Əməkdar müəllim, professor Şəhla Əliyevanın uğur yolu
Müəllim ömrü çağlayan bulaqdır, ətrafını yaşıllaşdıran, gözəlləşdirən bir bulaq. O bulağın suyundan içənlər əbədi səadətə qovuşublar. Müəllimin işi əzəl gündən öyrətməkdi, yetişdirməkdir. Hansı sahədə müəllim adlı ağacın bəhrəsi yoxdur ki…Hər birimiz qazandıqlarımıza görə ikinci valideynimiz sayılan müəllimə bocluyuq.
Müəllim qadın olanda onun həm də analıq şəfqətini görürük, mehriban çöhrəsinin işığında duruluruq.
Pedaqogika elmləri doktoru, professor, Əməkdar müəllim Şəhla Qasım qızı Əliyeva Azərbaycan təhsilinin və elminin tanınmış simalarından biridir. Şəhla xanımın yetirmələrinin səsi-sədası, xoş sorağı dünyanın harasından gəlmir ki
8 Mart Beynəlxalq Qadınlar Günü ərəfəsində cəmiyyətimizin işıq gələn tərəfi olan qadın müəllimlərimizdən biri - pedaqogika elmləri doktoru, professor, Əməkdar müəllim Şəhla Əliyevadan danışmaq istəyirik. Fikrimizcə, Şəhla xanım kimi analarımızın, ziyalı qadınlarımızın həyat yolu, fəlaiyyəti, uğur hekayəsi gənc xanımlar üçün böyük örnəkdir. Biz örnək olanları daha çox təbliğ etməliyik ki, gənc qızlarımız onların yolunun davamçısı olsunlar. Bu mənada professor Şəhla Əliyeva haqda danışmaq yerinə düşərdi, düşüncəsindəyik.
Şəhla xanım Qərbi Azərbaycanın Zəngibasar rayonunun Qaraqışlaq kəndində anadan olub. Bakı şəhəri 155 nömrəli orta məktəbi bitirib. Ailəlidir. Bir oğlu var.
ADPU-ni (keçmiş V.İ. Lenin adına Qırmızı Əmək Bayrağı Ordenli APİ) fərqlənmə diplomu ilə bitirib. Təhsil aldığı illərdə fakültə komsomol təşkilatı katibi, sonra institut Komsomol Komitəsinin üzvü olub, ali məktəbi bitirdikdən sonra İnstitut Komsomol komitəsində çalışıb.
Şəhla xanımın qəlbində dərindən kök salan öyrətmək sevgisi, elm sahəsində öz sözünü demək arzusu onu bu sahəyə əbədiyyən bağlayıb.
1993-cu ildə namizədlik dissertasiyasını müdafiə edərək pedaqogikanın nəzəriyyəsi və tarixi ixtisası üzrə elmlər namizədi elmi dərəcəsini alıb, 1997-cı ildə dosent elmi adına layiq görülüb, 1996-cı ildə Pedaqogikapsixologiya fakültəsində dekan müavini, 1997 -2001 -ci illərdə
ADPU Pedaqogikapsixologiya fakültəsinin dekani vəzifələrində çalışıb, 2014-cü ildən pedaqogika elmləri doktoru, professordur.
2011-2022-ci illərdə ADPU-nun Məktəbəqədər təhsil fakültəsinin dekani vəzifəsində çalışıb.
2023-cü ildən ADPU-nunPedaqoji psixologiya “ kafedrasının müdiridir.
Elm sahəsində pillə-pillə uğurla və mətanətlə irəliləyən Ş.Əliyeva üçün auditoriya ən müqəddəs məkandır. Tələbələrə Pedaqogika, Sosial pedaqogika, Pedaqogika tarixindən dərs deyir, bu vacib və həssas ixtisasların incəliklərini öyrədir.
