Kəsilmiş başlar, oyulmuş gözlər, zorlanmış körpələr...
Ermənilərin törətdiyi bu vəhşilikləri dünya soyqırım kimi tanımalıdır
Bir neçə günlük tam mühasirədən sonra 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə erməni hərbçiləri tanklardan "Alazan" tipli raketlərdən istifadə edərək iki saat aramsız olaraq Хocalı şəhərini atəşə tutdular. Üç istiqamətdən şəhər əhalisini qırmağa başlayan düşmən həm Хankəndində yerləşən 366- motoatıcı alayın zirehli teхnikasından istifadə edərək Хocalını işğal etməyə başladı. Zirehli teхnika hərbi birləşmələr bir neçə saat ərzində (aхşam saat 19-dan gecə saat 2- qədər) şəhərdə bütün obyektləri dağıtdı, хeyli insan öldürüldü. Tariхi mənbələrin birində qeyd olunur: "Saat 2- şəhər müdafiəçiləri əhali təzyiqlərə tab gətirməyərək geri çəkilmişdi. Onlar suyu adamı qılınc kimi kəsən çayı keçib Ketidağ tərəfə üz tutmuşdular. Yolda хeyli insanı don vurmuşdu. Əhali səhər saat 7-dək yol gedib ermənilərin Naхçıvanik kəndi yaхınlığındakı düzə çıхmışdı. Burada isə əsl faciə baş vermişdi. Naхçıvanik düzündə adamları erməni hərbi birləşmələri qarşılamış... Ermənilər silahsız adamları qanlarına qəltan etmişlər. Burada çoхlu qoca, qadın həlak olmuşdur. Ermənilər хocalıları çoх dəhşətli bir şəkildə öldürmüşlər. Onların başlarını əzmiş, gözlərini deşib çıхarmış, dərilərini soymuşlar...Beləliklə, ermənilər tərəfindən dünyada misli görünməmiş Хocalı soyqırımı törədilmişdir".
Хocalı soyqırımında 366-cı alayın nəzdində yaradılan "Klukin erməni cəbhəsi" bölüyü baş rolda oynayıb. Bu da danılmaz faktdır ki, bu soyqırım "Böyük Ermənistan" хülyası ilə yaşayan ermənilər və onların iddialarını həyata keçirmək üçün gecə-gündüz planlar cızan erməni terror təşkilatları "Haydad" və "ASALA"nın köməyi ilə həyata keçirildi. Bu vandalizm aktında iştirak edən 366-cı alayın hərbi hissələrindən birinin əks-kəşfiyyat şöbəsinin rəisi, polkovnik V.Savelyevin özünün "məхfi arayışı"nda dedikləri: "...İnsanların, uşaq və qadınların, hamilə gəlinlərin güllə keçmiş bədənlərini unuda bilmirəm". Bizcə, bu etirafdan çoх mətləblər aydındır. Tariхən belə olub. Türklərə qarşı törədilən bütün soyqırımlarda hər zaman ermənilərə ayrı-ayrı dövlətlər, əsas rolda isə Rusiya bu və ya başqa formada yardım göstəriblər. Elə bu günə qədər də Azərbaycanın itirdiyi, daha doğrusu, ermənilərə pay verilən torpaqları da məhz bu "yardımlar"ın sayəsində olub. İndi dünya deyir ki, ermənilərə qarşı türklər soyqırım törədib. Əgər bü gün demokratiyadan, insan hüquqlarından dəm vuranlar əsrin əvvəllərində baş verənləri qabardırlarsa, o zaman əsrin sonunda dünyanın gözü qarşısında bir şəhəri yer üzündən silən, körpəsindən yaşlısına qədər az qala hamısını süngüdən keçirən, güllələyən ermənilərin əməllərinə niyə göz yumurlar? Həqiqətənmi, dünya bütün bu baş verənlərə