Erməni faşizminin qanlı əməllərinə son qoyulmalıdır
Tarixi təcrübə gюstərir ki, ermənilər bir kütlə, toplu halında hər hansı bir məkanda, məmləkətdə məskunlaşırsa, oranı юzlərinin əbədi tarixi torpağı, vətənləri elan edirlər. Bundan sonra erməni məkri işə düşür: torpağın altında юzlərinin gizlətdiyi, bu yerlərin ermənilərə məxsus olduğunu təsdiqləyən "tarixi maddi-mədəniyyət nümunələri" dəvət etdikləri əcnəbi mütəxəssislərin iştirakı ilə aşkara çıxır, təbliğata start verilir, "elmi" məqalələr, kitablar nəşr olunur. Onlar bununla kifayətlənməyib, yaşadıqları torpağın aborigen sakinlərini sıxışdırmağa, ata-baba ocaqlarından qovub çıxarmağa, didərgin salmağa başlayırlar. Ermənilər həm Azərbaycanda yerli azərbaycanlılara qarşı, həm də qonşu Gürcüstana və qardaş Türkiyəyə qarşı bu "ssenari"dən istifadə edirlər.
Onlar bu gün də yalan, əsassız təbliğatlarına ara vermir, Azərbaycanı ədalətsiz юlkə qismində qələmə verməyə çalışır, beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə məhəl qoymayaraq işğalçılıq siyasətlərini davam etdirirlər.
1988-ci ildən başlanan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi Azərbaycan xalqı qarşısında hələ də bir nюmrəli problem olaraq qalmaqdadır. Dünyada güclü lobbiyə malik daşnaklar informasiya təbliğatındakı üstün mюvqeyi hesabına işğalçılıq niyyətlərini pərdələyərək respublikamızın 20 faiz ərazisini zəbt ediblər. Dağlıq Qarabağın tarixi erməni torpaqları olduğunu iddia edən daşnaklar bюlgədə yerli azərbaycanlıların kütləvi deportasiyasını başa çatdırdıqdan sonra orada yalnız ermənilərdən ibarət monoetnik cəmiyyət yaratmağa nail olmuşlar. Lakin Ermənistan və Dağlıq Qarabağ iqtisadi ehtiyatlara sahib olmadığından nəzarətsiz ərazilərdə cinayətkarlıq tüğyan edir.Təəssüf ki, dünyada ikili standartlar hələ də qaldığından dünya dюvlətləri və beynəlxalq təşkilatlar ermənilərin təcavüzkar siyasətinə gюz yumur, BMT Təhlükəsizlik Şurasının münaqişə ilə bağlı qəbul etdiyi 4 qətnamənin yerinə yetirilməsi bu günə kimi təmin olunmur.
Ermənilər юz lobbilərinin gücündən istifadə edərək mənfur planlarına məhz əks-təbliğat hesabına nail olmaq istəyirlər.Onlar Qarabağda yaşayan ermənilərin "məzlum, yazıq" obrazını yaratmaqla məşğuldurlar. Burada əsas məqsəd həm də ermənilər üçün xaricdən külli miqdarda maliyyə yardımı almaqdır.
Bu gün Ermənistanda erməni xəstəliyi getdikcə ağırlaşır. Saxta tarix və yalanlarla dolu erməni mənbələri uzun illərdir ki, dünya ictimaiyyətini çaşqınlıq içərisində saxlamaqda davam edir. Vaxtilə həm erməni, həm də xarici müəlliflərin yazdıqları əsərlər onların saxta tarixini üzə çıxarır, nə qədər arxeoloji qazıntılar aparıb tarixlərini qədimləşdirməyə çalışsalar da sonda юzləri-юzlərini ifşa edirlər. Necə ki, Gorusda prezident Serj Sarkisyan bütün iddialarında gülünc vəziyyətə düşdü.
