qayıdış ictimai və dövlət
mənafeləri müstəvisində...
Qərbi Azərbaycan Azərbaycan türklərinin tarixən yaşamış olduğu, böyük mədəniyyət, folklor irsi yaratdığı, abidələr, məbədlər inşa etdiyi, bir sözlə, zəngin irs formalaşdırdığı bir yurd yeridir. Ermənilərin məqsədli şəkildə Cənubi Qafqaza, xüsusən də Azərbaycan ərazilərinə köçürülüb məskunlaşdırılması nəticəsində soydaşlarımız XX əsrdə bir neçə dəfə deportasiyaya məruz qalıb.
Ermənilər Qərbi Azərbaycan torpaqlarına köçdükdən sonra ilk atdıqları mənfur addımlar azərbayanlıları öz doğma yurdlarından qovub çıxarmaq, deportasiyaya mərzu qoymaq oldu. Sonuncu azərbaycanlılar indiki Ermənistan ərazisindən 1988-1989-cu (1991) illərdə deportasiya edilib və ora tamamilə erməniləşdirilib. 40 ilə yaxındır ki, soydaşlarımız öz tarixi torpaqlarına, ev-eşiklərinə qayıdacaqları günü gözləyirlər.
Məlumdur ki, Qərbi Azərbaycana qayıdış dövlət siyasətində mühüm yer tutur. Bu, eyni zamanda ictimai maraqları da təmin edən bir məsələdir.
Azərbaycanlıların Qərbi Azərbaycana qayıdışı həm dövlətimiz, həm də ictimaiyyətimiz üçün əsas hədəflərdən biridir.
Qərbi Azərbaycan probleminin mahiyyətinin Ermənistan tərəfindən dərk olunması, qəbul edilməsi vacib bir məsələdir. Söz yox ki, Azərbaycan dövləti bu məsələni daim gündəmdə saxlayır və geriqayıdışı təşviq edir.
Azərbaycan tərəfi azərbaycanlıların geri qayıdışını necə necə görür? Paşinyan hökuməti buna hansı təxribatçı fikirlə yanaşır?
Azərbaycanın mövqeyi aydındır, azərbaycanlıların öz tarixi torpaqlarına, ata-baba yurdlarına ləyaqətli şəkildə qayıdışı təmin olunmalıdır, Ermənistan buna şərait yaratmalıdır.
“Qərbi azərbaycanlılar öz doğma torpaqlarına qayıdacaqlar”
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev dəfələrlə bu məsələni qalıdırıb və azərbaycanlıların geri qayıdışının təmin olunmalı olduğunu bəyan edib. Prezident yanvarın 7-də yerli televiziya kanallarına müsahibəsində də bu məsələyə xüsusi münasibət bildirib. Bu barədə Prezident qeyd edib: “…Biz XX əsrdə üç dəfə deportasiyaya məruz qaldıq və hər dəfə bu deportasiya böyük fəsadlara gətirib çıxarırdı. 1920-ci ilin noyabrında Qərbi Zəngəzur Azərbaycandan ayrıldı və Ermənistana birləşdirildi. Ondan iki il əvvəl, əfsuslar olsun ki, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti İrəvan şəhərini Ermənistana bağışladı və ondan sonrakı dövrdə xalqımız nə qədər əzab-əziyyət çəkib. Ona görə vaxt gəlib ki, Ermənistan şərait yaratsın, Qərbi azərbaycanlılar öz dədə-baba yurdlarına qayıda bilsinlər. Əlbəttə ki, biz bu məsələdə Ermənistan rəhbərliyindən çox dəqiq və beynəlxalq hüquqa uyğun mövqe gözləyirik. Onlar hələ ki, susmağa üstünlük verirlər. Halbuki biz bu məsələni dəfələrlə dilə gətirmişik və onlardan konkret cavab gözləyirik. Nə vaxt, hansı şərtlərlə azərbaycanlılar o bölgələrə qayıda bilərlər? Xüsusilə nəzərə alsaq ki, azərbaycanlıların yaşadıqları kəndlərin böyük əksəriyyəti indi tamamilə boş qalıb, orada heç kim yaşamır, ora qayıtmaq o qədər də böyük problem olmaz, yəni ki, kimisə oradan köçürtmək lazım olmayacaq. Sadəcə olaraq, təhlükəsizlik zəmanəti verilməlidir. Onların orada yaşama hüququ tanınmalıdır və əlbəttə ki, onların fəaliyyəti üçün şərait yaradılmalıdır. Yəni bizim tələbimiz bundan ibarətdir və mən ümid edirəm, gün gələcək ki, Qərbi azərbaycanlılar öz doğma torpaqlarına qayıdacaqlar.