölkələrin “Euronyus” televiziya platforması var. Müxtəlif dillərdə yayımlanır. Fikrimcə, model olaraq bu tipli platforma yaratmaq olar və türkdilli dövlətlərin buna ehtiyacı var. Media siyasətini həyata keçirmək üçün buna zərurət var”.
Bakı Xəbər 2025.- 7 mart (№42).- S.8.