prinsipləri kənarda qalır
Əfv sərəncamları humanizm mərhəmət aktıdır
Rəşad Məcid: Ümid edirəm ki, “Konstitusiya Suverenlik İli” çərçivəsində yaxın aylarda Azərbaycan Prezidenti tərəfindən Əfv Sərəncamının imzalanmasının şahidi olacağıq
Prezident yanında Əfv Məsələləri Komissiyasının 2025-ci ilin ötən dövründə üç iclası keçirilib. Növbəti iclasların keçiriləcəyi nəzərdə tutulur. Humanizmin dövlət siyasətinin mühüm tərkib hissəsi olduğu AzərbaycandaKonstitusiya Suverenlik İli” çərçivəsində növbəti addımın atılması Prezident İlham Əliyevin çoxşaxəli fəaliyyətində humanizm prinsiplərindən qaynaqlanır.
Prezident yanında Əfv Məsələləri Komissiyasının üzvü, Azərbaycan Mətbuat Şurasının sədri Rəşad Məcid mövzu ilə bağlıİki sahilqəzetinin suallarını cavablandırır.
- Əfv Sərəncamı kimlərə tətbiq edilə bilər?
- Əfv məsələləri Azərbaycan Prezidentinin müstəsna səlahiyyətlərindən biridir. Əfv sərəncamları humanizm mərhəmət aktıdır. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Əfv Məsələləri Komissiyasına ünvanlanan müraciətlər Komissiyanın katibliyində araşdırılır.  Qanunvericiliyə uyğun olan müraciətlər Komissiyanın müzakirəsinə çıxarılır. Prezident tərəfindən imzalanan Əfv Sərəncamı Azərbaycan məhkəmələri tərəfindən məhkum edilmiş şəxslərə ya başqa dövlətlərin məhkəmələri tərəfindən məhkum olunmuş cəzalarını Azərbaycanda çəkən Azərbaycan vətəndaşlarına, əcnəbilərə vətəndaşlığı olmayan şəxslərə tətbiq edilə bilər.
- Məhkum əfv olunmaq üçün Komissiyaya vaxt müraciət edə bilər?
- Yüngül cinayətlərdə ittiham olunan məhkumlar həbs müddətinin 3-də bir hissəsi keçdikdən sonra Əfv Məsələləri Komissiyasına müraciət edə bilərlər. Ağır cinayətlərlə ittiham olunan məhkumlar isə həbs müddətinin ən azı yarısı keçdikdən sonra müraciət etmək hüququ qazanırlar. Qanunvericiliyə uyğun olaraq bu məsələlər komissiyanın katibliyində müzakirə olunduqdan sonra müxtəlif qurumlardan, eyni zamanda, cəzaçəkmə müəssisəsindən məhbus haqqında rəylər alınır, sənədlər hazırlanır. Sonra həmin sənədlər Komissiyanın iclasında müzakirə olunur.