Azərbaycan ədəbiyyatının tanınmış nümayəndələrindən biri, Naxçıvan ədəbi mühitinin yetirməsi olan Adil Babayevin bədii yaradıcılığı öz məzmunu, fikir dərinliyi, ictimai əhəmiyyəti və sənətkarlığı ilə həmişə diqqət mərkəzində olmuşdur. Adil Babayev yaradıcılığının ayrı-ayrı dövrlərində bədii ədəbiyyatın müxtəlif növlərinə müraciət etsə də, ən çox istedadlı sonet şairi kimi tanınıb, şöhrətlənmişdir.
Şairin lirikasını bir küll halında nəzərdən keçirdikdə görürük ki, vətən torpağının gözəlliyi, dünyada baş verən fərəhli və nisgilli hadisələr, fəsillərin özünəməxsus çalarları, insanlar, onların taleyi, mənəvi aləmi bu kövrək qəlbli şairin qəlbini ehtizaza gətirmişdir. Şair vətəni qarış-qarış gəzib, ürəyinin məhəbbətini, qəlbinin hərarətini “ana yurdun gül nəfəsli torpağı”na qatmışdır. O, vətəndən uzaqda olanda da xəyalən ana torpaqdan ayrılmamış və bunu bədii dillə belə ifadə etmişdir: