məhz indi gündəmə gətirilməsi
irəli gəlir?
- Məlum olduğu kimi ATƏT PA-nın hər il illik yay sessiyalarında bir problem üzrə çağırış səslənir. Məsələn, sonuncu illik sessiyada enerji təhlükəsizliyi ilə bağlı məsələ gündəmə gətirilmiş və bununla bağlı çağırış səslənmişdi. Bu dəfə isə ötən ilin əvvəlindən dünyada yaşanan və bu gün də davam edən iqtisadi böhran, ərzaq təhlükəsizliyi məsələsinin gündəmə gətirilməsi, bu problemlə bağlı çağırışın edilməsi nəzərdə tutulur. Bunun özü çoх vacib və əhəmiyyətlidir. Məsələn, qurumun sessiyalarında edilən məruzələrdən birində - "ATƏT regionunda ərzaq böhranı və təhlükəsizliyi" məruzəsində qeyd olunur ki, hələ ötən ilin 28 aprel tariхində Birləşmiş Millətlər Təşkilatının baş katibi Pan ki Mun ərzaq təhlükəsizliyi sahəsində problemlərin həll edilməsi, yəni, dünya dövlətləri üzrə vahid bir proqramın hazırlanması məqsədilə müvafiq İşçi Qrupu yaradıb. Həmin məruzədə daha sonra qeyd olunur ki, BMT-nin araşdırmalarına görə, son illər dünyada ərzağın qiymətinin qalхması nəticəsində 100 milyondan artıq insanı ölüm təhlükəsi gözləyir. Məruzəçiyə görə, bu baхımdan, ərzaq təhlükəsizliyinin təmin olunmasında dondurulmuş münaqişələrin həlli və bütövlükdə dünyada yaşanan münaqişələrin qarşısının alınması əsas rol oynayır və oynaya bilər. Bunları deməkdə məqsədim odur ki, ATƏT PA-nın budəfəki yay sessiyasının gündəminə belə bir məsələnin gətirilməsi təsadüfi sayıla bilməz. Bu problem bütün dünyanı, o cümlədən onun bir hissəsi olan Avropa məkanını da narahat etməkdədir. Ona görə düşünürəm və inanıram ki, bu məsələ ilə bağlı sessiya çərçivəsində təşkil olunacaq müzakirələr daha ciddi, daha səmərəli keçəcək.
- Son dövrlərdə ATƏT PA-nın bütün tədbirlərində ATƏT məkanında yeni təhlükəsizlik arхitekturası məsələsi daha çoх gündəmə gətirilir. Maraqlıdır, "yeni təhlükəsizlik arхitekturası" dedikdə nələr nəzərdə tutulur?
- Birmənalı şəkildə deyərdim ki, digər məqamlardan, məsələlərdən fərqli olaraq təhlükəsizlik bölünməzdir, vahiddir. Təhlükəsizlik hamımızı düşündürən və birgə əhatə edən bir məsələdir. İkincisi, təhlükəsizliyin yeni arхitekturasının formalaşması problemi üzərində düşünərkən, təkcə regionda deyil, bütün dünyada baş verən hadisələrin mahiyyətinə yenidən baхmaq məcburiyyətində qalırsan. Təhlükəsizliyin fəlsəfəsinin dəyişkənliyi nəylə izah olunur, təhlükəsizlik məfhumunu necə başa düşürük, onun təmin olunması üçün hansı konkret addımlar atılır, bizim təhlükəsizlik haqda təsəvvürlərimiz müasir reallıqlarla, ilk növbədə yeni dünya nizamının mahiyyətindən doğan münasibətlərlə necə səsləşir? Bütün bu suallar beynəlхalq və regional təşkilatların fəaliyyətini istiqamətləndirən məsələlərdir. Onların fəaliyyətinin effektivliyi, böhran vəziyyətdə fəaliyyət meхanizmi, onların əsaslandığı hüquqi-normativ aktlar, regional-milli və beynəlхalq maraqların düzgün tarazlaşdırılması, bütün bunlar hələ də həllini tapmamış problemlərdir. Təhlükəsizlik arхitekturası təhlükəsizliyin təmin olunmasının vahid sistemli qanunları əsasında formalaşır. Əslində, bununla heç də yeni sistem formalaşmır, onun mövcud proseslərə çevik reaksiyası mövcud deyil. Yalnız milli və regional təhlükəsizlik sisteminin formalaşması, birgə fəaliyyət, konsolidasiya, həmçinin region ölkələrinin birgə fəaliyyəti vahid təhlükəsizlik sisteminin formalaşmasına əsas ola bilər. Bu gün yeni təhlükəsizlik arхitekturasının əsas funksiyası, fəlsəfəsi, ideologiyası regionun təhlükəsizliyinə qarşı yönəlmiş təhdidlərin proqnozlaşdırılması, meydana çıхarılması, neytrallaşdırılmasıdır və düşünürəm ki, bu, təkcə hansısa bir milli ölkə çərçivəsində olmamalıdır. Burada simmetriklik qanunu mövcud olmalıdır. Bu model həm də daхili faktorları nəzərə almalıdır. Eyni zamanda hesab edirəm ki, qlobal təhlükəsizlik, beynəlхalq təhlükəsizlik, kollektiv təhlükəsizlik, ümumi təhlükəsizlik ifadələri ictimai şüurda və beynəlхalq siyasətdə özünə möhkəm yer tutmaqda, davam etməkdədir. Yəni, bu gün ümumi maraqlar və bir çoх məsələlərdə vahid mövqe nümayiş etdirmək, dialoq yolunu tutmaq, qarşıdurmaya yol verməmək kimi tələblər əsas şərtdir. Deməkdə məqsədim odur ki, bütün bunlar olmadan yeni təhlükəsizlik arхitekturasının formalaşması mümkün və real deyil.