elmi dəstəyi ilə Ankarada
Xocalı soyqırımı kompleksi
Yeri gəlmişkən, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Tarix İnstitutunun genişləndirilmiş Elmi Şurasında Türkiyədə fəaliyyət göstərən Tarixdaş Millətlər və Cəmiyyətlər Dərnəyinin sədri, türkiyəli iş adamı Əhməd Baba ilə görüş olub.
AMEA-nın Tarix İnstitutundan verilən məlumata görə, tədbiri institutun direktoru, akademik Yaqub Mahmudov açaraq iştirakçıları salamlayıb. O, ulu öndər Heydər Əliyevin “Bir millət, iki dövlət” sözlərini xatırladaraq, Azərbaycan-Türkiyə qardaşlığından danışıb: “Dostluq və qardaşlıq Azərbaycan-Türkiyə münasibətlərinin təməl prinsiplərini təşkil edir. Türkçülüyün vətəni Azərbaycandır. Türk dünyasının ilk cümhuriyyəti Azərbaycanda yaradılıb”.
Daha sonra türkiyəli qonaq çıxışında deyib ki, Türkiyə və Azərbaycan ən ağır dönəmlərində bir-birlərinə dəstək olublar. Bu gün Türkiyə-Azərbaycan münasibətləri dünya üçün bir nümunədir.
Görüş çərçivəsində Ankara şəhərində tikintisi başlanan Xocalı soyqırımı parkı və abidə kompleksi layihəsi barədə məlumat verilib. Bu kompleks Tarixdaş Millətlər və Cəmiyyətlər Dərnəyi ilə Ankaradakı Yıldırım Bəyazid Universiteti arasında imzalanan anlaşmaya əsasən universitet ərazisində fəaliyyət göstərəcək. Layihə Tarix İnstitutunun elmi dəstəyi ilə yaradılır.
Bildirilib ki, Ankaradakı Yıldırım Bəyazid Universitetində dünya ölkələrindən, o cümlədən türk respublikalarından olan tələbələr təhsil alır.
Əhməd Baba deyib ki, bu layihə Xocalı soyqırımının dəhşətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında mühüm rol oynayacaq. 1,5 hektar ərazidə Xocalı şəhidlərinin sayına uyğun olaraq 613 ağac əkiləcək. Orada ilk ağaclar 2018-ci ilin fevralında Xocalı soyqırımının ildönümündə əkilib. Parkda sonsuzluq işarəsi formasında yaradılacaq abidə Azərbaycan-Türkiyə qardaşlığını, Türkiyənin bütün məsələlərdə olduğu kimi, Xocalı soyqırımı məsələsində də sonadək Azərbaycanla həmrəy olduğunu simvolizə edir. Kompleksin tikintisinin 2021-ci ildə başa çatdırılması planlaşdırılır. Esenboğa Hava Limanının yaxınlığında yaradılan kompleks enmə və qalxma zamanı təyyarələrdən aydın görünəcək. Kompleksdə Xocalı şəhidlərinin adlarının əks olunduğu qranit ulduzlar olacaq, həmçinin 16 türk imperiyalarının bayraqları da dalğalanacaq.
Sonda Yaqub Mahmudov Tarixdaş Millətlər və Cəmiyyətlər Dərnəyinə Tarix İnstitutunun nəşrlərini təqdim edib.
“Lavrovun bəyanatında Azərbaycanın
lehinə, Ermənistanın əleyhinə fərqli məqam var”
Bu arada politoloq Mübariz Əhmədoğlu SİA-ya açıqlamasında deyib ki, Azərbaycan Ermənistan münasibətlərinin 2019-cu ilin yekunlarında hansı şəkildə irəliləməsi ilə əlaqədar yekdil formada istinad edə biləcəyimiz çox ciddi bir mənbə var. “O da Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun Bratislavada ATƏT-in minsterialında ermənistanlı həmkarı ilə görüşlə bağlı verdiyi açıqlamadır”, deyə o əlavə edib.
Politoloq bildirib ki, bu görüş çərçivəsində çox vacib məqamlar var. Bu məqamlardan biri də ondan ibarətdir ki, 2009-cu ildən bu tərəfə danışıqlar yenilənmiş Madrid Prinsipləri əsasında aparılır: “Burada birinci maddə İşğal altında olan 7 rayonun Azərbaycan nəzarətinə qaytarılmasıdır. Eləcə də orada Dağlıq Qarabağın statusunun müəyyən olunması üçün Dağlıq Qarabağ azərbaycanlıları öz yurdlarına qayıtması hökmən qeyd edilir. Danışıqların bu prinsiplər üzərində getməsinə Ermənistan etiraz etmir. Lakin Ermənistan tərəfi onu da bildirir ki, hazırki vəziyyətdə münaqişə hər hansı konkret sənəd üzərində müzakirə olunmur”.
M.Əhmədoğlu qeyd edib ki, Rusiya Xarici İşlər Naziri Sergey Lavrovun bəyanatında Azərbaycanın lehinə, Ermənistanın əleyhinə fərqli məqam var: “Bu da ondan ibarətdir ki, məhz görüşün getdiyi vaxtda Ermənistan tərəfi Lavrov planını ortaya atıb. Yəni, Lavrov planı ilə yenilənmiş Madrid prinsiplərindən fərqləri ondan ibarətdir ki, Madrid prinsiplərində qeyd olunur ki, orada tənzimləmə başlayanda Dağlıq Qarabağın statusu Dağlıq Qarabağ azərbaycanlılarının iştirakı ilə müəyyən olunmalıdır. Lavrov planı isə mərhələli həllə söykənir. Birinci mərhələdə 7 rayon Azərbaycana qaytarılır. Həmin rayonlardan olan məcburi köçkünlər öz yurdlarına qayıdır və yollar açılır. Dağlıq Qarabağın statusunun müəyyən olunması isə qeyri-müəyyən müddətət təxirə salınır. Belə demək olar ki, statusu müəyyən olunmur. Bu o deməkdir ki, ermənilər hazırda 2009-cu ildə qəbul edilmiş prinsiplərlə müzkirə edilən variantı daha təhlükəli hesab etdikləri üçün Lavrovun mərhələli vartiantını gündəmə gətirirlər. Azərbaycan da bunun əleyhinədir”.
Palitra 2019.- 18 dekabr.- S.11.