təqdim etmək üçün onunla yenidən söhbətləşmək
qərarına gəldim.
Aqil Məhəmməd oğlu Süleymanov 1992-ci ildə Cəbrayıl rayonunun Qalacıq kəndində anadan olub. 1993-cü ildə Ermənistanın Azərbaycana təcazüvü nəticəsində ailəsi müvəqqəti olaraq Saatlı rayonunda məskunlaşmağa məcbur olub. 5 ildən sonra isə Bakı şəhərinə köçüblər. Söhbətimizin əvvəlində Aqildən Vətən müharibəsi zamanı torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi xəbərini necə qarşıladığı barədə təəssüratlarını soruşdum. Qeyd edək ki, Cəbrayılın Qalacıq kəndi 9 Noyabr 2020-ci ildə Azərbaycan Silahlı Qüvvələri tərəfindən işğaldan azad edilib. Aqil bu tarixi hadisəyə çox sevindiyini deyir. Onun ilk təəssüratları isə belə olub: "İlk olaraq evə zəng elədim, ailə üzvlərimlə danışdım. Onlar da çox sevinirdi bu xəbərə. Əslində çox istərdim o yerlərə gedim. Atam isə artıq orada olub və hətta mənə oradan zəng eləmişdi, videolar çəkib göndərmişdi... Yəni, çox maraqlı idi bunları izləmək. Atamın uşaqlığı o kənddə keçib, orada doğulub, boya-başa çatıb. Onun nə qədər sevindiyinin, gözəl hisslər keçirdiyinin şahidi oldum. Əslində mən də gedib oraları görmək arzusundayam. Atam orada yaşamağı çox istəyir".
Aqil ilk musiqi təhsilini 2001-2004-cü illərdə paytaxtda "28 May" Mədəniyyət Evində alıb. 2005-ci ildən isə təhsilini Bülbül adına Orta İxtisas Musiqi Məktəbində xanəndə, muğam ustası Firuz Səxavətin sinifində davam etdirib. 2011-ci ildə Azərbaycan Milli Konservatoriyasının bakalavr pilləsinə qəbul olunub. Burada Xalq artistləri Səkinə İsmayılova, Mələkxanım Əyyubova və Nəzakət Teymurovadan dərs alıb. 2015-ci ildə Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin magistr pilləsinə qəbul olunub. Burada da Xalq artisti Mələkxanım Əyyubovadan dərs alaraq muğamın sirlərinə yiyələnib. Magistr təhsili ilə yanaşı eyni zamanda müəllimlik fəaliyyətinə də həvəs göstərib. O, 2016-ci ildə müəllimlərin işə qəbulu üzrə müsabiqəsində uğurlu nəticə göstərərək Ağdam Xan Şuşinski adına Uşaq Muğam Musiqi Məktəbinə müəllim vəzifəsinə qəbul olunub. Burada təxminən 1 il yarım pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olub. İlk məvacibinin 350 manat olduğunu deyən həmsöhbətim əlavə edir ki, çalışdığı musiqi məktəbində hətta digər müəllimlərdən daha yüksək məvacib alıb. Bunun səbəbi isə xanəndənin magistr təhsilinin olması idi.
Musiqi təhsili aldığı müddətdə Aqil hər zaman tələbə yoldaşlarından fərqləndiyini deyir. Maraqlıdır ki, həmsöhbətim ifası ilə deyil, daha çox digər istedadları ilə seçilib. Məsələn, yaxşı yaddaşı və aktyorluq qabiliyyəti onu müəllimlərin gözündə hörmətli və sevilən tələbələrdən edib. Hətta bəzi müəllimlər ona öz fəaliyyətini musiqi nəzəriyyəsi sahəsi üzrə davam etdirməyi məsləhət görürdülər. Lakin Aqilin oxumaq həvəsi onu yeni yaradıcılıq uğurlarına sövq edirdi. Bu barədə onun özü belə xatırlayır: "2013-cü ildə, Azərbaycan Milli Konservatoriyasının 3-cü kursunda təhsil alırdım, Qlen Dolfi adlı amerikalı musiqi meneceri fransız rejissorla birlikdə Azərbaycana gəlmişdilər. Həmin il Konservatoriyamızda onlar tərəfindən bir neçə videomaterial çəkildi. Hətta Xalq artistləri Alim Qasımov, Natiq Şirinov, Ramiz Quliyev, həmçinin mən də daxil olmaqla bir neçə gənc ifaçının ifalarını lentə aldılar. Cənab Dolfi dedi ki, videoları Texasda keçirilən populyar musiqi festivalına(South by Southwest) göndərəcək və nəticə yaxşı olsa, məni Amerikaya dəvət edəcək. Belə də oldu... Bir neçə aydan sonra xəbər gəldi ki, sizin ifanızı çox bəyəniblər. Və beləcə Amerikaya gəldik".