Son dюvrlərdə həm xaricdə, həm də Azərbaycanda erməni saxtakarlığını tamamilə alt-üst edən xeyli əsər çap olunmuşdur. Bunların arasında Prezident Administrasiyasının rəhbəri, gюrkəmli filosof, akademik Ramiz Mehdiyevin əsərlərinin юzünəməxsus yeri var. Bu əsərlərdə "Bюyük Ermənistan" iddiasında olan ermənilərin Rusiyanın Cənubi Qafqaza ayaq basdığı gündən Azərbaycan xalqına qarşı həyata keçirilən soyqırımların, o cümlədən 1905-1906-cı illər qırğınlarının, 1918-ci il mart soyqırımının, sovet dюvründəki bütün qanlı repressiyaların, 20 Yanvar qırğınının, Xocalı soyqırımının, bu gün də həll olunmamış qalan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin mahiyyəti, əsl həqiqətlər bütün təfərrüatı ilə açılıb gюstərilir.
Akademik R.Mehdiyevin bu mюvzudan bəhs edən dəyərli əsərlərindən biri də "Gorus-2010: absurd teatrı mюvsümü"dür. Azərbaycan elmi mühitinin ən gюrkəmli nümayəndələrindən biri olan akademik Ramiz Mehdiyevin bu əsəri qədim zamanlardan bügünümüzə qədər ermənilərin yazdıqları saxta tarixlərinin, yalan, çürümüş düşüncələrinin tarixi faktlarla geniş izahatını vermişdir. Ramiz müəllim dünya ictimaiyyətinin yetərincə tanıdığı xarici müəlliflərin əsərlərinə istinad edərək ermənilərin Azərbaycana qarşı ərazi iddiasını, saxta, uydurma tarixini faktlarla ortaya qoymuşdur. "Teatr səhnəsi" keçən il oktyabrın 16-da Gorus şəhərində qurulmuşdur. Beyinləri "erməni xəstəliyi" ilə zəhərlənmiş diaspor nümayəndələrini юz başına yığıb Gorus şəhərinə gələn Ermənistan prezidenti Serj Sarkisyan sərsəm düşüncələri ilə siyasət və tarix elmində "yeni kəşflər"lə юzünü çoxbilmiş kimi gюstərməyə çalışmışdır.
Əsərdə hadisənin Azərbaycanın əzəli və əbədi torpağı olan Gorus şəhərində baş verməsi, aparıcı rolda isə əsas "artist" kimi əli 1992-ci ildə Xocalıda qocaların, uşaqların, qadınların qanına batmış, Qarabağın və ətraf kəndlərin azərbaycanlı əhalisinə qarşı etnik təmizləmə aparan qatil, юz юlkəsində prezident kimi legitimliyi şübhə altında olan Serj Sarkisyan çıxış edirdi. Bu günə qədər tюkdüyü nahaq qana gюrə Robert Koçaryan, Serj Sarkisyan və digər qaniçən erməni millətçiləri юz layiqli cəzalarını almayıblar. Gюrün, nə qədər qaniçən qatildir ki, tюrətdiyi cinayətdən fəxrlə, "qəhrəman " kimi danışır. "BBC","Moscow Times" və "The Times of London" mətbuat agentliyində çalışan jurnalist, "Qara bağ" kitabının müəllifi Tomas de Vaal yazır: "Hazırkı Ermənistan prezidenti Serj Sarkisyandan Xocalının işğalı barəsində soruşduqda o, ehtiyatla cavab vermişdir:" Biz bu haqda danışmaq istəməzdik". Lakin baş vermiş hadisələrə dair fikrini soruşduqda Sarkisyan daha doğru və sərt şəkildə bildirmişdir: "Düşünürəm ki, əsas məsələ başqa şeydədir. Xocalı olayına qədər azərbaycanlılar fikirləşirdilər ki, bizimlə zarafat etmək olar, onlar fikirləşirdilər ki, ermənilər dinc əhaliyə əl qaldıra bilməzlər. Biz bu stereotipi sındırmağa nail olduq".
Serj Sarkisyanın bu həyasız çıxışları ermənilərin sayıqlamalarına, əslində, artıq vərdiş etmiş dünya tarixçiləri arasında Homersayağı qəhqəhə olmasa da, ən azı anlaşılmazlıq doğurmaya bilməzdi. Azərbaycan cəmiyyətində bu məsələ qəzəbdən çox istehzaya səbəb olmuşdur. Çünki Ermənistan prezidentinin bu çıxışı bir daha təsdiq etdi ki, Ermənistan cəmiyyətində ciddi bir "yoluxucu xəstəlik" yayılmışdır. Bu xəstəliyin adı isə erməni quduzluğudur və o, faşizmdən də təhlükəlidir.
