Hollandiyanın futbol üzrə yığma komandası bütün dövrlərdə dünya və Avropa çempionatlarının favoritləri sırasında olub. Lakin buna baxmayaraq, bir dəfə də olsun dünya çempionu ola bilməyib. Dünya çempionatında hollandlar üç dəfə – 1974, 1978 və 2010-cu illərdə finala yüksələ bilsələr də, idman xoşbəxtliyi heç vaxt onların tərəfində olmayıb. Buna görə də onları dünya birinciliyinin ən uğursuz komandası hesab edirlər.
Avropa çempionatının final turnirində isə hollandlar yalnız bir dəfə – 1988-ci ildə qalib gələ biliblər. Həmin gün “lalələr ölkəsi” narıncı libas geyinmişdi. 1988-ci il iyunun 25-də Münhendəki 70 min tamaşaçı tutumu olan “Olimpiaştadium”da Hollandiya millisinin 50 mindən çox azarkeşi tribunaları narıncı rəngə boyamışdı. Onlar futbol üzrə SSRİ yığmasına qarşı Avropa çempionatının final oyununda favoritlərini dəstəkləməyə gəlmişdilər. Buna qədər isə SSRİ yığması qrup mərhələsində Hollandiya millisini 1-0 hesabı ilə məğlub etmişdi. Hollandiyalı azarkeşlər tribunaların birində böyük bir plakatda bu sözləri yazmışdılar: “Səkkizinci gün Tanrı Markonu yaratdı”. Bu sözlər bütün Avropanı heyrətə saldı. Həmin oyunda baş məşqçi Rinusa Mixelsnin yetirmələri arasında 80-ci illərin “uçan hollandlar” ləqəbi almış Ruud Qullit, Marko Van Basten, Arnold Myuren, Edvin van der Sar, Dennis Berqkamp, Frank Raykard, Ervin Kuman, Frenk de Bur kimi dünyalarca məşhur futbol ulduzları yer almışdı. Həmin tarixi oyunda tale hollandların üzünə güldü. Onlar Qullitin və 37 yaşlı Arnold Myurenin qolu ilə Avropa kubokunu başları üzərinə qaldırdılar.
32 il sonra Avropa çempionatının qrup mərhələsində Avstriya ilə həlledici qarşılaşmaya çıxan hollandiyalıların sırasında “uçan hollandllar”dan heç kimsə yox idi. Təkcə Frank de Bur burda idi, o da oyunu baş məşqçi kimi kənardan izləyir və yalnız göstərişləri ilə komandasına kömək etməyə çalışırdı.
İlk dəqiqələr qarşılaşmanın çox gərgin keçəcəyini vəd edirdi. Hollandlar özlərinin üstünlüklərinə şübhə etməyə heç bir imkan vermək fikrində deyildilər onların öz favorit statusunu təsdiqləməsi uzun çəkmədi. Artıq 9-cu dəqiqədə narıncı rəngə boyanmış “Amsterdam Arena” nəfəsini dərmədən diqqətini hakimə yönəltdi. Avstriyalıların kapitanı David Alaba öz cərimə meydançalarının daxilində Damfersi yıxmışdı. Hakim videoassisentin qulaqcığa söylədiklərini dinlədikdən və meydançada qoyulmuş ekrandan şübhəli epizodu seyr etdikdən sonra 11 metrlik nöqtəni göstərdi. Hollandların 10 nömrəli hücumçusu Memfis Depay hakimin hökmünü icra etdi, qol – 1:0.
Doğrudur, bu, birinci hissədə hər iki komandanın qapı çərçivəsinə vurduğu yeganə zərbə oldu. Hollandlar artıq hücumu yox, müdafiədə möhkəmlənib əks-hücum qurmağı planlaşdırdılar. De Liqtin rəhbərliyi ilə holland müdafiəsi avstriyalılara qapıya yaxınlaşmağa heç bir şans vermədi.
İkinci hissəyə də “narıncı” formada olan meydan sahibləri eynən bu taktika ilə başladılar: “sizə qol lazımdır, buyurun hücum edin!”
İkinci hissənin ortalarında holland hücumçu Depaydan əla ötürmə alan yarımmüdafiəçi Malen qapıçı ilə təkbətək çıxsa da, topu daha etibarlı mövqeydə olan portnyoru Denzel Dumfrisə atdı. O isə avstriyalı qapıçıya aman vermədən topu qapıya göndərdi – 2:0. Denzel Avropa çempionatlarında milli komandanın heyətində iki oyuna çıxıb hər ikisində qol vuran ikinci oyunçu oldu. Əvvəllər hollandiyalılardan bu statusu yalnız canlı futbol əfsanəsi Ruud Van Nistelroy daşıyırdı.
Qarşılaşma Avropa futbol tarixinə təkcə Hollandiya millisinin qələbəsini deyil, həm də bir çox maraqlı faktları yazdı. Matçda 38 il 268 gün yaşı olan qapıçı Marten Steklenburqla yanaşı, ondan 19 yaş 236 gün kiçik olan Rayan Qravenberx (19 yaş 32 gün) də meydana çıxdı. Bu, Avropa futbolu tarixinin yeni rekordu oldu.
Ümumiyyətlə, Hollandiya millisi böyük beynəlxalq turnirlərdə – Avropa və Dünya çempionatının final oyunlarında 9 oyundur ki, məğlub olmur. Ən yaxşı göstərici 12 məğlubiyyətsiz oyunla hələlik Portuqaliyaya məxsusdur.
Beləliklə, Frank de Burun komandası qrupda qazandığı iki inamlı qələbədən sonra, üçüncü oyunu keçirmədən birinci yerdə pley-off mərhələsinə adlayan üçüncü komanda oldu. Bu qrupda yer alan Ukrayna 17 iyunda qazandığı qələbədən sonra Avstriya millisi ilə hərəyə 3 xalla ikinci, üçüncü yerləri bölüşdürürlər. Debütant Şimali Makedoniya hələ ki, xalsız olduğu üçün dördüncü yerdə qərarlaşıb.
Oyundan sonra Hollandiya komandasının baş məşqçisi Frank de Bur Avro–2020-də əldə etdikləri 2-0 hesablı qələbəni əla nəticə kimi qiymətləndirərək belə şərh edib: “Bəzi şeylər yaxşı alınır, bir çoxları isə daha yaxşı ola bilərdi”. Amma baş məşqçi bununla kifayətlənməyəcəklərini söyləyir: “Belə turnirlərdə siz bir komanda kimi formalaşırsınız. Xüsusilə, gözəl həmrəy kollektivinizin olduğunu görəndə, bu çox diqqət çəkir. Oyun üslubunun futbolçuların xoşuna gəlməsi və onların bundan zövq alması çox vacibdir. Biz daha nələri təkmilləşdirmək lazım gəldiyini birlikdə müzakirə edirik. Məhz belə siz daha güclü olursunuz“.