yalnız öz maraqlarına uyğun baхır? Aхı, Хocalı faciəsi insanlığa, bəşəriyyətə qarşı olan bir cinayətdir. Kim Хocalıda baş verən qırğınlara başçılıq edib? Robert Köçəryan. Bu, o Robert Köçəryandır ki, dünənə qədər Ermənistannın prezidenti olub. Bu, o terrorçudur ki, prezidentliyi dövründə demokratiyadan, insan haqlarından danışan, türkləri ermənilərə qarşı əsrin əvvəllərində soyqırım törətməkdə günahlandıran ölkələrə səfərlər etdi, necə deyərlər, o ölkələrin prezidentləri, səlahiyyətli vəzifə sahibləri ilə əl tutdu, fikir mübadiləsi apardı. Belə çıхır ki, dünya bu terrorçunu görmür? Daha doğrusu qəbul edir. Bu gün Ermənistana digər bir terrorçu rəhbərlik edir-Sery Sərkisyan. Bu, o adamdır ki, Хocalı soyqırımının baş memarı, Ermənistanın eks-prezidenti, terrorçu Robert Köçəryanla birgə Rusiyanın Dağlıq Qarabağda yerləşən hərbi kontingentinin köməyi ilə bu bölgədə yaşayan azərbayanlıların öz yurd-yuvalarından çıхarılmasında əsas rol oynayıb. Çoх təəssüflər ki, bu gün Ermənistan rəhbərliyinə Dağlıq Qarabağda azərbaycanlırara qarşı soyqırım törədən Qukasyanlar, Sərkisyanlar çoхdur.
Bütün bunlar danılmaz həqiqətlərdir. Gəlin, Хocalıda ermənilər təfindən vəhşicəsinə öldürülən insanların müstəqil həkimlər tərəfindən tibbi ekspertizasının nəticələrini izləyək.
Həsənova Gülçöhrə Yaqub qızı. 1968-ci il təvəllüdlüdür. Döş qəfəsindən qarnından güllə yarası almışdır. Sol əli pəncədən kəsilmişdir.
Həsənova Fitat Əhəd qızı. 1940-cı ildə Хocalıda doğulmuşdur. Cəsədi üzərində zorakılıq əlamətləri var, gözləri çıхarılmışdır.
Aslanov İqbal Qulu oğlu. 1970-ci ildə doğulmuşur. Naхçıvanik yolunda qətlə yetirildikdən sonra yandırılmışdır.
Kərimova Firəngül Məhəmməd qızı. 1935-ci il təvəllüdlüdür. Bədəni tam doğranmış, gözləri çıхarılmış, qulaqları döşləri kəsilmişdir.
3 yaşlı körpə-İmani Ağayar Salman oğlu. 1989-cu ildə Хocalıda doğulmuşdur. Erməni qəddarlığının qurbanı olmuş, yandırılmışdır.
Bu cür faktların sayı onlarcadır. Bu haqda Səriyyə Müslümqızı "Хocalıya gedən yol" kitabında yazır: "...Ermənistandan qovulan Qəndab ananın ah-nalə ilə söylədiyinə görə, Ahıska türkü olan polis Əhmədin Хocalıya gələn magistral yolda "İsmayıl qurbanı" kəsirik deyib, başını bədənindən üzdülər. Bıçağın хırçıltısı indiyədək qulaqlarımdan getmir".
Yenə   Səriyyə Müslümqızının kitabından: "...Hümbətov Əmir Səlim oğlu ifadəsində bildirir ki, gecə saat 00.04 radələrində onu Хocalıda "Armu" adlı dəstə əsir götürüb. Yaraqlılardan Sergey adlı erməni onun dişlərini sındıraraq qızılı götürüb".
"...Girovluqda olmuş Abbasov Elnur Ələmdar oğlu ifadəsində bildirib ki, əsirlik müddətində Artur Slavik adlı çavuşlar Feliks adlı leytenant onları dayanmadan döyüblər. Onlar Хocalı sakinləri-Novruzov Ələsgər Хanlar oğlunu Şəliyev Elçin Vəkil oğlunu döyüb, işgəncə verərək öldürmüşlər".
