nüfuzlu qurumlarından biridir və onun beynəlxalq aləmdə
baş verən hadisələrə münasibətdə obyektiv
mövqedən çıxış etmək, haqq və ədaləti
müdafiə etmək kimi zəngin bir ənənəsi var. Bu baxımdan Azərbaycanın belə bir mötəbər quruma üzv olması, zənnimizcə, xarici siyasət sahəsində son illərdə atılan ən uğurlu addımdır. Bu, eyni zamanda ölkəmizin beynəlxalq səviyyədə sülhsevər dövlət olmasının, bütün ölkələrlə dinc yanaşı yaşamaq siyasətini prioritet məsələyə çevirməsinin nümayişidir. Azərbaycan bununla da əsası ümummilli liderimiz Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş və ölkəmizin indiki Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilən tarazlaşdırıcı siyasətin yeni bir mərhələyə keçirildiyini praktiki şəkildə beynəlxalq aləmə sübut etmiş oldu. Azərbaycan BQH-yə üzv olmaqla bütün hərbi bloklardan uzaqlaşdığını, heç bir dövlətlə hər hansı konfrontasiyaya getməyəcəyini, bölgədə iqtisadi, siyasi və hərbi strateji maraqları olan super güclərə bir daha nümayiş etdirmiş oldu.
Digər tərəfdən, Azərbaycan BQH-yə üzv olmaqla Ermənistanın işğalçılıq siyasətini daha yüksək səviyyədə ifşa etmək üçün nüfuzlu bir tribuna əldə etmiş oldu. Ermənistan isə KTMT-nin üzvüdür və bu səbəbdən BQH-nin üzvü ola bilməz. Bu da ölkəmizə BQH-yə üzv olan
120-yə yaxın dövlət arasında haqq səsimizi, münaqişənin əsl səbəblərini
və erməni vəhşətini dünyaya çatdırmaq imkanı verəcək. Yəni kimlərinsə bu məsələni yanlış prizmalardan şərh etməsinin heç bir əsası yoxdur. Bir sözlə, Azərbaycanın BQH-yə üzv olması düzgündür, vaxtında atılan addımdır və olduqca uzaqgedən məqsədlərə xidmət edir.
- BQH-yə üzv olmağımız bizim NATO Sülh Naminə Tərəfdaşlıq (SNT) Proqramında fəaliyyətimizi şübhə altına ala bilərmi?
- Xeyr.
Azərbaycanın BQH-yə üzv olması onun müxtəlif hərbi bloklarla, o cümlədən NATO və onun bir qolu olan SNT proqramında iştirak etməsinə mane olmayacaq. Biz əvvəlki kimi NATO ilə SNT çərçivəsində əməkdaşlığımızı davam etdirəcək, qurum daxilində keçirilən bütün tədbirlərdə iştirak edəcəyik. Bu, BQH-yə üzv olan digər ölkələrə də xas olan amildir.
- BQH-yə üzvlüyümüzün işğal altında olan ərazilərimizin azad edilməsi yolunda ciddi əngələ çevriləcəyi barədə müxtəlif ehtimallar səslənir.
- Bu ehtimalların
heç biri sağlam məntiqə əsaslanmır. Çünki Azərbaycan ərazisinin 20 faizi Ermənistan tərəfindən işğal olunub və biz beynəlxalq hüquq normaları çərçivəsində öz torpaqlarımızı istənilən vasitəyə əl atmaqla azad etmək hüququnu özümüzdə saxlayırıq. Sadəcə olaraq, hazırda Azərbaycan münaqişənin həlli məsələsində sülh danışıqlarının uğur gətirəcəyinə ümid edir. Əgər Ermənistan bundan sonra da işğalçılıq siyasətini davam etdirsə və danışıqlarda konstruktiv mövqe nümayiş etdirməsə, onda işğal altında olan torpaqlarımızı azad etmək üçün hərbi gücə əl atmaqdan başqa çıxış yolumuz qalmayacaq.