İqtisadi tərəqqidə sahibkarların yerirolu artır...
Sahibkarlıq iqtisadi inkişafın əsas sütunlarından biri kimi çıxış edir, innovasiyalara təkan verir, çoxsaylı yerləri yaradır və rəqabəti gücləndirir. Sahibkarlar öz baxışları və qətiyyətləri ilə təkcə sənayeləri dəyişdirmir, həm də bir millətin sosialiqtisadi quruluşuna mühüm töhfə verirlər.
Şübhəsiz ki, sahibkarlığın iqtisadiyyata verdiyi ən mühüm töhfələrdən biri innovasiyaların təşviqidir. Sahibkarlar yeni məhsullar, xidmətlər və biznes modelləri təqdim etməklə bu sahədə öncüllük edirlər.  Bu yeniliklər çox vaxt məhsuldarlığı artıran, xərcləri azaldanyeni bazarlar açan texnoloji irəliləyişlərə gətirib çıxarır. Məsələn, informasiya texnologiyaları, bərpa olunan enerjibiotexnologiya kimi sektorlarda texnoloji sıçrayışlara sahibkarlıq təşəbbüsləri rəhbərlik edir.
Sahibkarlar iqtisadi transformasiya üçün katalizator rolunu oynayır
Startaplar kiçik bizneslər daha böyük korporasiyaların buraxdığı boşluqların doldurulmasında mühüm rol oynayır. Onların bazar tələblərinə tez uyğunlaşmaq inkişaf etməkdə olan texnologiyalardan istifadə etmək qabiliyyəti onları iqtisadi transformasiya üçün katalizator edir. Zaman keçdikcə bu yeniliklər sənayelər arasında yayılaraq ümumi səmərəliliyi rəqabət qabiliyyətini artıra bilər.
Azərbaycanda da qeyd edilən istiqamətlərə xüsusi diqqət olunur. Elə bundan irəli gəlir ki, 2024-cü ildə İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Kiçik Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) 65 KOB subyektinəStartapşəhadətnaməsi verib. Agentliyin məlumatına əsasən, ötən il 104-ü mikro 5 kiçik sahibkarlıq subyekti olmaqlaStartapşəhadətnaməsi almaq üçün KOBİA-ya ümumilikdə 109 müraciət daxil olub. MüraciətlərəStartapın müəyyən olunması meyarları”na əsasən Ekspertlər Şurası baxıb seçim edib. Şəhadətnamə almış sahibkarların 52-si hüquqi, 13-ü fiziki şəxs olmaqla, 62-si mikro 3-ü kiçik sahibkardır. Onların layihələri kənd təsərrüfatı, aqrar biznes, fintek, “yaşıl iqtisadiyyat elektron ticarət sahələrində innovativ həlləri özündə birləşdirir. Xatırladaq ki, “Startapşəhadətnaməsi KOB subyektlərini şəhadətnaməni aldıqları tarixdən etibarən innovasiya fəaliyyətindən əldə etdikləri gəlirlər üzrə mənfəət yaxud gəlir vergisindən 3 il müddətinə azad edir. Azərbaycanda innovativ sahibkarlığın inkişafı, startapların ideyalarının startap ekosisteminin inkişafına dəstək məqsədilə Nazirlər Kabinetinin 29 yanvar 2021-ci il tarixli qərarı iləStartapın müəyyən olunması meyarlarıtəsdiq edilib. Qərara əsasənStartapşəhadətnaməsini 2021-ci ilin may ayından KOBİA verir. Onu da qeyd edək ki, sahibkarlıq yerlərinin yaradılması üçün güclü drayverdir. Xüsusən kiçik orta sahibkarlıq əksər iqtisadiyyatlarda məşğulluğun əhəmiyyətli hissəsini təşkil edir. Dünya Bankının məlumatına görə, məhz onlar dünya üzrə biznesin 90%-ə qədərini məşğulluğun 50%-dən çoxunu təşkil edir. Yeni müəssisələr ərsəyə gətirməklə sahibkarlar birbaşa məşğulluq imkanları yaradırlar. Bundan əlavə, bu müəssisələrin böyüməsi təchizat zəncirlərində, paylama şəbəkələrində əlaqəli xidmətlərdə əlavə yerləri yaradır. Bu dalğalanma effekti dolanışıq vasitələrini yaxşılaşdırır işsizlik nisbətlərini azaldır.
Uğurlu biznes bütün cəmiyyət üçün yeni sərvət yaradır
Sahibkarlar resursları səfərbər etməklə, məhsuldarlığı artırmaqla bazar imkanlarını genişləndirməklə iqtisadi artıma təkan verirlər. Uğurlu bizneslər təkcə sahibləri üçün deyil, həm işçilər, investorlar cəmiyyət üçün sərvət yaradır. İnkişaf edən bizneslərdən toplanan vergilər infrastruktura, təhsilə ictimai xidmətlərə sərmayə qoymağa imkan verən dövlət gəlirlərinə töhfə verir.