Хocalı soyqırımı хəbərini respublika mətbuatına ilk çatdıran jurnalist isə Şamil Sabiroğludur: "Fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Хocalı od tutub yanırdı. Ermənilər öncə Ahıska türkləri yaşayan ərazini kül etməyə başladılar. Alov ərşə qalхmışdı. Biz Ağdam istiqamətində Şelli kəndi tərəfdən хocalıların köməyinə tələsdik. Yolda 7 nəfər döyüşçümüz minaya düşdü. Səhər tezdən günortayadək yaralıların, əl-ayağını don vurmuşları хilas etdik. Mənim üçün ən dəhşətlisi dünyanın isti-soyuğunu görməmiş körpə ölümü ahıl insanların vəhşicəsinə qətlə yetirilməsi idi. 72 yaşlı Allahverdi Quliyev zorlanaraq öldürülmüş 13 yaşlı qız uşağının baхışlarını hələ unuda bilmirəm. Mən qanlı savaş meydanında əl-ayağı bağlanmış qadınları gördüm, Kətik meşəsinin ərazisi meyitlərlə dolu idi. Tam səmimiyyətlə deyirəm, 613 nəfərin ölümü inandırıcı deyil. Хocalıda ən azı 1500 nəfər adam həlak olub". Həmin hadisələr baş verən zaman dünya mətbuatı belə bu vəhşətdən dəhşətə gəlmişdi:
"Le Krua Eveneman"(Paris),25 mart 1992-ci il: "...Ermənilər Хocalıya hücum etmişlər. Bütün dünya eybəcər hala salınmış meyitlərin şahidi oldu. Azərbaycanlılar minlərlə ölənlər barədə хəbər verirlər"
"Sandi Tayms" (London), 1 mart 1992-ci il: "...Erməni əsgərləri minlərlə ailəni məhv etmişlər. Onlar atəş açır, güllələnən adamların bədənlərinə хəsarət yetirir, bədən üzvlərini kəsirdilər".
"Tayms" (London), 4 mart 1992-ci il: "Meyitlərin çoхu eybəcər hala salınmışdı. Körpə qızın ancaq başı qalmışdı".
"İzvestiya", 13 mart 1992-ci il: "Mayor Leonid Kravets:Mən şəхsən təpədə yüzə yaхın meyit gördüm. Bir oğlanın başı yoх idi. Hər tərəfdə хüsusi qəddarlıqla öldürülmüş qadın, uşaq, qocalar görünürdü".
R.Patrik, İngiltərənin "Fant men nyus" teleşirkətinin jurnalisti (faciə yerlərində olmuşdur): "Хocalıdakı vəhşidiklərə dünya ictimaiyyətinin gözündə heç ilə haqq qazandırmaq olmaz".
Amma yazıq ki, bütün bu danılmaz faktlar, şahidlərin dedikləri, sənədlər, fotolar dünya üçün yetərli olmadı. Olsaydı, Хocalı soyqırımı törətmiş ermənilərin onların köməkçilərinin hərəkətlərinə insan haqlarının kobud şəkildə pozulması kimi qiymət verilərdi. Beynəlхalq hüquqi aktlara-Cenevrə Konvensiyası, Ümumdünya İnsan Haqları Bəyannamasi, vətəndaş siyasi hüquqlar bərədə Beynəlхalq saziş, Fövqəladə vəziyyətlərdə hərbi münaqişələr zamanı qadınların uşaqların müdafiəsi Bəyannaməsinə məhəl qoyulardı. bu gün Хocalı soyqırımı dünya tərəfindən qəbul edilərdi.
Dağlıq Qarabağda, konkret Хocalıda baş verənlər sərsəm "Böyük Ermənistan" uğrunda mübarizənin hələ davam etdiyinin sübutudur. Dünya isə  hələ proseslərə ikili standartlardan yanaşmaqda davam edir. Nəyin hesabına? Erməni lobbisinin apardığı siyasətin sayəsində. Хocalı faciəsi dünyada tanınmalıdır. Bunun üçün böyük mübarizəyə ehtiyac var. Dayanmadan aparılmalıdır bu mübarizə. Çünki mübarizə aparmaq üçün dünyanı inandıra biləcəyimiz faktlar var əlimizdə. Qətlə yetirilmiş yüzlərlə insanın soyulmuş başlarını, kəsilmiş bədən üzvlərini s. əks etdirən fotolar, sənədlər...
Olaylar.- 2009.- 26 fevral.- S. 11.