Ş.Əliyevanın elmi əsərləri barədə də danışmaq istəyirik. Professor 100-dən çox elmi - metodiki məqalənin (3 məqalə Web of Science Core Collection), tezislərin, 3 monoqrafiyanın, 15 kitabın müəllifidir. Pedaqogikanın, məktəbəqədər pedaqogikanın nəzəriyyəsi tarixi, sosial pedaqogikanın problemləri ilə bağlı Azərbaycan, Rusiya, Türkiyə, Ukrayna, Özbəkistan, Qazaxıstanda keçirilən beynəlxalq seminar, simpozium konfranslarda iştirak edib. Respublikamızda xaricdə 22 beynəlxalq respublika konfransının iştirakçısı olub.
ADPU-da keçirilənİlin alimimüsabiqəsinin qaliblərindən biri olub. 2016-cı ildən hazıra kimi Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında AAK-ın ADPU-nun nəzdində fəaliyyət göstərən Dissertasiya Şurasının üzvüdür.
Məktəbəqədər ibtidai təhsiljurnalının ADPU-nun elmi əsərləri olanPedaqoji Universitetin Xəbərlərielmi jurnalınınHumanitar, ictimai pedaqoji-psixoloji elmlər seriyası”nın redaksiya heyətinin üzvü, “Musiqi elmi, mədəniyyət təhsilin aktual problemlərijurnalının redaksiya komissiyasının məktəbəqədər təlim tərbiyə ixtisası üzrə sədridir. Ş.Əliyeva 2018-ci ildən Özbəkistan Əndican Dövlət Pedaqoji Universitetininİlmiy xabarnoma. Pedaqoqik tadқiқotlarjurnalının, 2019- cu ildən Ankara Eğitim Araştırmaları Dərgisinin elmlər doktoru proqramı üzrə işləyən doktorantların elmi məsləhətçisi, fəlsəfə doktoru proqramları üzərində çalışan doktorantların elmi rəhbəridir. Bir çox beynəlxalq layihələrin iştirakçısıdır.
ADPU-daMüasir təhsil tədrisə yardım mərkəzi”, “Dünyaya baxıştəşkilatı Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə inklüziv təhsilə dair pilot layihənin həyata keçirilməsində fəal iştirak edib. Avropa İttifaqının texniki yardımı çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Təhsil NazirliyininAzərbaycanda Milli Kvalifikasiya Çərçivəsinin İcrasına Dəstəklayihəsi üçünUşaq baxıcısıpeşə standartının, kvalifikasiya standartları qiymətləndirmə standartlarının hazırlanması prosesində iştirak edib. Azərbaycan Respublikası Milli Kvalifikasiya Çərçivəsi layihəsində peşə standartları hazırlayan işçi qrupun üzvü olaraq ixtisasın modul dərs vəsaitlərini hazırlayıb. Avropa İttifaqınınAzərbaycanda vətəndaş cəmiyyətinin iştirakı ilə təhsil sisteminin müasirləşdirilməsi inklüziv təhsilin tətbiqiproqramı çərçivəsində Hey- dər Əliyev Fondunun “Regional İnkişafİctimai Birliyi tərəfindən həyata keçirilənMüəllimlərin inklüziv təhsil sahəsində bacarıqlarının artırılmasılayihəsi YUNİSEF tərəfindən həyata keçirilənAzərbaycanda əlilliyi olan uşaqlar üçün inklüziv keyfiyyətli təhsilin genişləndirilməsilayihəsində ADPU üzrə işçi qrupun üzvüdür
Şəhla Əliyevanın elm təhsil sahəsində əldə etdiyi nailiyyətlər, imza atdığı uğurlar onun öz zəhmətinin, gərgin əməyinin bəhrəsidir. Alın təri ilə qələmin qüdrətindən, iti ağlın zəkanın hikmətindən doğan bu əsərlər, bu fəaliyyətlər Azərbaycan qadınının möhtəşəmliyinin təntənəsidir. Bütün bunları yaradan Azərbaycan qadınıdır, bütün gözəllikləri, bütün bayramları içdən yaşamağı haqq edən Azərbaycan qadını!
Bayramınız mübarək!
Bakı Xəbər  2025.- 8 mart (№42).- S.15.