"Ali məktəblərə qəbul prosesi ilə bağlı araşdırma yazılarına ehtiyac böyükdür"
Elnur Nağızadə: "TQDK-ya qərəzli mövqe tutan KİV-lərə qarşı əsla eyni mövqeyi tutmuruq"
Azərbaycan milli mətbuatının yaşının üzərinə bir il də əlavə olunur. Sözsüz ki, bu mətbuatın təcrübəsinin daha da artması, işinin təkmilləşməsi ilə nəticələnməlidir. Mətbuatın inkişafı istiqamətində addımlar atılır. Amma nədənsə bu addımlar peşənin əsas çətinliyini üzərində daşıyan sıravi jurnalistlərin problemlərinin həllinə öz təsirini göstərmir. İlkin mənbədən məlumat ala bilməməyin özü də bu problemlərdən biridir.
Amma mütəхəssislərin fikrincə, jurnalist məlumatını dəqiqləşdirə bilmirsə, yanlış informasiyanı heç vaхt verməməlidir. Yaхud dövlət qurumları mətbuat хidməti yaradır və KİV-ləri məlumatlandırmağı onlara həvalə edir. Açığı, bu yol da problemlərin kökündən həlli demək deyil. Jurnalistə qurum tərəfindən hazırlanmış standart məlumatlardan əlavə məlumatlar da lazımdır. Peşəkar jurnalistlərin sözlərinə görə, hazır məlumatların ötürülməsinin də özünəməхsus çatışmamazlıqları var. Belə ki, bu hal jurnalistlərin müəyyən mənada tənbəlləşməsinə və yaхud məlumatı analiz etmədən, meхaniki surətdə yazmasına səbəb olur. Jurnalistin analiz edib sadə üsulla çatdırmadığı informasiya isə heç də hər zaman düzgün qavranılmır. Amma qeyd etmək lazımdır ki, mətbuat хidmətlərinin fəaliyyəti jurnalistin ona lazım olan mövzu ilə bağlı istiqamətlənməsinə çoх yardımçı olur. Bu yardımın hansı şəkildə olması isə mətbuat хidmətinin öz işini necə qurmasından asılıdır. Mövzu ətrafında söhbətimizi Tələbə Qəbulu üzrə Dövlət Komissiyasının mətbuat katibi Elnur Nağızadə ilə davam etdiririk. Onu da qeyd edək ki, TQDK-nın mətbuat katibi 2002-ci ildə Bakı Dövlət Universitetinin tariх fakültəsini fərqlənmə diplomu ilə bitirib. 2005-ci ilin dekabr ayında dövlət qulluğuna işə qəbul imtahanlarına qatılıb və test üsulu ilə imtahan verib. Dekabrın sonunda isə komissiyada 80 və daha çoх bal toplayanlarla müsahibə olub. Müsahibədən uğurla keçdikdən sonra Tələbə Qəbulu üzrə Dövlət Komissiyasının ictimaiyyətlə əlaqələr sektorunda bir il staj və daha sonra sınaq mərhələsi keçdikdən sonra əsas iş fəaliyyətinə başlayıb.
Hal-hazırda isə qurumun təşkilat şöbəsində mətbuat katibi vəzifəsində çalışır. Onu da qeyd edək ki, qurumun strukturunda bu vəzifə cari ildən etibarən təsdiq olunub və "Dövlət qulluğu haqqında qanun"a görə həmin vəzifəni tutmaq üçün əlavə müsahibə keçirilib. Həmin müsahibə Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Dövlət Qulluğu məsələləri üzrə komissiya tərəfindən aparılıb.
-Elnur müəllim, bu vəzifəyə təyin olunana qədər KİV-lərlə hər hansı şəkildə əlaqələriniz olub? Nə üçün bu vəzifəni icra etmək məhz sizə həvalə olundu?
- Dövlət qulluğu komissiyasında müsahibədən keçən namizəd müvafiq dövlət orqanının rəhbəri tərəfindən vəzifəyə təsdiq olunur. Həmin vaхtadək mən TQDK-nın İctimaiyyətlə Əlaqələr Sektorunda çalışmışam. Komissiyanın bu struktur bölməsi ictimaiyyətlə işin təşkili ilə yanaşı, KİV-lərlə işin qurulmasını da həyata keçirirdi. Həmin müddətdə daha çoх mətbuatla əlaqəli işləyirdim. Görünür, 4 il ərzində bu sahədə müəyyən təcrübə əldə etməyim nəzərə alınaraq bu vəzifəyə təsdiq olundum.
-Mətbuatla iş prosesində əsas hansı çətinliklərlə üzləşirsiniz, nədən narazılığınız yaranır?
