MuzeydəYusif Ziya Talıbzadə – 148, türkçülüyün
unudulmayan şəxsiyyətiadlı tədbir təşkil edilib
Abdulla Şaiqin mənzil-muzeyi Azərbaycan Türk Ocağının birgə təşkilatçılığı ilə pedaqoq, hərbçi, dramaturq görkəmli ictimai siyasi xadim Abdulla Şaiqin qardaşı Yusif Ziya Talıbzadənin anadan olmasının 148 illiyi münasibətilə tədbir keçirilib.
Muzeydən AZƏRTAC-a bildirilib ki, “Yusif Ziya Talıbzadə – 148, türkçülüyün unudulmayan şəxsiyyətiadlı tədbirdə əvvəlcə şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Muzeyinin direktoru Ülkər Talıbzadə çıxış edərək dramaturqun yaradıcılığından söhbət açıb. “Yusif Ziyanın adı o dövrdə qadağan olunmuş adlar siyahısında idi. Kamal Talıbzadə Ulu Öndər Heydər Əliyevdən Yusif Ziyanın adının ictimaiyyətə tanıdılmasına köməklik göstərilməsini xahiş etmişdi. Məhz Ulu Öndərin köməkliyindən sonra Kamal Talıbzadənin səyləri ilə Yusif Ziyanın adı bərpa olundu tanıdıldı”,- deyə o əlavə edib.
Tarix üzrə fəlsəfə doktoru Akif Aşırlı Türk Ocaqlarının fəaliyyəti barədə danışıb. O bildirib ki, Yusif Ziya Talıbzadə bu ocaqların əsas qurucularından biri olub. Onun avtobioqrafik dram əsərində türkçülük birlik ideyalarına həsr etdiyi fəaliyyəti əks olunub.
Muzeyin böyük elmi işçisi Elminaz MəmmədliYusif Ziya Talıbzadə xatirələrdəmövzusunda məruzə ilə çıxış edərək, professor Zeki Vəlidi Toğanın xatirələrində Yusif Ziyanın geniş təsvirinə yer verildiyini bildirib. O, Yusif Ziyanın Ənvər Paşanın tapşırıqlarını həyata keçirən fövqəladə komissar kimi fəaliyyət göstərdiyini vurğulayıb.
Tədbirdə professorlar Minaxanım Əsədova, Solmaz Rüstəmova-Tohidi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, Əməkdar müəllim Firdovsiyyə Əhmədova, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin elmi işlər üzrə direktor müavini, tarix elmləri doktoru Fərhad Cabbarov Yusif Ziyanın çoxşaxəli ictimai siyasi fəaliyyətinin təbliği, zəngin irsinin xalqımıza tanıdılması, qorunması kimi mühüm məsələlər ətrafında fikirlərini bölüşüblər.
Tədbirin bədii hissəsində muzeyin əməkdaşı Fəridə Məmmədova Abdulla Şaiqin türk ordusunun Azərbaycana gəlişinə həsr etdiyiNeçin böylə gecikdinadlı şeirini səsləndirib.
Sonda Yusif Ziyanın 2027-ci ildə keçiriləcək 150 illiyinə hazırlıq məqsədilə onun elmi-publisistik ədəbi irsinin nəşri şəxsiyyətinin təbliği məqsədilə konfrans, simpozium digər tədbirlərin keçirilməsi müzakirə olunub.
Ədəbiyyat qəzeti.- 2025.- 24 yanvar, №3.- S.22.