Gənclərimiz artıq müzəffər xalqın gəncləri olaraq, böyük qürurla
Ulu Öndərin adı ilə bağlı olan Azərbaycan Gəncləri Gününü
öz bayramlarını işğaldan azad olunmuş torpaqlarda qeyd edirlər
İki sahil”in digər gənc müsahibi isə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) “Dünya iqtisadiyyat”ı ixtisası üzrə bakalavr təhsili, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət İncəsənət UniversitetindəMenecment (musiqi)” ixtisası üzrə magistr təhsili almış, istedadlı muğam ifaçısı, ictimai fəal gənc Yusif Cəfərbəylidir. O qeyd etdi ki, əsası Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan siyasi kurs bu gün ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir: “Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən dövlət gənclər siyasəti Azərbaycan gəncliyinin inkişafına təkan vermiş, onların özlərini cəmiyyətdə təsdiq etməsində mühüm rol oynamışdır. Bu siyasət çərçivəsində uğurla icra olunan bir sıra tədbirləri sadalamaqla biz gənclərimizin dövlətçiliyə bağlı, intellektual, yüksək dünyagörüşlü bir qüvvə kimi formalaşmasının şahidi oluruq”.
Müsahibimiz bildirdi ki, gənclər siyasəti hər bir ölkənin gələcək inkişaf istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsində, onun müstəqil  dövlət kimi möhkəmlənməsində olduqca mühüm əhəmiyyət kəsb edir: “Bu gün gənclərin fiziki baxımdan sağlam, mənəviyyatca təmiz, milli vətənpərvərlik ruhunda tərbiyəsi, onların dövlətçilik məfkurəsi ətrafında sıx birləşməsi kimi vacib aktual vəzifələr dövlət gənclər siyasətinin əsas istiqamətlərini təşkil edir.  Təsadüfi deyildir ki, gənclərin savadlı, geniş dünyagörüşünə malik olmaları üçün dövlət tərəfindən hər cür şərait yaradılır. Dövlətin qayğısından faydalanan gənclər yüksək səviyyədə təhsil alaraq dünyada gedən prosesləri dərindən bilməli, vətənpərvər olmalıdırlar ki, gələcəkdə Azərbaycanı daha da inkişaf etdirib irəliyə apara bilsinlər. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev gənclərin xarici ölkələrdə təhsil almalarını ona görə təmin edir ki, bu gün qazanılan uğurlar qorunub saxlanılsın ölkəmiz daim dinamik şəkildə inkişaf yolunda daha da böyük uğurlar qazansın. Son illər Azərbaycanda gənclərlə sahəsində həyata keçirilən tədbirlər ölkə gəncliyinin inkişafında əhəmiyyətli rol oynayıb. Bu gün gənclər  dövlət orqanlarında, parlamentdə, bələdiyyələrdə, biznes strukturlarında s. sahələrdə təmsil olunur cəmiyyətin inkişafına öz töhfələrini verirlər. Ümumiyyətlə, bu gün gəncləri onları birləşdirən gənclər təşkilatlarını əhatə edən məsələlər kifayət qədər genişdir: gənclərin vətənpərvər ruhda tərbiyəsi, məlumatlandırılması, işsizliyin azaldılması,  onların sağlamlığı, təhsili, fəal vətəndaş mövqeyi, mədəniyyətin geniş kütlələr arasında təbliği s. məsələlər aktualdır. Bütün bu proseslərdə dövlətimiz Azərbaycan gəncliyinə böyük ümid bəsləyir. Gənclərimiz fəaliyyət göstərdikləri hər bir sahədə dövlətin onlara bəslədiyi ümidləri yüksək səviyyədə doğruldurlar”.