Akademik R.Mehdiyev bu barədə юz əsərində tarixi faktlarla ətraflı məlumat verir. O yazır ki, Ermənistan prezidenti Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin dinc yolla həlli barədə danışıqlar prosesinin davam etdiyi və bu münaqişənin təqsirkarı olan Ermənistanın 1975-ci il Helsinki Yekun Aktının müddəalarına əsaslanan yenilənmiş Madrid prinsiplərini qəbul etməsini hamının səbrlə gюzlədiyi bir vaxtda, beynəlxalq təşkilatlar və dünyanın aparıcı юlkələrinin parlamentləri bir-birinin ardınca Azərbaycanın ərazi bütюvlüyünü, Dağlıq Qarabağın Azərbaycana mənsub olmasını, millətlərin юz müqəddəratını təyin etməsi prinsipinin юzbaşına inteqrasiya edilməsinin yolverilməzliyini, Ermənistanın işğal etdiyi əraziləri azad etməsinin və məcburi kюçkünlərin юz evlərinə qaytarılmasının zəruriliyini təsdiq edən qətnamələr qəbul etdiyi bir vaxtda bütün bu sənədləri inadkarcasına gюrməzliyə vuraraq və beynəlxalq birliyin mюvqeyinə məhəl qoymadan diaspordan olan qonaqlarına məsləhət gюrür ki, onlar юz səylərini "ikinci erməni dюvlətinin - Dağlıq Qarabağ Respublikasının" təşəkkülünə, mюhkəmlənməsinə, inkişafına və beynəlxalq aləmdə tanınmasına" yюnəltsinlər.
Bax, budur dюvlət rəhbərinə başucalığı gətirməyən riyakarlıq, ikiüzlülük, simasızlıq və həyasızlıq! Bütün bunların hamısı Ermənistan prezidenti Serj Sarkisyanda cəmləşib.
Akademik R.Mehdiyev haqlı olaraq yazır ki, illüziyalardan yaxa qurtarmağın vaxtı çatmışdır və bu, nə qədər tez edilsə, bir o qədər yaxşı olar. Ona gюrə ki, bu məsələdə ləngimək юlümə bərabərdir - gələcək nəsillər bunu bağışlamayacaq.
Ermənistan prezidenti Serj Sarkisyanın istedadsız, səmərəsiz bayağı cəhdlərinə akademik R.Mehdiyevin vaxtında tutarlı və layiqli şəkildə verdiyi cavabla, əslində işğalçı dюvlətin başçısını "nokaut" vəziyyətinə salmışdır. Onsuz da Serj Sarkisyan юz юlkəsində qeyri-ciddi şəxs, beynəlxalq aləmdə nüfuzdan düşmüş Ermənistanı daha da rüsvay edən dюvlət başçısı kimi tanınır. Akademik Ramiz Mehdiyev həm xarici, həm də erməni müəlliflərinin əsərlərindən bюyük ustalıqla faktlar gətirərək sərsəm erməni idddialarını ifşa etməklə, həm də Serj Sarkisyanın çıxışının və gətirdiyi faktların tamamilə yalan olduğunu məharətlə açıb gюstərmişdir.
2009-cu ilin noyabrında Türkiyə Nazirlər Kabineti yanında Mərkəzi Dюvlət Arxiv İdarəsi 660 səhifəlik arxiv materiallarından ibarət "Qarabağ Osmanlı sənədlərində" kitabını nəşr etmişdir. Kitab "Siyasi, hərbi və diplomatik münasibətlər" və "Kюçmə" hissələrindən ibarətdir. Bu kitabda ermənilərin Qarabağa kюçməsinə dair sübutlar gətirilir. Osmanlı arxivlərində Qarabağda ermənilərin olmasını xatırladan heç bir sənəd yoxdur. Bütün bu sənədlərdə sюhbət ermənilərin Qarabağda XVII-XIX əsrlərdə məskunlaşması prosesindən və əhalinin etnik tərkibinin dəyişməsindən gedir.
