“...Müharibə onun hərbidən ayrılmasına imkan vermədi”
Vətən müharibəsi şəhidi, neçə-neçə qəhrəmanlıq nümunəsi yazmış Babək Namazov haqqında doğmaları, dostları, onun qəhrəmanlığına şahidlik edən zabit və əsgərlər də bir-birindən maraqlı fikirlər səsləndiriblər. Həmin fikirlərdən bəzi seçmələri təqdim edirik...
Məmmədova Zemfira Qüdrət qızı, Babəkin nənə əvəzi xalası
- Babək 1-ci sinifdən 4-cü sinfə qədər Rusiyada oxuyub, bizim evimizdə qalıb. Biz bir az tərəddüd edirdik ki, Babək xüsusilə, riyaziyyatı rus dilində necə oxuyacaq. Amma o, 1-ci sinifdən 4-cü sinfə qədər riyaziyyatdan “5” aldı. Çox ağıllı uşaq idi.
Bəzən uşaqlar qrip olurdular. Sağalmaq üçün içdikləri dərman da acı olurdu. Bacı-qardaşından böyük olduğu üçün hər zaman birinci Babək içirdi dərmanı. Yəni demək istəyirdi ki, baxın, mən içdim, heç nə olmadı. Ürək-dirək verirdi bacı-qardaşına.
Bir dəfə qonaqlıqdan evə qayıdanda mənə dedi ki, xala, siz tramvayla gedin, mən özüm yolu tapıb gələcəm. Dedim ki, yolu azar, itərsən. Dedi, əgər yolu tapa bilməsəm, tramvaya minib dayanacağımızda düşəcəm. Biz tramvayı gözlədik, gəldi, minib yola düşdük. Dayanacağa çatanda, gördük ki, Babək orada bizi gözləyir. Çox çevik və yaddaşlı uşaq idi.
Qardaşım ailəsi ilə birlikdə Kalininqrad şəhərində yaşayırdı. Bizə qonaq gəlmişdilər. Uşaqları götürüb parka getdik. Orada onların şəklini çəkdik. Babək şəkildə duruşu ilə digər uşaqlardan fərqlənirdi. Əsgər kimi dayanmış, iti baxışları ilə sərt baxırdı.
2006-cı ilin noyabr ayı idi, atam rəhmətə getmişdi. Biz yoldaşımla Azərbaycana gəlmişdik. Babək onda 5-ci sinifdə oxuyurdu. Dedim, mağazadan bir az şirniyyat alım, evə əliboş getməyim. Azərbaycan pulunu da yaxşı tanımırdım. Babək dedi ki, mən pulu tanıyıram. Onu götürüb getdim mağazaya. Mağazadan cürbəcür konfetlərdən götürdük. Satıcı qadın qiymətləri kalkulyatorda hesablayana qədər Babək nə qədər ödəniş etməli olduğumuzu dedi. Satıcı heyrətlənib Babəkdən bunu necə hesabladığını, neçədə oxuduğunu soruşdu. Babək də fərəhlə, 5-ci sinifdə oxuduğunu dedi. Satıcı məmnunluq dolu baxışlarla onu süzdü...
Babək həmişə seçilirdi, hamıya kömək etməyi sevirdi. Hər yerdə yenilik axtarırdı. Uşaq vaxtından qeyri-adi uşaq idi. Öz tikəsini də bölməkdən çəkinməzdi. Heyvanlara qarşı ayrı sevgi var idi onun ürəyində. Sonuncu dəfə Babək kənddə olan evlərinə iki dənə bala it gətirmişdi. Müharibə başlanmamışdan öncə, təxminən iyul-avqust aylarında itlər heç nə yemirdilər. Səbəbini də bilmirdik. Xəstələnib öldülər... Sanki həmin itlər Babəkin də öləcəyini hiss etmişdilər.
Moskvada bacımın qızının toyu olacaqdı. Babəkə dedim ki, gəl, Moskvaya toya gedək. Dedi ki, mənə 5 il xaricə getmək olmaz. O, dünyasını dəyişəndən sonra biz Babəki tanıdıq. Sən demə, Babək əsl qəhrəman imiş, əsl kəşfiyyatçı imiş... Babəkin ləqəbi də var imiş: “Yırtıcı”...
Mən Azərbaycanda olanda Babək gəldi, mənimlə görüşdü. Artıq böyümüşdü, hərbçi idi. Məzuniyyət vaxtı idi, gəlmişdi evini tikdirməyə. Amma məzuniyyəti bitməmiş onu geri çağırdılar. Soruşanda ki, niyə gedirsən, məzuniyyətin bitməyib hələ. Dedi ki, Murovdağdan Ağstafaya qədər əsgər düzüblər. Mən burda rahat ola bilmərəm. İnşallah, gəlib noyabrda evi düzəldəcəm... Heyif, arzuları ürəyində qaldı.
