V. Şadlinski 1940-cı il yanvar ayının 24-də qarlı-şaxtalı bir qış günündə qədim Azərbaycan torpağı olan indiki Ermənistanın, əslində, Qərbi Azərbaycanın Vedi rayonunda ziyalı ailəsində anadan olub.Atası Bilas müəllim dövrünün ən görkəmli orta məktəb direktorlarından, qayğıkeş nurani müəllimlərindən, çıraqla axtarılası olan nadir ziyalılarından idi. O, Qərbi Azərbaycanda evbəev gəzərək bütün türk uşaqlarını məktəbdə təhsil almağa cəlb edir, bir nəfərin təhsildən kənarda qalmasına imkan vermir, bununla da gələcəyin ziyalılarını, alim sərkərdələrini yetişdirirdi. Ərəb fars dillərini mükəmməl bilən Bilas müəllimin nurlu çöhrəsi, müdrik xüsusiyyətləri indi onu tanıyan hər kəsin gözləri önündədir. O, müqəddəsQurani Kərimkitabını mükəmməl bilirdi öz şəxsi təşəbbüsü ilə məktəbdənkənar vaxtlarda onun ayrı-ayrı fraqmentlərini orijinaldan Azərbaycan dilinə tərcümə edirdi.Təəssüf ki, ağsaqqallıq zirvəsinə yüksələn, elin sevgi məhəbbətini qazanan Bilas müəllim cahanşümul xeyirxah ideyalarını sona çatdırmağa macal tapa bilmədi. Əsl insani keyfiyyətlərə, fenomen xüsusiyyətlərə malik olan Bilas müəllimin əməyi dövlət tərəfindən yüksək qiymətləndirilmişdi. Belə ki, o, sağlığında layiq olduğuƏməkdar müəllimfəxri adna Leninordeninə, eləcə SSRİ-ninQırmızı Əmək Bayrağıordeninə  layiq görülmüşdü. Doğrudur, bolşeviklər dövründə  erməni diasporunun güclü təsiri altında olan SSRİ- azərbaycanlılara belə təltiflər verməkdə aşkarxəsislikləredilirdi. Buna baxmayaraq SSRİ-nin bu sahə üzrə rəhbərlərinin özləri belə Bilas müəllimin orta məktəb təhsilinin tədrisi sahələrində xidmətləri qarşısında  heç bir bəhanə tapa bilməyərək, ona layiq olduğu bu təltifləri verməyə məcbur idilər.
QAŞLARI ÇATILMIŞ 8 YAŞLI AZƏRBAYCAN KÖRPƏSİNİN HAY
DEPORTASİYASI HİDDƏTLƏRİ, ATİ-dəki TƏLƏBƏLİK İLLƏRİ
1948-1952-ci illərdə çoxsaylı türkdilli Azərbaycan ailələrinin erməni daşnakları tərəfindən dədə-baba yurdlarından deportasiyaya uğradılmaları zamanı 8 yaşlı məktəbli Vaqif Şadlinskinin hələ uşaqkən hay vandallarının zorakılıqlarına qarşı hiddətli nəzərlərinin vulkan püskürtüləri ilə üsyana qalxması fonunda erməni quldurları heç kəsə aman vermədən onun da ailə üzvlərini digər soydaşlarının bir qismi ilə birlikdə qorxunc yük vaqonlarında Qərbi Azərbaycandan Şimali Azərbaycan sərhədlərinə çatdırıblar. Bilas müəllimin ailəsi deportasiyaya uğradılmış bir neçə ailə ilə birlikdə    Şəmkir rayonunun Leninkənd (indiki Çinarlı) qəsəbəsində məskunlaşıb.
V.Şadlinski orada orta məktəbi bitirdikdən sonra keçmiş SSRİ-nin Belarus Respublikasında hərbi xidmətdə olub, ordu sıralarından tərxis olunduqdan sonra isə 1963-cü ildə N.Nərimanov adına Azərbaycan Tibb İnstitutunun (ATİ) Stomatologiya fakültəsinə daxil olub. 1965-ci ildən, hələ tələbə ikən, ATİ-nin tələbə yataqxanasında Tələbə şurasının sədri, 1966-1969-cu illərdə isə ATİ-nin Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri vəzifələrində çalışıb, Respublika Tibb İşçiləri Həmkarlar İttifaqı Komitəsi Plenumunun üzvü olub, həmçinin Ümumittifaq Həmkarlar İttifaqı Komitəsi İşçilərinin X qurultayına nümayəndə seçilib.
Bütün bunlara baxmayaraq, Vaqif Şadlinski 1948-1952-ci illərdə Qərbi Azərbaycanda dədə-baba yurdlarında yaşayan günahsız türk millətinin StalinMikoyan cütlüyünün üzdəniraq rəhbərlikləri ilə harınlaşmış haylar tərəfindən kütləvi surətdə  deportasiyaya uğradılmaları, onları vəhşicəsinə  iyrənc yük qatarlarında daşıyaraq Qazaxıstan çöllüklərinə Azərbaycanın aran rayonlarına tökmələrini bir an belə yadından çıxarmır, dərk edirdi ki, bütün bu işgəncələr erməni işğalçılarının rus havadarları ilə birlikdə türk millətinə məxsus olan torpaqlarda onların   kökünü kəsməyə həmin torpaqları mənimsəməyə aparan yolun davamı imiş. Körpə Vaqif Şadlinskinin gözləri önündə baş verən hay vəhşilikləri onun həyatının bütün mərhələlərinin hiddətli nifrətli müşayiətçisinə, türk millətinin dədə-baba torpaqlarından zorla deportasiyasının etirazlı üsyanına çevrilib.
