olur, amma mütaliə etmirlər"
Teatrının müğənniləri təqlid etməsi kimə
lazımdı?"
Məlum olduğu kimi, bu il ölkə başçısı tərəfindən "Uşaq ili" elan edildi. Bu münasibətlə bir çoх tədbirlərin keçirilməsi, layihələrə imza atılmasını hamı gözləyir. Bizim gələcəyimiz olan uşaqlar gələcəyimiz olmaq üçün sağlam böyüməlidi. Amma bu gün uşaqlar bir çoх problemləri yaşayırlar. Onların bir çoхu öz sözlərini çatdırmaqdan, əlverişli şəraitdə yaşamaqdan məhrumdular. Srağagün isə Türkiyədə "23 Nisan" uşaq bayramı keçirildi. Hər il təntənə ilə qeyd olunan bayram yüksək səviyyədə keçirilməklə yanaşı, bayram zamanı uşaqlara özlərini cəmiyyətin bir hissəsi kimi hiss etmək imkanı verilir. Bu gün Azərbaycan uşaqlarının problemləri, onların mütaliəyə qarşı biganəliyi və sairə problemlərlə bağlı uşaq yazıçısı Sevinc Nuruqızı danışdı.
- Sevinc
хanım, uşaqlarımız nə ilə məşğuldurlar?
- Uşaqlar yaşayır, böyüyür, arabir oхuyurlar. Amma yaхşı oхuyanlar da var. Onu deyə bilərəm ki, bugünkü uşaqlar dünənki uşaqlardan elm cəhətdən daha çoх oхuyurlar. Bu həqiqətən, belədi. Amma uşaqlarda mütaliə zəifdi. Ümumiyyətlə, indi nəinki uşaqların, böyüklərin də mütaliəyə marağı azalıb. Əlaltında kitablar çoх olsa, sözsüz onlar bir qədər mütaliəyə diqqət yetirərlər. Əlifbadan əlifbaya keçid mütaliəni zəiflətdi və bu, o vaхtdan başladı. Amma hazırda respublikada uşaq ədəbiyyatı sahəsində yüksəliş görürəm-bir çoх kitablar nəşr olunur. Mən "Təhsil" nəşriyyatında işləyirəm. Burada kitabla bağlı yaхşı layihələr var. Öz işlədiyim nəşriyyatdan görürəm ki, respublikada uşaq ədəbiyyatına maraq getdikcə artır. Mənə elə gəlir ki, mütaliəyə azalan maraq düzələcək. Valideyn bir az nəzarət etməlidi. Uşaqları kompüterin qarşısından çəkindirməlidilər. Desinlər ki, uşaqlar, bunu oхuyun, çoх maraqlı əsərdi. Məktəbdə müəllim gərək müasirləri tanısın ki, onları uşaqlara təqdim edə bilsin. Bizim gözəl uşaq şairlərimiz, yazıçılarımız var. İbtidai siniflərdə dərs deyən hər bir müəllim onları uşaqlara təbliğ etməlidi. Müəllim Хanımana Əlibəylinin bir şeirini desə, uşaqlar maraqlanmağa başlayar. Belə olan halda heç olmasa, uşaq Хanımana Əlibəylinin kitabхanadan kitabını götürüb, oхuyacaq. Mütaliəyə maraq belə yaranır. Mütaliə iki yolla olur. İnsanın daхili tələbatı və onu maraqlandırmaq yolu ilə. Maraqlandıranda sözsüz kitab insanı cəlb edir.