hesab, tarix, coğrafiya, tə¬biətşünaslıq və
öyrədilirdi”
(əvvəli
ötən saylarımızda)
Qulam Məmmədlinin Azərbaycan teatr mədəniyyətinə aid bu məşhur salnaməsində maraq doğuran faktlardan biri də Naxçıvan qız məktəbinin şagirdləri tərəfindən müstəqil olaraq tamaşa hazırlanmasıdır. 1 fevral 1912-ci ildə şəhərin qız məktəbinin binasında Xanım Hacıbəyovanın nəzarəti altında müsəlman xanımları üçün məktəbli qızlar tərəfindən Zülfüqar Hacıbəyovun ruscadan tərcümə etdiyi “Qırmızı ağcaqayın” əsəri oynanılmış, əldə olunan vəsait yoxsul uşaqlarının məktəb ləvazimatı və geyimlə təmin olun¬ma¬sı üçün ianə edilmişdir .
Bütün bu faktlar göstərir ki, Naxçıvan rus-Azərbaycan qız məktəbi 1912-ci ildən əvvəl fəaliyyət göstərmişdir. Bu faktlar Naxçıvan Dövlət Tarix Arxivinin sənədləri əsasında da təsdiqini tapır.
Araşdırdığımız arxiv sənədləri təsdiq edir ki, şəhərin teatr həvəskarları da qız məktəbinin xeyrinə tamaşalar göstərmişlər. Naxçıvan ikisinifli rus-Azərbaycan qız məktəbinin popeçiteli Antonina Vladimirovna Sorokina və müdiri V.P.Yarmaxova tərəfindən İrəvan quberniya Xalq Məktəblərinin ikinci rayon üzrə inspektoruna 22 fevral 1910-cu il tarixli hesabatında göstərir ki, 6 fevral 1910-cu ildə həvəskarlar tərəfindən rus-tatar (Azərbaycan) ikisinifli qız məktəbinin nəfinə tamaşa göstərilmişdir.
Satılmış biletlərin məbləği 175 rubl, 10 qəpik, proqramın məbləği 21 rubl, 83 qəpik olmuşdur.
Cəmi 196 rubl, 93 qəpik toplanmışdır.
Bu məbləğdən xərclənmişdir:
1) Markalara - 10 rubl, 41 qəpik;
2) Tamaşanın quruluşuna aid xərclər - 35 rubl, 75 qəpik.
Cəmi: 46 rubl, 16 qəpik.
Təmiz gəlir kimi toplanmış pulun 150 rubl, 77 qəpiyi rus-tatar (Azər¬baycan) ikisinifli qız məktəbinin adına Naxçıvan şəhər Əmanət kassasında 5697 saylı kitabçaya köçürülmüşdür .
Göründüyü kimi, bu faktlar Naxçıvan rus-Azərbaycan qız məktəbinin yaranma tarixi haqqında yuxarıda söylənilən fikirləri təkzib edir. Təkcə bu tarixi faktlar sübut edir ki, regionun təhsil tarixinin şərəfli səhifələrindən olan qız məktəbi haqqında həqiqətə uyğun olmayan fikir və mülahizələrin aradan qaldırılması istiqamətində əməli işlər görülsün.
Ümumiyyətlə, XIX əsr və XX əsrin əvvəllərində ədəbi, tarixi, həmçinin pedaqoji tədqiqatlarda bu tədris müəssisəsinin yaranma tarixi haqqında həqiqətə uyğun olmayan fikirlər geniş yayılmışdır. Buna səbəb, yuxarıda qeyd etdiyimiz kimi, ilk mənbələrə və ciddi elmi tədqiqatlara əsaslanmanın olmaması, səthi, populist mövqelərdən çıxış etmə, təsadüfi, heç bir elmi əhəmiyyəti olmayan kitabların və onların müəllifinin problemə “münasibətlərini ifadə etmə səyləridir”. Xüsusilə son illər senzuranın, digər qadağaların olmaması üzündən kitab nəşri mədəniyyəti sahəsində aşınmala, arzu olunmaz meyillər yaranmışdır. Peşəkarlıq, yaradıcılıq imkanları məhdud olan kitab müəllifləri bölgənin, doğulduğu və yaşadığı kəndin tarixinə, mədəniyyətinə aid mənbələrə layiqincə bələd olmadığından layiqli kitablar da ortaya qoya bilmir. Belə bir narahatlıq doğuran vəziyyətə dözülməzlik göstərmək, bu cür yarıtmaz işlərin aradan qaldırılması yolları haqqında düşünməyin vaxtı çatmışdır.