yaşadığınız ən qorxulu an nə idi?
- Xocalı soyqırımı baş verən gecəni belə xatırlayıram. 1992-ci ilin fevralın 25-dən 26-na keçən gecə həyatımızın ən qorxulu və unudulmaz anlarını yaşadıq. O gecə Xocalı şəhəri ağır hücuma məruz qaldı. Ailə üzvlərimlə birgə şəhəri tərk etmək üçün evdən çıxdıq, amma düşmən tərəfindən şəhər ətrafında mühasirəyə alındıq. Xocalıdan qaçmağa cəhd edərkən, qarşılaşdığımız vəziyyət həddindən artıq dəhşətli idi, insanlar hər tərəfdən atəşə tutulur, bir çoxumuz isə qaçarkən yaxınlarımızı, dostlarımızı və qonşularımızı itirirdik. Bir çox insan yerindəcə həlak oldu, bəziləri ağır yaralandı. Xocalıdakı insanlar hər şeylərini, evlərini, əşyalarını, yaxınlarını itirdilər və didərgin düşərək çətin şəraitdə yaşamağa məcbur oldular. Düşmən hər birimizi təqib edib öldürürdü. Dinc və günahsız insanlar heç bir bəhanə olmadan qətl edildi. Bizim üçün Xocalı yalnız bir şəhər deyil, həm də tariximizin, mədəniyyətimizin və kimliyimizin bir hissəsidir. O gecə yaşadığımız dəhşətləri heç vaxt unuda bilmərik çünki Xocalı bizə həm itirilmiş həyatlar, həm də qürur və mübarizə ruhu qazandırdı
- Xocalı sakinlərinin çəkdiyi ən
böyük əzab nə idi?
- Xocalı sakinlərinin çəkdiyi ən böyük əzab-əziyyət, yalnız fiziki işgəncələr və həyatlarını itirmələri ilə məhdudlaşmır. Xocalı şəhəri erməni qüvvələri tərəfindən işğal olunduqda, yüzlərlə dinc sakin yalnız həyatda qalmaq uğrunda mübarizə apardı. Xocalı sakinlərinin çəkdiyi əzab-əziyyətin ən dəhşətlisi gözlərinin qarşısında ailə üzvlərinin və yaxınlarının öldürülməsi idi. Qadınlar, uşaqlar, yaşlılar və kişilər amansızcasına qətlə yetirildi. Çox sayda insanın cəsədi yerindəcə qalır, bəziləri isə yaralı halda dözülməz şəraitdə ölümə doğru sürüklənirdi. Bu insanlar heç bir cinayət işlətməyən , sadəcə öz yurdlarını qorumağa və həyatını yaşamağa çalışan sadə insanlar idi. Faciənindigər bir hissəsi isə, qaçmaq məcburiyyətində qalan insanların yaşadıqları qorxu və dəhşət idi. Xocalıdan qaçanlar, donaraq ölmək, qətlə yetirilmək və ya əsir götürülmək qorxusu ilə bir neçə gün davam edən çətin bir yolculuğa çıxdılar. Çoxları bu qaçışda həlak oldu, bəziləri isə əllərində heç bir şey olmadan, ac və susuz halda sağ qalmağa çalışdı.