yazıçı-publisist Nizami Məmmədzadənin “Şəhid
ürəyindən keçən misralar…” poemasına
yazılan ön söz)
Xalqımızın milli azadlıq və müstəqillik savaşı mədəniyyət və incəsənət xadimlərinin, yaradıcı şəxsiyyətlərin hər zaman müraciət etdiyi başlıca mövzulardandır. Xalqların müstəqillik və milli azadlıq uğrunda mübarizə yolunda baş verən tarixi hadisələr-üsyanlar, inqilablar, münaqişələr, müharibələr ədəbiyyatın, yaradıcı insanların hər zaman müraciət etdiyi mövzulardan olmuşdur. Bu mövzu poeziyada da öz əksini tapıb və tapacaq. Şəhidlərimizin xatirəsinə yazılan neçə-neçə əsərlər arasında Nizami Məmmədzadənin “Qanla yazılmış Xocalı ...” poemasının adını da çəkə bilərik. Əsər nə qədər kədər hissi ilə yazılsa da, faciənin ağrı-acısı böyük narahatlıqla öz əksini tapsa da əsərin sonu qalibiyyət və zəfərlə nəticələnmişdir. Müharibə cəbhələrdə, səngərlərdə bitsə də, ürəklərdə bitmir, onun ağrısını daşıyan sonuncu insan dünyadan köçsə belə gələcək nəsillərin yaddaşına ötürülür, çünki torpaq ağrısı, vətən dərdi heç zaman sahibsiz qalmır, bir gün onu heç tanımayan insanın qapısının ağzını kəsdirir, onunla itirilmiş torpağın, ağacların, quşların diliylə danışır. Qarabağın köksünə vurulan yaralar tarixin və insanlığın yaddaşında unudulmayan izlər buraxıb. Ona görə də Vətənə ünvanlanan şeirlərin, mahnıların hamısında, Vətən naləsi, hayqırtısı yaşayır. Bu ağrı qələmin ucunda daha sərt, daha dəhşətli hiss edilmişdir. Vətən müharibəsi Azərbaycan tarixinə zəfər səhifələri yazdı. Müharibə həm də işğal altında olan torpaqlarımızın azad olunması uğrunda mübarizədə xalqın tarixi birliyi ilə yaddaşlarda qaldı. Yaddaşlardan silinməyəcək bu Vətən müharibəsi Azərbaycan xalqının Qarabağ həsrətinə qırx dörd günlük savaşla son qoydu. Qələbəyə ədəbiyyat aləmi etinasız qalmadı, əksinə döyüş zamanı hərbçilərimiz, igid oğullarımız üçün ilhamverici rol oynadı. Yazılan şeir, poema və hekayələrdə həsrət hissləri deyil, qələbə ovqatı aparıcı mövzuya çevrildi. Bu mövzuda ən çevik yanaşma özünü poeziyada geniş mənada göstərdi. Şəhidlərə, qazilərə, Vətən müharibəsinə, Zəfər sevincinə həsr olunmuş şeirlər çağdaş poeziyamızın ən çox müraciət olunan mövzuları sırasında yer almaqdadır. Şəhidlər bu yüksək vətənpərvərlikləri ilə bu ali zirvəyə ucaldılar. Odur ki, onların ünvanına neçə-neçə sənət əsərləri yazıldı. Vətən müharibəsi mövzusunda yazılmış şeirlərin ana xəttində şəhid obrazı üstünlük təşkil edir.
Bu dəfə mövzumuz şair-jurnalist Nizami Məmmədzadənin nəsillərə ötürülə biləcək janr, üslub axtarışları ilə maraqlı, təhkiyə özünəməxsusluğu ilə seçilən “Şəhid ürəyindən keçən misralar…” poeması haqqında olacaqdır. Şairin 300 bənddən çox qələmə aldığı “Şəhid ürəyindən keçən misralar…” əsəri qan və can borcumuz olan bütün şəhidlərimizə ithaf edilib. Nizami Məmmədzadə müharibənin xalqın iradəsini, birlik əzmini ortaya çıxarmasını, Azərbaycan xalqının birliyi, ordumuzun qüdrəti sayəsində düşmən üzərində qalib gəldiyini poemada əks etdirmiş, qırx dörd gün davam edən müharibədə xalqın yumruğunu bir nöqtəyə vurmasını, qəzəb və nifrətini düşmən üzərinə istiqamətlənməsini önə çəkmişdir. Ölkənin Müzəffər Ali Baş Komandanından tutmuş sıravi vətəndaşına qədər hər kəsin birlik nümayiş etdirməsini, beləcə vətənin daşına, torpağına çevrilərək onu qətiyyətlə qoruduğunu xüsusi bir təntənə ilə, pafosla əks etmişdir:
Biz yazdıq zirvəyə, söz: “AZƏRBAYCAN!”
Şəhid ürəyindən keçən misradır.
Ali Baş Komandan yazdı durmadan:
“Yenilməz – “QARABAĞ AZƏRBAYCANDIR!”