Əməkdar müəllim, professor Şəhla Əliyevanın uğur yolu…
Müəllim ömrü çağlayan bulaqdır, ətrafını yaşıllaşdıran, gözəlləşdirən bir bulaq. O bulağın suyundan içənlər əbədi səadətə qovuşublar. Müəllimin işi əzəl gündən öyrətməkdi, yetişdirməkdir. Hansı sahədə müəllim adlı ağacın bəhrəsi yoxdur ki…Hər birimiz qazandıqlarımıza görə ikinci valideynimiz sayılan müəllimə bocluyuq.
Müəllim qadın olanda onun həm də analıq şəfqətini görürük, mehriban çöhrəsinin işığında duruluruq.
Pedaqogika elmləri doktoru, professor, Əməkdar müəllim Şəhla Qasım qızı Əliyeva Azərbaycan təhsilinin və elminin tanınmış simalarından biridir. Şəhla xanımın yetirmələrinin səsi-sədası, xoş sorağı dünyanın harasından gəlmir ki…
8 Mart Beynəlxalq Qadınlar Günü ərəfəsində cəmiyyətimizin işıq gələn tərəfi olan qadın müəllimlərimizdən biri - pedaqogika elmləri doktoru, professor, Əməkdar müəllim Şəhla Əliyevadan danışmaq istəyirik. Fikrimizcə, Şəhla xanım kimi analarımızın, ziyalı qadınlarımızın həyat yolu, fəlaiyyəti, uğur hekayəsi gənc xanımlar üçün böyük örnəkdir. Biz örnək olanları daha çox təbliğ etməliyik ki, gənc qızlarımız onların yolunun davamçısı olsunlar. Bu mənada professor Şəhla Əliyeva haqda danışmaq yerinə düşərdi, düşüncəsindəyik.
Şəhla xanım Qərbi Azərbaycanın Zəngibasar rayonunun Qaraqışlaq kəndində anadan olub. Bakı şəhəri 155 nömrəli orta məktəbi bitirib. Ailəlidir. Bir oğlu var.
ADPU-ni (keçmiş V.İ. Lenin adına Qırmızı Əmək Bayrağı Ordenli APİ) fərqlənmə diplomu ilə bitirib. Təhsil aldığı illərdə fakültə komsomol təşkilatı katibi, sonra institut Komsomol Komitəsinin üzvü olub, ali məktəbi bitirdikdən sonra İnstitut Komsomol komitəsində çalışıb.
Şəhla xanımın qəlbində dərindən kök salan öyrətmək sevgisi, elm sahəsində öz sözünü demək arzusu onu bu sahəyə əbədiyyən bağlayıb.
1993-cu ildə namizədlik dissertasiyasını müdafiə edərək pedaqogikanın nəzəriyyəsi və tarixi ixtisası üzrə elmlər namizədi elmi dərəcəsini alıb, 1997-cı ildə dosent elmi adına layiq görülüb, 1996-cı ildə Pedaqogika və psixologiya fakültəsində dekan müavini, 1997 -2001 -ci illərdə
ADPU Pedaqogika və psixologiya fakültəsinin dekani vəzifələrində çalışıb, 2014-cü ildən pedaqogika elmləri doktoru, professordur.
2011-2022-ci illərdə ADPU-nun Məktəbəqədər təhsil fakültəsinin dekani vəzifəsində çalışıb.
2023-cü ildən ADPU-nun “Pedaqoji psixologiya “ kafedrasının müdiridir.
Elm sahəsində pillə-pillə uğurla və mətanətlə irəliləyən Ş.Əliyeva üçün auditoriya ən müqəddəs məkandır. Tələbələrə Pedaqogika, Sosial pedaqogika, Pedaqogika tarixindən dərs deyir, bu vacib və həssas ixtisasların incəliklərini öyrədir.
Ş.Əliyevanın elmi əsərləri
barədə də danışmaq istəyirik. Professor 100-dən çox elmi - metodiki məqalənin (3 məqalə Web of Science Core Collection), tezislərin, 3 monoqrafiyanın,