Azərbaycanda elektron şikayət
sistemi 1 ildən çoxdur fəaliyyətdədir
İnformasiya və kommunikasiya texniologiyası həyatımızın bütün sahələrinə sirayət edib. Açığını desək, bütün sahələrdə elektron sistemlərin işə düşməsi vətəndaşların ayrı-ayrı qurumlara çıxışını sadələşdirib, asanlaşdırıb. Bir sıra hallarda vətəndaşları şikayətlərinin ünvanına çatmadığı narahat edirdi.
Vətəndaş bildirirdi ki, hansısa bir məsələ ilə bağlı aidiyyəti quruma şikayət edib, amma şikayətinin ünvanına yetişib yetişmədiyini bilmir.
2023-cü ildə Azərbaycanın telekommunikasiya və poçt xidmətləri üzrə tənzimləyici qurumu İnformasiya Kommunikasiya Texnologiyaları Agentliyi (İKTA) yeni yaradılmış şikayət sistemini istifadəyə verib.
E-şikayət sisteminin yaradılmasında məqsəd ölkədə fəaliyyət göstərən internet provayder və operatorlar haqqında vətəndaşlardan daxil olan müraciət və ya şikayətlərin operativ araşdırılması və çevik həllinə vahid sistem üzərindən monitorinq və nəzarətin edilməsidir.
“E-Şikayət”
sisteminin faydası nədir?