Allah bütün şəhidlərimizə rəhmət etsin.
Babəkin xalasının xatirələrindən:
- Mənim ata evim Gəncədədir. Yadımdadır, böyük bacım Moskvadan gəlmişdi. Babəklə mağazaya konfet almağa getmişdilər. Bir neçə çeşiddə konfet çəkdirirlər, ödəmə zamanı satıcı səsli şəkildə qiymətləri kalkulyatora vurur, nəticəni deməmişdən, Babək pulun nə qədər olduğunu söyləyir. Bu, satıcı üçün gözlənilməz olur. Babəkin neçədə oxuduğunu soruşur. Babək 5-ci sinifdə oxuduğunu deyir.
Babək 9-cu sinifdə riyaziyyatingilis dilindən hazırlığa getdi, 10 və 11-ci siniflərdə isə “Araz” kurslarında I qrup üzrə hazırıq keçdi. 11-ci sinifdə, imtahana 6 ay qalmış - “Mən xarici dil kimi ingilis dili yox, rus dilindən imtahan vermək istəyirəm” dedi. Baxmayaraq ki, 2 il yarım ingilis dilinə hazırlaşmışdı.
Beləliklə, 6 ay rus dili üzrə çalışdıqdan sonra 25 sualdan 22-ni düzgün cavablandırdı. I qrup üzrə 332 bal topladı. Mən ondan daha çox nəticə gözləyirdim. Səhlənkarlığı olmasaydı, nəticəsi daha yaxşı olardı.
Biz Babəkə - riyaziyyat müəllimi ol, - dedik. Babək - məndə hövsələmi var, uşaqları qırıb batıraram, - dedi. Kursdan fizika müəllimi Orxan Babəkə Bakıda Texniki Universitetin yeni acılmış “Silahqayırma” şöbəsinə qəbul olmağı məsləhət gördü. O da 2012-ci ildə Texniki UniversitetinXüsusi texnikatexnologiya” fakültəsinə ödənişsiz qəbul oldu. 4 il Bakı həyatı onu ağuşuna aldı. Tələbəlik həyatı onu yenə evdən uzaq saldı.
Məktəb vaxtları, şənbə, bazar, tətillərdə və bayramlarda evdə bizimlə olurdu. Əkin işlərinə yaxından kömək edirdi. Sonra isə ildə 2 dəfə evə gəlirdi. Bu 4 il onun üçün o qədər də asan olmadı: Bakıda yaşamaq, kirayə tutduğu evin pulunu ödəmək və s. Baxmayaraq ki, evdən ona müəyyən məbləğdə pul göndərirdik, bəzən qohumlar da maddi köməklik edirdi. O, özüaxşamlar gündəlik işlərdə işləməklə öz tələbatını yoluna qoymağa çalışırdı.
Ümumiyyətlə, orta məktəbdə oxuyan müddətdə də verilən həftəlik pullar onu qane etmirdi, ancaq buna görə heç bir söz deməzdi. Çalışardı ki, biz bunu hiss etməyək.
Babəkin ev quşlarına və göyərçinlərə marağı çox idi. Kənddə qonşu göyərçin saxlayırdı, o səbəbdən də qonşunun oğlu ilə dost olmuşdu. Gəncəyə getmək səbəbinin biribu idi: Quşbaz olmasın.
Əl səliqəsinə söz olmazdı, hətta toyuq, qazs. təmizləməsi mənim etdiyimdən qat-qat səliqəli və asan alınırdı. Tələbəliyin ilk vaxtları biş-düşlə də məşğul olurdu. Həmişə deyirdi ki, başqaları bişirəndə yemək qazanda qalır, mən hazırlayanda özümə çatmır. Məndən məsləhət alaraq deyirdi: “Düyü supu bişirəndə əvvəl yaxşı alınır, lakin sonra düyü çoxalır, yemək xəşil olur. Bir az düyünü tez gotür, tam bişməsin, bir az keçdikdən sonra isti düyünü bişirəcək, yemək xəşilə dönməyəcək”. Həmin qış evə gələndə dedi ki, qoy sizə düyü supu bişirim. Bişirdi. Çox ləzətli alınmışdı. Düzünü deyim ki, mən indiyə qədər elə dadlı düyü supu bişirməmişəm.