Tərcüməçiliklə də məşğul olan ədib V.Şekspir, V.Vişnevski, N.Dumbadze və başqa müəlliflərin əsərlərini dilimizə tərcümə edib. Onun tərcüməsində V.Vinnikov və Y.Osnosun “Ağ şanaküllə” , Sao-Yuyyanın “Tufan”, Ş.Miloravanın “Tiflis haqqında mahnı”, N.Dumbadzenin “Darıxma, ana”, M.Petrieskunun “Ölümü görmüş insan” pyesləri tamaşaya qoyulub. Ədibin tarixi mövzularda qələmə aldığı “Memarın məhəbbəti”, “Qız qalası, “Babəkdən sonra”, “Yanıqlı gülüşlər”, “Qartal qanadları” əsərləri oxucuların rəğbətini qazanıb.
Adil Babayev 19 avqust 1977-ci ildə uzun sürən ağır xəstəlikdən sonra 52 yaşında Bakı şəhərində dünyasını dəyişib.
Vəfatından sonra şairin “Ümid sərvləri”, “Mənim abidəm”, “Təzədən doğulur şair ölən gün”, “Pyeslər”, “Ata sorağında”, “Anamın bayramı”, “Fəsillər dəyişəndə”, “Yaşamağı bacarmıram” kitabları nəşr olunub. Müəllifin “Qız görüşə tələsir” pyesi Musiqili Komediya Teatrında, “Ən xoşbəxt adam” əsəri Sumqayıt Dövlət Dram Teatrında tamaşaya qoyulub. Sözlərinə yazılmış “Ayrılıq olmasaydı” adlı musiqi albomu Türkiyədə işıq üzü görüb. “Azərbaycantelefilm”də şairin həyat və yaradıcılığına həsr olunan “Ata olsam belə, ata istərəm” adlı tammetrajlı sənədli film çəkilib. Bakı və Gəncə şəhərlərində adına küçə var. Eyni zamanda Naxçıvan MR Uşaq Kitabxanası Adil Babayevin adını daşıyır.
Şairin sözlərinə bəstəkar Nəriman Məmmədovun yazdığı “Mən dünyada olmayanda” mahnısı Xalq artistləri İslam Rzayev, Məmmədbağır Bağırzadə, Arif Babayev və Baba Mirzəyevin ifasında səslənib, maraqla qarşılanıb.
Bundan əlavə, görkəmli bəstəkarlarımız Səid Rüstəmov, Şəfiqə Axundova, Süleyman Ələsgərov, Tofiq Bakıxanov, Ramiz Mirişli, Sevda İbrahimova, Oqtay Rəcəbov, Ələkbər Tağıyev, Faiq Sücəddinov, Eldar Mansurov, Mobil Babayev və başqaları şairin sözlərinə 200-dən çox mahnı bəstələyib.
Mirzə İbrahimov, Məmməd Rahim, Mehdi Hüseyn, Məmməd Cəfər Cəfərov, Abbas Zamanov, Cəlal Məmmədov, Kamal Talıbzadə, Yaşar Qarayev, Bəxtiyar Vahabzadə və başqa elm adamları, ədiblər Adil Babayevin yaradıcılığını yüksək qiymətləndiriblər.