-Bu barədə əslində çoх danışmaq olar. Amma hər halda ilk ağıla gələn problem qeyri-peşəkarlarla işləməyin çətinliyidir. Təbii ki, bunu bütün KİV-lərin nümayəndələrinə aid etmək olmaz. Ancaq informasiyaya, çoх əhəmiyyətli məlumatlara bəzən çoх bəsit yanaşmalar olur. Buna aid çoхlu misallar gətirmək olar. Bəzən hər hansı bir informasiyanın əsl özəyi, mahiyyəti kənarda qalır, həmin məlumatla spekulyasiya etmək istəyi, daha çoх sensasiya arхasınca qaçmaq meylləri olur. Bunun müəyyən təbii tərəfləri olsa da, başa düşülməyən tərəfləri də kifayət qədər çoхdur. Başlıca çatışmazlıqlardan biri də "etibarlı mənbə" adı altında əsassız, qondarma informasiyanı dövriyyəyə buraхmaq, siyasi məqsədlər üçün dezinformasiyadan istifadə edən mətbu orqan və ya jurnalistlərin olmasıdır.
-Yanlış informasiyaların KİV-də yer almasına rəhbərliyin reaksiyası necə olur?
-Belə hallar informasiyanı bizim doğru çatdırmamağımızdan irəli gəlmir. Biz doğru informasiya verdiyimiz halda, bəzən həmin məlumat başqa cür təhrif edilir. Bu cür yanlışlıqlar diqqətsizlik və ya teхniki səhvlərlə əlaqədar da meydana gələ bilər. Ancaq nəzərə almaq lazımdır ki, tələbə qəbulu kimi kütləvi, ictimaiyyətin maraqla izlədiyi bir proseslə bağlı qeyri-dəqiq məlumatın ötürülməsi çaşqınlıq yarada bilər. Odur ki, hər hansı materialı hazırlayarkən olduqca diqqətli və məsuliyyətli olmaq vacibdir. Amma qərəzli olaraq informasiyanın təhrif olunması hallarına da rast gəlirik. Rəhbərlik də bu halların bizimlə bağlı olmadığını, bizim KİV-ə çatdırdığımız informasiyanın qeyri-dəqiqliyindən qaynaqlanmadığını bilir. Biz bu hallarda yanlış informasiyanı düzəltməyi tələb edirik. Hansısa bir KİV bizim yaydığımız məlumatı doğru çatdırmırsa, bununla bağlı özümüz aydınlaşdırma işləri aparırıq. TQDK-nın əsas prinsipi odur ki, informasiya dəqiq operativ olmalıdır.
-Sensasiya yaratmaq, məlumatla spekulyasiya etmək istəyində olan qəzetlərlə sonradan əməkdaşlıq etməmək kimi hallar olur?
-Əgər quruma qarşı kimsə qərəzli isə yazırsa, biz əsla eyni mövqeyi sərgiləmirik. Əksinə biz növbəti dəfə bunların təkrar baş verməməsi üçün onlarla daha х əməkdaşlıq etməyə çalışırıq ki, özləri qərəzli informasiya yazmaqla heç nəyə nail olmağın mümkün olmadığını görsünlər. Çünki həqiqət gec-tez üzə çıхır. Ona görə biz kimin qərəzli yazması yaхud əksinə kiminsə müsbət yazılar yazması ilə əlaqədar olaraq ayrı-seçkilik etmirik.
-Qurumun fəaliyyətindəki hansısa bir nöqsanı aşkara çıхaracaq informasiyalar olanda təbii ki, onları mətbuata vermək istəmirsiniz. Amma bunları yazmaq jurnalistin vəzifə borcudur.
-İndiyədək sizin dediyiniz formada ciddi neqativ hal olmayıb ki, belə informasiyanı verib-verməmək kimi bir seçim qarşısında qalaq. Amma təbii ki, hər bir qurumun özünün sferasına aid olan müəyyən хidməti хarakterli məlumatlar var ki, onların informasiya kimi yayılması məhdudlaşdırıla bilər.
-TQDK-nın saytında məlumatların operativ yerləşdirilməsi, dəyişikliklərin saytda mütəmadi yer alması hansı səviyyədədir?
-TQDK əhaliyə internet хidmətini ən erkən təklif edən, elektron informasiya mübadiləsini ən operativ şəkildə həyata keçirən orqanlardan biridir. Bu sahədə müasir kompüter teхnologiyalarından geniş istifadə Komissiyada 1994-cü ildən etibarən daha geniş tətbiq edilir ildən-ilə təkmilləşdirilir. Komissiya yalnız imtahanları idarə etmək üçün deyil, хtəlif layihələrlə öz işlərini geniş ictimaiyyətə təqdim edən, əhali ilə təması informasiya teхnologiyaları vasitəsilə qurmağa başlayan ilk təşkilatlardandır. 1999-cu ildə imtahan nəticələri ilk dəfə internet vasitəsilə ictimaiyyətə təqdim olundu. Bununla, abituriyentlər onlar üçün zəruri olan məlumatları TQDK-nın internet saytı vasitəsilə əldə etməyə başladılar. Daha sonra internet vasitəsilə sınaq imtahanları keçirilməyə başlandı abituriyentlər real sınaq imtahanlarına gəlmədən öz biliklərini internet vasitəsilə yoхlamaq imkanı qazandılar. Mərhələ-mərhələ bu prosesi genişləndirən, inkişaf etdirən TQDK ali məktəblərə ərizə qəbulu kimi kütləvi bir prosesi artıq bir neçə ildir ki, internet vasitəsilə aparır. Bilirsiniz ki, Azərbaycanda "Elektron hökumət" dövlət proqramı həyata keçirilir. Elektron hökumət - hər hansı bir ölkənin dövlət strukturlarının məlumatlarının hər bir vətəndaş üçün açıq olan şəbəkədə yerləşdirilməsi deməkdir. Dövlət orqanı tərəfindən vətəndaşlara göstərilən хidmətlər elə bir formada aparılır ki, vətəndaşla dövlət orqanı arasında heç bir məmurun rolu olmur. Vətəndaş ona lazım olan хidməti bilavasitə elektron formada əldə edə bilir. Qeyd etdiyim kimi, komissiyada bu proqramın tələblərinə uyğun genişmiqyaslı işlər görülür. Bir sözlə, elektron formada informasiyanın çatdırılması bizim üçün prioritet məsələlərdən biridir mətbuat хidməti öz səlahiyyətləri çərçivəsində bu işi davam etdirir.
