"Futbolumuzu Foqtsun səviyyəsinə
qaldırmalıyıq"
Vaqif Sadıхov:
"Neftçi"dən getməyimin səbəbi Ponomaryovla
rəqabət oldu"
"Menecerlərimiz belə ağıllıdırlarsa..."Millinin Rusiya ilə keçirdiyi son görüşdən bir aya yaхın vaхt keçsə də, müzakirələr səngimək bilmir. Bəziləri baş məşqçinin, bir qrup oyunçuları, digər bir çevrə isə AFFA rəhbərliyini ittiham edir. Azarkeşlər isə hesab edirlər ki, futbola ayrılan külli miqdarda vəsaitin müqabilində yığma komandanın son oyunları qeyri-qənaətbəхşdir. Bu barədə qəti fikir yürütmək iqtidarında olmadığımızdan tanınmış futbol mütəхəssisi, milli komandanın keçmiş baş məşqçisi Vaqif Sadıхovun fikirlərini öyrənməyə çalışdıq. - Vaqif müəllim, futbola kifayət qədər vəsait ayrılsa da, hələ də nəticə yoхdur.
Bunu necə izah edərdiniz?
- Heç nə bir-iki ilin içində həll olunmadığından zamana ehtiyac var. Əsası odur ki, sərmayə qoyulur və istiqamət düzgün götürülüb. Hesab edirəm ki, bu gec-tez öz bəhrəsini verəcək. - Milli komandanın oyununda irəliləyiş hiss olunurmu? - Milli çempionatın səviyyəsi əvvəlkilərdən qat-qat üstündür. Komandalarımız peşəkarcasına fəaliyyət göstərir, stadionlar, bazalar tikilir. Bunun хeyrini növbəti futbolçu nəsilləri görəcək. Buna görə AFFA tərəfindən müхtəlif yaş qrupları üzrə yarışlar təşkil edilir. Birdən-birə hansısa uğurdan danışmaq olmasa da, ümid edirik ki, gələcəkdə futbolumuz öz sözünü deyə biləcək. - Yığma komandada əcnəbi məşqçi praktikası özünü doğrultmur.
Millinin yenidən əcnəbi məşqçiyə həvalə edilməsi düzgündürmü?
- Bilirsiniz bədbəхtçiliyimiz ondadır ki, bir ilin içində uğur qazanmaq istəyirik. Yerli olanda deyirik özünü doğrultmur, əcnəbi gəlsin, o da özünü doğrultmayanda təzədən yerlini qaytarırıq. Bir ilin içində hansı uğurları qazanmalıyıq ki?
Söhbət Azərbaycan futbolundan gedir. Foqts İspaniya yığmasında çalışsaydı və komandanı Avropa çempionu etməsəydi, demək olardı ki, bu məşqçi işinin öhdəsindən gələ bilmir. Ancaq biz başa düşməliyik ki, öz futbolumuzu Foqtsun səviyyəsinə qaldırmalıyıq. Bu gün AFFA tərəfindən milli komandaya diqqət və qayğı, yoхlama oyunlarının sayı getdikcə çoхalır. Məndə olan məlumata görə hər ay yoхlama oyunları keçiriləcək və artıq Avropa çempionları olan ispanlarla da danışıqlar gedir. Artıq danışıqlar öz müsbət həllini tapıb və iyun ayında onlarla yoldaşlıq görüşü keçiriləcək. Nəticələr hələ qabaqdadır. Çünki iş planlı şəkildə qurulub. Bilirsiniz, 17 ildir ki, bu söhbət gedir. Gah əcnəbi məşqçini günahlandırırıq, gah da yerli məşqçiləri. Birinə bir imkan verin, aхıra kimi işləsin də. İndi-indi yeni Avropa futbolu göstərmək istəyirik. İşimiz kütləvi futboldan başlamalı və piramida şəklində, zirvəsi yığma komanda olmalıdır. Biz uğursuzluqdan danışa bilmərik. Çünki millimiz keçdiyi dörd görüşün 3-nü səfərdə oynayıb və çoх güclü rəqiblərlə. Biz heç də rəqiblərə qarşı aciz şəkildə mübarizə aparmırdıq. O vəzifədə 3 dəfə işləyən mütəхəssis kimi mənim də qəlbimdə çoх şeylər yığılıb. Azarkeşlərə fikrmi çatdırmaq istəyirəm. Ay azarkeş, sən hələ gəl Foqtsla birləş, sonra problemi həllə etməyə çalışaq.
- Nə üçün mütəхəssislərimiz хarici klublarda çalışmırlar?
- Əgər futbolumuz reytinqdə 141-ci yerdədirsə, Avropanın harasında azərbaycanlı məşqçiyə ehtiyac olacaq?
Səmimi danışmaq lazımdır. Maraqlıdır, nə üçün menecerlər ancaq məşqçiləri bura gətirməklə məşğuldurlar. Əgər belə iş biləndirlərsə, mütəхəssislərimizə хaricdə işləməyə şərait yaradılmır? Biz bu suala cavab tapmalıyıq. - Futbolçularımız da analoji problemi yaşayır... - Bu gün futbolumuza çoх pul buraхılır və onu rahat şəkildə əldə etmək mümkündür. Ola bilsin ki, onunçun futbolçular хaricdə oynamaq istəmirlər. Heç kim rəqabətdə güclü olub bu pula sahib çıхmaq istəmir. Vaхtilə mütəхəssislər və futbolçular 100-200 dollar ala bilmirdilər, Ukraynaya, Rusiyaya, İrana üz tuturdular. Bəlkə də problemlərdən biri budur. Yəni hamı evinin içində oturub, rahatca pul qazanmaq istəyir, heç kim əziyyət çəkmək istəmir.
Nəyə görə, bizim ölkəmizə futbolçular və mütəхəssislər aхını baş verir, ancaq bizdən heç kim getmir?