Akademik Ramiz Mehdiyev həmçinin ermənilərin XIX əsrdə Cənubi Qafqaza kütləvi surətdə kюçürülməsi ilə onların Azərbaycan xalqına qarşı ərazi iddiaları və etnik təmizləmə prosesinin sonrakı əsrlərdə də davam etdiyini faktlarla gюstərmişdir. Tarixi proseslərin ardıcıl izlənilməsi Qarabağ ərazisində ermənilərin yerləşdirilməsinin Rusiyanın strategiyası ilə bağlı olduğunu gюstərir.
Sarkisyanın "kəşfi ", yumşaq desək, erməni tarıxçilərinin yazdıqları ilə uyğun gəlmir. Corc Burnutyan yazır: "Bir sıra erməni mənbələri 1830-cu illərdən sonrakı statistikadan danışarkən İran hakimiyyəti dюvründə Şərqi Ermənistanda ermənilərin sayını düzgün gюstərmir və onların əhalinin ümumi sayının 30-50 faizini təşkil etdiklərini bildirirlər "(Serj Sarkisyan isə ermənilərin ümumi əhalinin 95 faizini təşkil etdiyini deyir).
Akademik R.Mehdiyev tarixi faktlar əsasında Cənubi Qafqaza, o cümlədən Qarabağa kюçürülənə qədər bu ərazilərdə ermənilərin çox cüzi bir hissəsinin yaşadığını gюstərmişdir. Ermənilərin Qarabağa, İrəvana və Naxcıvana kюçürülməsi rus yazıcısı və tarixçisi S.N.Qlinka tərəfindən 1831-ci ildə Moskvada çap olunmuş "Azərbaycan ermənilərinin Rusiya hüdudlarına kюçürülməsinin təsviri" kitabında da şərh olunmuşdur.1828-ci il fevralın 26-dan iyunun 11-dək, yəni üç ay yarım ərzində buraya İrandan 8249 erməni ailəsi və ya ən azı 40 min erməni kюçürülmüşdür. Nюvbəti bir neçə ildə bu üç keçmiş xanlığa Osmanlı imperiyasından daha 90 min erməni kюçürülmüşdür.
Rus tədiqatçısı N.Şavrov 1911-ci ildə yazırdı: "1828-ci ildən 1830-cu ilə kimi Cənubi Qafqaza İrandan 40 mindən yuxarı, Türkiyədən isə 84 min 600 nəfər erməni kюçürdük və onları Yelizavetpol və İrəvan quberniyalarının erməni əhalisinin çox cüzi olduğu ən yaxşı dюvlət torpaqlarında yerləşdirdik."
N.Şavrovun verdiyi məlumatda deyilir ki, XX əsrin əvəllərində Cənubi Qafqazda yaşayan 1 milyon 300 min erməninin bir milyondan çoxu yerli əhali olmayıb, onlar Rusiya hakimiyyət orqanları tərəfindən buraya kюçürülənlər idi. Bununla da Qafqazda xeyli miqdarda erməni kütləsi toplandı və 1918-ci ildə qədim türk torpağı İrəvanı mərkəz etməklə ilk erməni dюvləti yaradıldı.
Zamanın əlverişli məqamlarından istifadə etməyi "yaxşı bacaran" ermənilər XX əsrdə Rusiyada çarizmin süqutuSovet imperiyasının yaranması ilə meydana çıxan şəraitdə aparılan anti-Azərbaycan siyasəti nəticəsində inzibati ərazi məsələsini qaldırdılar və 1923-cü ildə nə tarixi, nə də sosial-iqtisadi əsası olan bir qurum - ikinci erməni mərkəzi - DQMV yaratdılar. Bütün bunlar akademik R.Mehdiyevin "Gorus-2010: absurd teatrı mюvsümü" kitabında tutarlı faktlarla юz əksini tapıb. Arzu edərdim ki, akademik R.Mehdiyevin "Gorus-2010: absurd teatrı mюvsümü" kitabı erməni dilinə tərcümə olunsuninternet saytında yerləşdirilsin. Qoy erməni oxucuları da юz rəhbərləri S.Sarkisyanın səviyyəsinə, savadına, qabiliyyətinə bələd olsunlar. Bir daha Ermənistan prezidenti Serj Sarkisyana bu əsəri oxumağı məsləhət bilərdim. Heç olmasa, oxuyub юzünün kim olduğunu gюrsün.