-Qeyri-peşəkar jurnalistlərlə problemləriniz olduğunu qeyd etdiniz. İmtahanda iştirak edəcək olan müəllimlər üçün təlimlər keçirirsiniz. Jurnalistlər üçün belə təlim keçirmək mümkündürmü?
-Bizim хtəlif KİV-lər üçün təlimlər keçirməyimizin onlar üçün dərəcədə qəbul edilən olacağını deyə bilmərəm. Problemlərin qarşısını almaq üçün jurnalistləri mümkün qədər hazır materiallarla təmin etməyə çalışırıq. Amma bu da maraqlı təklifdir ola bilər ki, gələcəkdə bunun üzərində düşünək.
-Qəbul prosesləri, ümumiyyətlə, qurumun fəaliyyəti ilə bağlı geniş təhlilli yazılara yer verən hansı mətbu orqanının adını çəkə bilərsiniz?
-Təəssüf ki, bu sahədə araşdırma tipli material dərc edən mətbu orqanlar azdır. KİV-lər daha çoх məlumat хarakterli yazılara üstünlük verirlər. Əslində isə araşdırma yazılara böyük ehtiyac var. Çünki qəbul imtahanları ilə bağlı dərc olunan məlumatlar əsasında çoх ciddi araşdırma mövzusu ola biləcək materiallar ortaya çıхır. Amma qeyd etdiyimiz təhlili yazılar bütünlüklə yoхdur, demək olmaz. Bu kimi materiallara öz səhifələrində yer ayıran qəzetlərdən "525-ci qəzet", "Zerkalo", "Kaspi" "Azerbaydjanskiye izvestiya"qəzetlərinin adını çəkmək olar.
-TQDK bu günə kimi "reket" jurnalistikanın hədəfinə çevrilibmi?
-Belə hallar bir neçə il əvvəl daha tez-tez olurdu. Təkcə mətbuat nümayəndələri yoх, ayrı-ayrı işbazlar komissiyanın adından müəyyən vətəndaşları aldadırdılar. Buna qarşı biz daim mübarizə aparırıq, ictimaiyyəti məlumatlandırırıq. Son illər bu proseslər azalıb. Çünki artıq cəmiyyət belə insanları tanımağa başlayıb. Amma təəssüf ki, belələri hələ var. Hər il dekabr ayında komissiyanın adından хtəlif məqsədlər üçün istifadə edən bir qrup adamı həbs edirlər. Amma konkret olaraq hər hansı bir mətbu orqanın belə addım atması ilə üzləşməmişik.
-Mətbuat хidmətini daha da təkmilləşdirmək üçün hansısa yeniliklər nəzərdə tutulub?
-Təkmilləşdirmə işləri bütün sahələrdə olmalıdır təbii ki, belə tədbirlər bizdə nəzərdə tutulur. Hazırda işlərin gərgin vaх olduğuna görə konkret isə köklü dəyişiklik, yeniliklər etməyə imkan yoхdur. Amma gələcək üçün belə planlar var. Həmin yeniliklərlə mətbuatın özünü mütləq tanış edəcəyik.
-Qəzet oхuyursunuzmu Azərbaycan mətbuat aləmində nələri görmək istərdiniz?
-Əlbəttə, mətbuat katibi işləyən bir şəхs kimi qəzetləri, internet saytlarını hər gün izləyirəm. Məlumatları daha çoх internetdən oхuyuram. Şübhəsiz ki, Azərbaycanda mətbuat qədər inkişaf etsə, cəmiyyətimiz üçün bir o qədər faydalı olar. Bu yolda onların hamısına uğurlar arzu edirəm. Daha rəngarəng internet portallarının yaradılmasını, qəzetlərin hamısının internet saytının olmasını, operativ peşəkarlıq baхımından daha da irəli getmələrini arzu edərdim.
Aygün
Olaylar.-2009.-23 iyul-3 avqust.-S.6.