PEDAQOQLUQ  ALİMLİK  ZİRVƏLƏRİ
V.Şadlinski 1968-ci ildə institutu fərqlənmə diplomu ilə bitirərək, ATİ-nin Elmi Şurasının qərarına əsasən, həmin ildən Terapevtik stomatologiya kafedrasının baş laborantı vəzifəsində çalışıb, 1970-ci ilin iyun ayında öz xahişi ilə İnsan anatomiyası kafedrasında baş laborant vəzifəsinə keçirilib artıq 55 ildir ki,bu kafedrada fəaliyyət göstərir.Görkəmli alim bu müddətin şərəfli 25 ilini rəsmi olaraq bu kafedraya rəhbərliyə həsr edib. Lakin son 5 ildə o, öz xahişi ilə kafedranın məsləhətçi-professoru vəzifəsinə keçirilsə , kafedra əməkdaşlarının səmimi xahişi ilə təklif olunur ki,  akademik Vaqif Şadlinski daimi olaraqKafedranın fəxri müdiritituluna layiq görülsün.
V.Şadlinski 1970-ci ilin avqust  ayında həmin kafedranın assistenti vəzifəsinə seçilərək, baş laborantlıqdan kafedra müdiri, professor vəzifələrinə, eləcə Əməkdar elm xadimi akademiklik zirvəsinə qədər yüksəlib.
O, tələbələrə fənnin incəliklərini tədris etməklə yanaşı,elmi axtarışlarla da məşğul olub. Vaqif müəllim Moskva    Xarkov Tibb institutlarının, eləcə ATİ-nin Anatomiya kafedralarının Elmi laboratoriyalarında apardığı    elmi-tədqiqat işlərinin nəticəsi kimi 1982-ci ildə TbilisidəGözyuvasıaltı aşağı alveol sinirlərinin topoqrafiyası, kötükdaxili quruluşumövzusu üzrə namizədlik, 1999-cu ildə  Normal zobogen təsirlər şəraitində qalxanabənzər vəzin struktur homeostazı morfofunksional xüsusiyyətlərimövzusunda doktorluq dissertasiyası müdafiə edib. Azərbaycan aliminin əldə etdiyi dəyərli elmi nəticələr akademiklər N.A.Cavaxişvili, M.R.Sapin, L.L.Kolesnikov, professor V.V.Bobin, professorlar D.A.Siqaleviç, İ.İ.Şapiro digər dünyaşöhrətli alimlər tərəfindən ən yüksək qiymətə layiq görülüb. Onun elmi işlərinə hazırda da dünyanın hər yerində çoxsaylı istinadlar edilir. Bir sıra xarici alimlər Azərbaycanın görkəmli alimi ilə sıx əlaqələr saxlayır, onunla fikir mübadiləsi aparırlar. Belə intiqrasiyalar hər iki tərəfdə gənc kadrların yetişməsinə əlverişli zəmin yaradır.
Gənc alim 1984-cü ildə kafedranın dosenti, 1995-ci ildə isə müdiri vəzifəsinə seçilib 2020-ci ilə qədər bu vəzifədə çalışıb. O, İnsan anatomiyası fənni üzrə mühazirə praktik məşğələlər apararaq yüksəkixtisaslı tibb kadrlarının hazırlanmasına böyük əmək sərf edib 1983-cü ildə bu xidmətlərinə görə “SSRİ səhiyyə əlaçısıdöş nişanı ilə təltif edilib. Vaqif müəllim Azərbaycanda həm İnsan anatomiyası fənni ilə digər morfoloji fənlər arasında inteqrasiya yaradan görkəmli alimlərdən kafedranın tarixi ənənələrini yeni inkişaf müstəvisində ləyaqətlə davam etdirən təcrübəli pedaqoqlardan biri kimi tanınır.
Professor Vaqif Şadlinski 700-ə yaxın elmi əsərin, o cümlədən  çoxsaylı  monoqrafiya, dərslik   dərs vəsaitlərinin, rəhbərlik metodik tövsiyələrin,  səmərələşdirici təkliflərin, yüzlərlə elmi-kütləvi məqalələrin, tarixi əhəmiyyət kəsb edən qiymətli kitabların, radio televiziya verilişləri proqramlarında nümayiş etdirilən müxtəlif məzmunlu çıxış müsahibələrin müəllifidir. Görkəmli alimin qələmə aldığıAnatomiya atlasıkitabı Şərq ölkələri tarixində ilk anatomik atlasdır. Alim, həmçinin müasir dövr üçün latınca, Azərbaycanca, rusca, ingiliscə tərtib etdiyiAnatomik terminologiyakitabının, həmmüəlliflərlə birlikdə Azərbaycan, rus ingilis dillərində çap etdirdiyi orijinal dərsliklərin, rezidentlər üçün Azərbaycan rus dillərində hazırlanan ilk  rəhbərliyin, həmçinin kafedraya şöhrət gətirən, xalqımızın övladları üçün lazım olan bir sıra digər qiymətli monoqrafiya, dərslik dərs vəsaitlərinin müəllifidir.