Prezident Administrasiyasının rəhbəri, akademik Ramiz Mehdiyevin elmi faktlar və sanballı dəlillərlə zəngin olan kitabında Azərbaycanın qədim və müasir xəritələri də verilmişdir. Bu xəritələr əyani şəkildə gюstərir ki, bugünkü Ermənistan dюvləti əzəli Azərbaycan torpaqlarında yaradılmışdır.
Ermənistanda bu gün çox ciddi bir xəstəliyin - "erməni quduzluğu" xəstəliyinin yayılması artıq son dюvrlərdə baş vermiş hadisələrdə də юzünü gюstərməkdədir. Bu millətin qəddarlığı, qaniçənliyi azyaşlı uşaqları faciəli şəkildə qətlə yetirmələri ilə də təsdiqləndi. Bütün dünyada uşaqlara qayğı gюstərildiyi, onların təhlükəsizliyinin təmin olunduğu bir vaxtda ermənilər snayperlər və digər partlayıcı maddələrlə azərbaycanlı uşaqlarını qətlə yetirirlər. Kim bilir, bəlkə də Ermənistan prezidenti S.Sarkisyan azərbaycanlı uşaqlarını qətlə yetirən ermənilərə bu "igidliyinə" gюrə mükafat da verib. Ancaq əlləri günahsız insan qanına batmış qəddar Serj Sarkisyan unutmamalıdır ki, bu qanlı faciə bir gün onun da юvladlarının başına gələ bilər. Əminəm ki, gələcək.
Müharibənin юz qanunları olsa da, azyaşlılar heç vaxt belə amansızcasına qətlə yetirilməyib. Hətta faşistlər də bəzi məqamlarda uşaqlara qıymayıblar. Ermənistan prezidenti isə indi həm də uşaq qatilidir. O, azyaşlı uşaqların qanını tюkdürməkdən utanmır, xəcalət çəkmir. Bu yolla юz hakimiyyətinin юmrünü uzatmağa çalışır. Bu, erməni cəlladlarının ən çirkin, ən mənfur ada layiq olduqlarını bir daha təsdiqlədi.
Bu il mart ayının 8-də Ağdam rayonunun Orta Qərvənd kənd sakini 9 yaşlı Fariz Bədəlovu snayper atəşi ilə qətlə yetirən ermənilər bir neçə gün bundan əvvəl Tovuz rayonunun Əlibəyli kəndində 13 yaşlı uşağın da həyatına son qoyublar. Ermənilər tülküyə xas hiyləgərliklə uşaq oyuncağının içərisinə partlayıcı maddə yerləşdirərək Şahmalıyeva Aygün Zirəddin qızının faciəli юlümünə bais olublar.
Mən vəzifəmlə əlaqədar mütəmadi olaraq beynəlxalq tədbirlərdə iştirak edirəm. Ermənistan silahlı qüvvələrinin uşaqlara qarşı amansız olmaları barədə dəfələrlə tərəfimizdən məsələ qaldırılıb. Təəssüf ki, başqa dюvlətlərə demokratiya dərsi keçən, insan hüquq və azadlıqlarından bol-bol danışan belə qurumların nümayəndələri ermənilərin azyaşlı uşaqlara qarşı bu cür amansız davranışlarına hələ də ciddi etirazlarını bildirmirlər. Ermənilər юz hərəkətlərinə gюrə ciddi beynəlxalq qınağa rast gəlmədiklərindən daha da həyasızlaşırlar.
İnanırıq ki, Ermənistanın işğalçılıq siyasəti, Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzü uzun müddət davam edə bilməyəcək. Dюvlət başçımızın uzaqgюrən, düşünülmüş xarici siyasəti, nəhayət ki, erməni işğalına son qoyacaq. O gün uzaq deyil.