Suraxanıda akademik Zərifə xanım Əliyevanın 90 illik yubileyi qeyd edilmişdir
Suraxanı rayonu Heydər Əliyev Mərkəzinin və rayon icra hakimiyyətinin təşkilatçılığı ilə görkəmli oftalmoloq alim, ictimai xadim, əməkdar elm xadimi, AMEA-nın ilk qadın həqiqi üzvlərindən biri, tibb elmləri doktoru, professor Zərifə xanım Əliyevanın anadan olmasının 90 illik yubileyinə həsr olunmuş konfrans keçirilmişdir.
Konfrans iştirakçıları əvvəlcə ulu öndərin Heydər Əliyev parkında ucalan abidəsini ziyarət etmiş, önünə tər güllər düzmüşlər. Sonra Heydər Əliyev Mərkəzində  görkəmli oftalmoloq alim Zərifə xanım Əliyevanın 90 illik yubileyi münasibəti ilə yaradılmış guşədə  qoyulmuş büstü önünə tər güllər düzmüş,  foto, kitab sərgisinə baxmışlar.
Tədbir Mərkəzin elektron lektoriya zalında davam etdirilmişdir. Konftans iştirakçıları bir dəqiqəlik sükutla akademik Zərifə xanım Əliyevanın əziz xatirəsini yad etmiş, ömür yolu haqqında filmə baxmışlar.
Konfransı  rayon icra hakimiyyətinin başçıs İlqar Abbasov giriş sözü ilə açaraq qeyd etmişdir ki, görkəmli elm xadimi, dünya şöhrətli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın 90 illik yubileyi həm ölkəmizdə, həm də onun hüdudlarından kənarda geniş qeyd edilir, əziz xatirəsi sonsuz məhəbbətlə anılır. Akademik Zərifə Əliyevanın alim kimi qazandığı böyük uğurlar Azərbaycan tibb elmi tarixində ayrıca bir mərhələ təşkil edir, elmi fəaliyyəti çox zəngin və əhatəli olmuşdur.
Rayon rəhbəri akademik Zərifə Əliyevanın SSRİ-də gözün zədələnməsinin öyrənilməsi və profilaktikası sahəsindəki bir sıra orijinal kəşflərinə görə SSRİ Tibb Elmləri Akademiyasının akademik M.İ.Averbax adına mükafatına layiq görülmüş ilk qadın olduğunu xüsusi vurğulamışdır. Qeyd etmişdir ki, gözəl ana, vəfalı ömür-gün yoldaşı, intellektual keyfiyyətləri özündə birləşdirən ziyalı, dünya tibb elminə əvəzolunmaz töhfələr vermiş böyük oftalmoloq alim Zərifə xanım Əliyevanın həyatı, elmi və yaradıcılıq fəaliyyəti ilə daha yaxından tanış olduqca, haqqında xatirələri oxuduqca yaddaşımızda ulu Tanrının bu ən yüksək mənəvi xüsusiyyətləri bəxş etdiyi böyük insanın obrazı canlanır, gözlərimiz önündə onun portreti yaranır.
Konfransda YAP Suraxanı rayon qadınlar şurasının sədri, 97 saylı məktəbin direktoru Solmaz Səfərova, 24 saylı şəhər poliklinikasının baş həkimi Rəsul Abbasov, həkimlər Cəbrayıl Paşayev, Aynurə Ələsgərova, müəllimə Cəmilə Allahverdiyeva və başqaları çıxış edərək akademik Zərifə Əliyevanın oftalmologiya elminin inkişafı istiqamətində apardığı tədqiqat işlərinin verdiyi bəhrələrdən danışmışlar.
V.BİNYƏTOĞLU
Xalq qəzeti.- 2013.- 28 aprel.- S. 11.