xadimi, ümummilli lider Heydər Əliyevin vəfatının
9–cu ildönümü ilə əlaqədar Lənkəran
şəhərindəki Heydər Əliyev Mərkəzində
anım mərasimi keçirilmişdir.
Lənkəran Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Taleh Qaraşov, rayonun hüquq–mühafizə orqanlarının rəhbərləri, idarə, müəssisə və təşkilatların əmək kollektivlərinin nümayəndələri, ağsaqqallar, ziyalılar ulu öndərin büstü önünə gül dəstələri düzmüş, onun zəngin və şərəfli dövlətçilik fəaliyyətini əks etdirən sənədlərlə və eksponatlarla tanış olmuşlar.
Tədbir iştirakçıları ümummilli liderin xatirəsini birdəqiqəlik sükutla yad etmişlər. Sonra Lənkəran Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Taleh Qaraşov müstəqil Azərbaycanın qurucusu və banisi Heydər Əliyevin mənalı ömür yolu və dövlətçilik fəaliyyəti barədə məruzə etmişdir.
İcra başçısı bildirmişdir ki, Azərbaycan bəşər tarixinə çox görkəmli şəxsiyyətlər bəxş etmişdir. Dünya şöhrətli siyasətçi, xalqımızın əbədiyaşar lideri Heydər Əliyev nüfuzlu, təcrübəli dövlət xadimi kimi milyonların qəlbində özünə əbədi abidə ucaltmışdır. Böyük öndərin parlaq xatirəsi respublikamızda və onun hüdudlarından kənarda da böyük ehtiramla anılır.
Natiq 1969–cu ildə Azərbaycanın rəhbəri seçilən Heydər Əliyevin titanik fəaliyyəti sayəsində respublikamızın sürətlə inkişaf etdiyini, bütün sahələrdə yüksək nailiyyətlərin əldə olunduğunu, məhz o illərdə bugünkü müstəqilliyimizin təməlinin qoyulduğunu qeyd etmişdir.
Keçən əsrin 70–ci illərində ümummilli liderin rəhbərliyilə Lənkəran aqrar bir rayondan inkişaf etmiş sənaye, mədəniyyət mərkəzinə çevrilmişdir. O, Lənkərana dəfələrlə səfər etmiş, əməkçilərlə iş başında görüşmüş, insanlarla səmimi, mehriban ünsiyyət saxlamışdır.
1990–cı illərin əvvəllərində ölkəni iqtisadi, siyasi və hərbi böhran bürüyəndə xalq nicat yolunu möhtərəm Heydər Əliyevin hakimiyyətə gəlişində görmüşdür. Xalqın təkidli tələbilə ulu öndərimiz 1993–cü ilin iyun ayında ikinci dəfə hakimiyyətə qayıtmış, Azərbaycanı düşdüyü bəlalardan, faciələrdən xilas etmişdir. Müdrik rəhbərin yorulmaz səyləri sayəsində qısa vaxtda ölkədə ictimai–siyasi sabitlik yaradılmış, bütün sahələrdə uğurlu islahatlara start verilmişdir.
“Əsrin müqaviləsi”nin imzalanması digər sahələrin də inkişafına təkan vermiş, ölkəmiz dinamik inkişaf yoluna çıxaraq Qafqazda lider dövlətə çevrilmişdir.
Ümummilli liderin siyasi kursunu yüksək işgüzarlıq və uğurla davam etdirən Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyilə respublikamiz iqtisadi artım göstəricilərinə görə dünyanın sivil dövlətləri arasında öncül yerə çıxmış, beynəlxalq aləmdə nüfuzu daha da yüksəlmişdir.
Cənab Prezidentin regionların sosial–iqtisadi inkişafının sürətləndirilməsinə böyük önəm verdiyini bildirən icra başçısı son illər Lənkəranın sürətlə yeniləşdiyini, müasirləşdiyini, əhalinin rifah halının durmadan yaxşılaşdığını qeyd etmişdir.
İcra başçısı Taleh Qaraşov ulu öndərlə görüşlərini, rəhbərin tapşırıq və tövsiyələrini minnətdarlıqla xatırlayaraq Heydər Əliyev idarəetmə məktəbinin, zəngin nəzəri irsinin xalqımızın mənəvi sərvəti olduğunu, bu sərvətdən gələcək nəsillərin də bəhrələnəcəyini söyləmişdir. İllər, qərinələr keçəcək, lakin Heydər Əliyevə olan məhəbbət, sevgi heç zaman tükənməyəcək, o, həmişə xalqımızın qəlbində yaşayacaqdır.
Lənkəran Dövlət Universitetinin rektoru, professor Asəf İsgəndərov ulu öndərin xalqımız qarşısında misilsiz xidmətlərindən, milli təhsilimizin inkişafına göstərdiyi qayğıdan, universitetdə Heydər Əliyev irsinin öyrənilməsi və təbliği sahəsində aparılan işlərdən danışmışdır.
Şair, tədqiqatçı alim, Prezident təqaüdçüsü Mirhaşım Talışlı xalqımızın əbədiyaşar liderinin ana dilimizin, ədəbiyyatımızın inkişafına xüsusi önəm verdiyini diqqətə çatdırmış, ulu öndərlə bağlı xatirələrini söyləmişdir. 1998–ci il oktyabr ayının 5–də ümummilli liderin Lənkəranda cənub bölgəsinin seçicilərilə görüşü zamanı ona həsr etdiyi şeirini ulu öndər tərəfindən yüksək qiymətləndirdiyini bildirmişdir.
Lənkəran Şəhər Gənclər və İdman İdarəsinin rəisi Yalçın Əhmədov, YAP Lənkəran təşkilatının gənclər birliyinin sədri Yalçın Əliyev, Lənkəran şəhərindəki Heydər Əliyev Mərkəzinin direktoru Seyidzadə Şəfiyeva mərasimdə çıxış edərək ulu öndərin Vətən və xalq qarşısında müstəsna xidmətlərindən danışmışlar.