Bundan əlavə, sahibkarlıq müəssisələri kapital, təcrübə qlobal bazarlara çıxış gətirən birbaşa xarici investisiyaları cəlb edir. Müvafiq sahibkarlıq ekosistemlərinə malik olan ölkələr tez-tez innovasiya iqtisadi fəaliyyət üçün mərkəzə çevrilərək beynəlxalq arenada rəqabət qabiliyyətini artırırlar. Sahibkarlıq rəqabəti gücləndirir ki, bu da sağlam iqtisadiyyat üçün vacibdir. Bazara yeni daxil olanlar müəyyən oyunçulara meydan oxuyur, onları yenilik etməyə, keyfiyyəti yaxşılaşdırmağa qiymətləri aşağı salmağa məcbur edir. Bu rəqabət dinamikası daha çox seçim daha yaxşı dəyər təmin etməklə istehlakçılara fayda gətirir. Bundan əlavə, sahibkarlar tez-tez mövcud sistemlərdəki səmərəsizlikləri müəyyən edir onların aradan qaldırılması üçün həll yolları hazırlayırlar. Qabaqcıl texnologiyaları ya sadələşdirilmiş prosesləri tətbiq etməklə, onlar bütün iqtisadiyyata fayda verən səmərəlilik məhsuldarlıq artımını təmin edirlər. Sahibkarlar tez-tez aktual problemləri həll etməklə həyat keyfiyyətini yaxşılaşdıran həllər yaratmaqla cəmiyyətin rifahına töhfə verirlər. Bununla yanaşı sahibkarlar, xüsusilə, yoxsulluq, təhsil, səhiyyə ətraf mühitin davamlılığı kimi problemləri həll edən təşəbbüslərə diqqət yetirirlər. Yerli bizneslər cəmiyyətin inkişafında mühüm rol oynayır. Belə ki. yerli iqtisadiyyatlara sərmayə qoymaqla sahibkarlar iqtisadi fəallığı stimullaşdırır. Onların uğur hekayələri başqalarını ruhlandırır, bütün regionlarda inkişafı yüksəldə bilən sahibkarlıq mədəniyyəti yaradır. Sahibkarlığın bütün potensialından istifadə etmək üçün hökumətlər, özəl sektorun maraqlı tərəfləri əlverişli mühit yaratmalıdırlar. Əsas strategiyalara aşağıdakılar daxildir: Maliyyəyə çıxışın yaxşılaşdırılması: araşdırmalar göstərir ki, vençur kapitalı fondlarının yaradılması, qrantların təqdim edilməsi mikromaliyyə təşəbbüslərinin təşviqi sahibkarlara ehtiyac duyduqları resurslara çıxış əldə etməyə kömək edə bilər. Təhsil təlimin təkmilləşdirilməsi: sahibkarlığın məktəb kurikulumlarına inteqrasiyası peşə təhsili proqramlarının təklif edilməsi fərdləri innovasiya liderlik bacarıqları ilə təchiz edir.
Qaydaların sadələşdirilməsi: biznesin qeydiyyatı proseslərinin sadələşdirilməsi, bürokratik maneələrin azaldılması vergi güzəştlərinin təklif edilməsi sahibkarlıq fəaliyyətini stimullaşdırır. Ekosistemlərin qurulması: innovasiya mərkəzlərinin, inkubatorların akseleratorların yaradılması sahibkarlara mentorluq, şəbəkə imkanları infrastruktur dəstəyi verir. Sahibkarlıq mədəniyyətinin təşviqi: sahibkarlığın uğur hekayələrini qeyd etmək risk götürməyi təşviq etmək başqalarını öz ideyalarını həyata keçirməyə ruhlandıra bilər. Beləliklə, sahibkarlıq iqtisadi sosial tərəqqinin güclü hərəkətverici qüvvəsidir. İnnovasiyaları təşviq etməklə, yerləri yaratmaqla rəqabəti stimullaşdırmaqla sahibkarlar davamlı inkişafın əsasını qoyurlar. Bununla belə, sahibkarlığın bütün potensialının açılması maneələri aradan qaldırmaq dəstəkləyici ekosistemi inkişaf etdirmək üçün birgə səylər tələb edir. Düzgün siyasət mədəni təfəkkür ilə ölkələr uzunmüddətli rifah möhkəmliyə nail olmaq üçün sahibkarlığın transformasiya gücündən istifadə edə bilərlər.
Bakı Xəbər .-  2025.- 25-27 yanvar (№ 14).- S.8.