edilir. Bu mənbə əsasında Azərbaycan və
dünya oxucuları qazax ədəbiyyatını daha
yaxından tanıyacaq və nəticədə ədəbi
körpülər, mədəni sütunlar möhkəmlənəcəkdir.
Arzu edirəm ki, bu layihə digər Türk dövlətləri
ilə davam etsin.
Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu da mədəni layihələrə daim dəstək verir. Ötən il Fond tərəfindən İspaniyada Abayın markası nəşr olundu və böyük şairin ad günündə Qazaxıstanın Azərbaycandakı səfirliyi ilə birgə ictimaiyyətin diqqətinə təqdim edildi. Bu o deməkdir ki, Avropa Abay yaradıcılığı ilə, Qazax adət ənənələri ilə və bütövlükdə Türk Dünyasının mədəniyyəti ilə daha yaxından tanış olacaq. Fond iki ildir ki, Abayın həyat və yaradıcılığı ilə bağlı əhatəli bir nəşri çapa hazırlayır. Həmin kitab bu il dahi şairin ad günündə – 10 avqustda oxucuların ixtiyarına veriləcək.
Eyni zamanda təşkilatımız “Üç ozan bir arada” adlı böyük bir ədəbi layihəni həyata keçirir. Layihə 3 böyük şəxsiyyətin: Yunus Əmrənin, Aşıq Ələsgərin və Cambul Cabayevin həyat və yaradıcılığını ehtiva edir.”
Tədbirdə Qazaxıstanın Azərbaycandakı səfiri Serjan Abdıkarimov, Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru, professor Kərim Tahirov, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin birinci katibi, Xalq yazıçısı Çingiz Abdullayev, Bakı Slavyan Universitetinin professoru Nizami Məmmədov-Tağısoy, Mahmud Kaşqari adına Uluslararası Fondun sədri, yazıçı, şair Elxan Zal Qaraxanlı, BDU Türkologiya kafedrasının müdiri, professor Ramiz Əskər, BDU Türkologiya kafedrasının professoru Firuzə Ağayeva və başqaları çıxış edərək, Azərbaycan və Qazaxıstan arasında mədəniyyət sahəsində əlaqələrindən söz açıblar.